لیست محتوای این مقاله:

کابینت با طراحی قدیمی را از چه جنسی سفارش دهیم؟

کابینت با طراحی قدیمی را دست کم نگیرید. این‌ها نوعی از کابینت‌ها هستند که فقط نامی از قدیمی همراه خود دارند؛ چرا که حالا با انواع روش‌های مدرن با در نظر داشتن ایده‌هایی خلاقانه اجرا می‌شوند. در تمام این ایده‌ها می‌خواهیم صاحبان خانه را هر چه بیشتر در یک فضای کلاسیک و سنتی با در نظر داشتن امکانات مدرن امروزی رها کرده باشیم. برای این کار جدا از پرداختن به انواع ایده‌ها در طراحی دکوراسیون قدیمی برای آشپزخانه باید توجه کاملی در نوع جنس ساخت نیز داشته باشیم؛ اینکه می‌خواهیم طراحی کابینت آشپزخانه کلاسیک خود را با چه متریالی بسازیم، به طوری که وجه سنتی آن حفظ شود، ایده‌های مدرن و امروزی را در نظر گرفته باشیم و حتی ذره‌ای از کیفیت بالای کار کم نگذاشته باشیم.

کابینت طرح قدیمی با جنس چوب به سبک مدرن

تعریف امروزی از آشپزخانه قدیمی چیست؟

مگر می‌شود در طراحی یک آشپزخانه امروزی قدم گذاشته باشید و در آن هیچ اندیشه‌ای برای طرح ویژگی‌های مدرن نداشته باشید؟! لذا در هر سبک اجرایی که باشید، باید وجهه مدرنیته در طراحی فضاهای آشپزخانه را جدی بگیرید.

به ‌این ‌ترتیب، تعریف دکوراسیون قدیمی برای آشپزخانه مدرن امروزی وجهه آشکارتری پیدا می‌کند. آشپزخانه‌ای که در ظاهر شبیه به فضاهای کلاسیک و قدیمی است؛ اما در باطن میزبان طیف گسترده‌ای از تمام جنبه‌های مدرن در فضاهای آشپزخانه‌ای شده ‌است.

کابینت کلاسیک سفید و طلایی

کابینت با طراحی قدیمی به عنوان تأثیرگذارترین وجه حاکم در این فضا شناخته می‌شود. البته در این ‌بین به صرف قید کلمه قدیمی نمی‌توانیم متوجه یک سبک خاص در طراحی کابینت آشپزخانه باشیم؛ چرا که این واژه به ظاهر ساده خود میزبان انواع سبک‌های کلاسیک است. از آشپزخانه‌های با حال ‌و هوای سنتی در طرح‌های ایرانی تا نمونه‌های ایتالیایی، فرانسوی و حتی شرق دور می‌توانند در این لیست قرار گیرند.

آشپزخانه ایرانی با طرح قدیمی
کابینت طرح قدیمی اروپایی

در تمام این ایده‌های کلاسیک یک وجه مشخص وجود دارد: اینکه دیزاین آشپزخانه قدیمی باید وجه کاملاً متفاوتی از ماندن در یک فضای سنتی را تداعی کند. آشپزخانه قدیمی قرار است ما را در حال ‌و هوای کلاسیک نگه دارد. پس باید جدا از سبک‌های کلاسیک، میزبان جنس‌های خاصی نیز باشد.

اگر قصد آشنایی کاملتری با این سبک‌های آشپزخانه‌ای دارید، مطالعه مقاله داستان آشپزخانه تمام چوب من راهنمای خوبی برای شما است. با این همه، حالا بهتر می‌توانیم مقدمات امر را در بررسی بهترین جنس کابینت برای طراحی آشپزخانه قدیمی آغاز کنیم.

طرح پرسش‌های متداول در اجرای کابینت طرح قدیمی

پرداختن به نحوه اجرای کابینت طراحی قدیمی ما را با دنیای بسیار بزرگی از طرح‌ها تا جنس‌های متنوع مواجه خواهد کرد. البته ما باید تصمیم بگیریم که کدام سبک اجرای دیزاین آشپزخانه را انتخاب کنیم؟ در سبک مذکور چگونه اندکی خلاق باشیم؟ و یا اینکه چطور بتوانیم رنگ و بوی عینی‌تری برای ایده‌های فانتزی خودمان در یک دکور قدیمی برای آشپزخانه خلق کنیم؟ در نهایت، لازم است تصمیم بگیریم  که قرار است از کدام جنس‌ها در خلق آشپزخانه زیبای خودمان استفاده کنیم؟

ما در طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب- دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ تصمیم گرفتیم تا این سوال کلی را اندکی شکافته و شما را با برخی از جنبه‌های پنهان‌شده در آن آشنا سازیم.

چرا جنس‌کابینت برای طراحی کابینت های قدیمی اهمیت دارد؟

اولین سوالی که شاید ذهن بسیاری از علاقمندان به اجرای کابینت‌های طراحی قدیمی را مشغول کرده باشد، علت لزوم توجه کامل به نوع جنس در ساخت این فضاهای آشپزخانه‌ای است. یک دلیل ساده هم برای این سوال خود دارند؛ چرا که اصولاً جنس پیشنهادی برای اجرای کابینت‌های طراحی قدیمی در جمع گرانترین جنس‌های بازار قرار می‌گیرد. پس آیا می‌توان متریال را از مسیر اجرا، متفاوت در نظر گرفت؟

شاید بتوان این دو رویکرد را جدا از هم در نظر گرفت. ایده‌ای که در ذهن بسیاری نقش می‌بندد. اینکه طراحی کابینت آشپزخانه را چیزی جدا از جنس در اجرای آن در نظر بگیریم. به ‌این ‌ترتیب، می‌توان هر طراحی از دیزاین آشپزخانه را با هر جنس ارزان و گران‌قیمتی پیاده‌سازی کرد. این رویکرد، کاملاً مسیر اجرای کابینت‌های طراحی قدیمی را ساده‌تر، ارزان‌تر و البته منطقی‌تر خواهد کرد. لکن منطقی از نگاه کسانی که نمی‌خواهند هزینه آشپزخانه‌های زیبا را کرده باشند!

کابینت کلاسیک

در نهایت، این عده با این تفکر به یک آشپزخانه به ظاهر با طرح‌های قدیمی خواهند رسید؛ اما هرگز نمی‌توانند آن روح چشم‌نواز و لوکس، با حال ‌و هوای یک آشپزخانه کلاسیک را تجربه کنند.

بهتر است موضوع را این ‌طور بیان کنیم. ماهیت اجرای دکوراسیون قدیمی برای آشپزخانه، ماهیتی آمیخته با خلق یک فضای چشم نواز است. چنین فضایی نیاز به جنس‌های مناسب خود را دارد. در غیر این صورت، سبک‌های ارزانتری برای اجرای انواع طراحی کابینت آشپزخانه موجود است.

بهترین جنس کابینت برای اجرای طرح‌های کلاسیک کدام است؟

ماهیت اصلی در اجرای کابینت‌های طراحی قدیمی پرداختن به فضاسازی‌ها همراه با نقش و نگارهایی است که برای شما حضور در یک محیط کلاسیک را تداعی می‌کند. حجم بالایی از نگاره‌ها، سطوح برجسته، اکسسوری‌ها و… جزئیات ذات لوکس بودن کابینت های طراحی قدیمی را نمایان خواهد کرد. چنین ایده چشمگیری در اجرای فضاهای آشپزخانه‌ای، متریال‌های چشمگیر نیز می‌خواهد. بهترین ایده برای خلق آنها بهره‌مندی از چوب می‌باشد.

کابینت ممبران طلایی

کابینت‌های تمام چوب مظهر کاملی از ایده‌های اصیل برای خلق دکوراسیون قدیمی برای آشپزخانه هستند. چوب جنس اصیلی است. اصالتی که خالص و عالی می‌تواند فضایی دل‌نشین آمیخته با عناصر طبیعی را در هر محیط از خانه تداعی سازد. حال اگر این متریال اصلی را راهی فضاهای آشپزخانه‌ای کنیم، در نهایت، با یک حس قدیمی آمیخته با تمام مظاهر لوکس بودن دیزاین آشپزخانه همراه شده‌ایم.

یقیناً باید چوب را در یک جایگاه ویژه به ‌عنوان بهترین جنس کابینت برای اجرای طرح‌های کلاسیک در نظر گرفت. اما تفکر تمام چوب، چالش جدی برای بودجه هر آشپزخانه‌ای به ‌همراه خواهد داشت.

کابینت تمام چوب

آشپزخانه‌های کلاسیک آنچنان جذاب هستند که بتوان با اندک تخفیفی در وجه لوکس بودن فضا، پای برخی جنس‌های ارزانتر را نیز برای اجرای کابینت های طراحی قدیمی باز کرد. برخی از ام دی اف های مرغوب که کاملاً با ساختاری شبیه به چوب ساخته شده‌اند، نمونه خوبی برای این منظور می‌باشند. غالباً کابینت‌های کلاسیک اجراشده با متریال ام دی اف را با نام کلی کابینت‌های ممبران یاد می‌کنند.

کابینت کلاسیک ممبران

استفاده از ام دی اف در طراحی کابینت‌های قدیمی مزایایی نیز دارد. سرعت اجرای کابینت با این متریال بسیار بالا است و در عین حال قدرت انعطاف بالایی در خلق بسیاری از ایده‌ها و طرح‌های کلاسیک دارند. متریال ام دی اف همراه با هزینه کمتر در کنار طول عمر مناسب و مقاومت مطلوبی هستند. متریالی که در صورت استفاده از نمونه‌های مرغوب آن می‌تواند وجه زیبایی از دکوراسیون قدیمی برای آشپزخانه را ایجاد نماید.

کابینت نئوکلاسیک با جنس چوب

یکی دیگر از ایده‌های مناسب برای انتخاب بهترین جنس کابینت‌ قدیمی بهرمند شدن از روکش‌های رنگ پلی اورتان بر روی ام دی اف خام می‌باشد. این روکش قادراست تا سطح ام دی اف را حفظ کند و بیشتر با هدف ضد آب و یا مقاومت بیشتر ام دی اف در برابر رطوبت  استفاده می‌شوند.

کابینت نئوکلاسیک با رنگ پلی اورتان

اما در آن سوی ماجرا برخی ایده‌ها برای خلق دکوراسیون قدیمی برای آشپزخانه همراه با ساخت کابینت‌های ام دی اف با روکش‌های چوب طبیعی است. این روکش‌های چوب طبیعی  از نازک کردن الوار درختان به شکل ورقه‌هایی بزرگ تهیه می‌شوند. البته این ورق‌ها همراه با پرداخت لازم طرحی شبیه به چوب طبیعی پیدا می‌کنند و در صورت استفاده می‌توانند هر فضای آشپزخانه‌ای را درست شبیه به یک محیط تمام چوب نمایند.

کابینت نئوکلاسیک

بهترین چوب‌ها برای اجرای کابینت های طراحی قدیمی کدامند؟

حالا که نمی‌خواهیم از ایده‌آل‌هایمان پا پس کشیده باشیم و همچنان، به ذات اصیل بودن در عین زیبایی و لوکس ماندن کابینت‌های کلاسیک پافشاری می‌کنیم، یقیناً بهترین جنس کابینت را از متریال تمام چوب انتخاب خواهیم کرد.

اما در سطح اجرایی، باید بدانیم که هر چوبی نمی‌تواند در مقام خلق یک کابینت لوکس ظاهر شود. برای این منظور کابینت‌سازها دست بر بهترین‌ها گذاشته‌اند. اگر چه در انتخاب چوب  ویژگی‌های ظاهری تا وجه زیبایی آن اهمیت دارد. اما فاکتورهایی مانند دوام بالا، مقاومت در برابر رطوبت، استحکام و نقش‌پذیری نیز تاثیرگذار هستند. با وجود تمامی این فاکتورها یک سوال ساده مطرح است. اینکه کدام چوب را برای اجرای کابینت های طراحی قدیمی انتخاب کنیم؟

کابینت کلاسیک چوبی
  • چوب گردو: اگر همچنان در ایده‌آل‌ها مانده‌اید و پا به پای کابینت‌های تمام چوب می‌خواهید بهترین‌ها را داشته باشید، باید در جمع همه چوب‌های مناسب، چوب گردو را انتخاب کنید. زیبایی، مقاومت، وقار و البته خلق فضای کلاسیک به‌ معنای تمام کلمه را می‌توان از چوب گردو انتظار داشت.
  • چوب بلوط: چوب گردوهر اندازه که چشم‌نواز باشد، در عرصه خلق آشپزخانه‌های لوکس با طرح‌های قدیمی خیلی هم دست بالایی ندارد؛ چوب بلوط یقیناً از ایده‌آل‌ترین‌ها برای اجرای کابینت های طراحی قدیمی است.
  • چوب افرا: افرا از درخت‌های بومی در اکثر مناطق آب ‌و هوایی ایران است. چوبی که با رنگ سفید مایل به کرم می‌تواند وجه متفاوت و البته جذابی را برای کابینت های طراحی قدیمی بیافریند. این چوب در عرصه خلق فضاهای لوکس آشپزخانه‌ای چیزی کمتر از چوب گردو و شاید بلوط نخواهد داشت.
  • چوب روسی: در مقام بهترین چوب‌ها برای اجرای کابینت های طراحی قدیمی به هیچ حالت نمی‌توان چوب روسی را در این جمع قرار داد. این چوب سبک وزن با تراکم اندکی است و خیلی زود اسیر فرسودگی خواهد شد. مقاومت بالایی ندارد و در نهایت پرداخت، خیلی نمی‌تواند فضای لوکسی که می‌خواهید را تداعی سازد؛ اما برای آنها که از ایده‌آل‌ها فاصله می‌گیرند و می‌خواهند یک دکور قدیمی برای آشپزخانه و البته ارزان‌قیمت‌تری داشته باشند، تقریباً می‌تواند تبدیل به بهترین جنس کابینت شود. خواندن مقاله طول عمر کابینت‌ های تمام چوبی می‌تواند راهنمای کاملی برای درک هر چه بهتر میزان مقاومت چوب در فضای آشپزخانه باشد.
انواع چوب به کاررفته در کابینت

کابینت های طراحی قدیمی ساخته می‌شوند تا خانه‌ها را در یک فضای لوکس و چشم‌نواز درآمیزند. همه می‌دانیم که آشپزخانه‌های امروزی دیگر آن فضاهای بسته و پنهان شده در ساختمان‌های قدیمی نیستند؛ بلکه حالا در مقام یک وجه تاثیرگذار در نمای داخلی خانه‌ها نقش بازی می‌کنند. کابینت طرح قدیمی برای آشپزخانه یک ایده ایده‌آل برای داشتن بهترین وجه زیبایی در محیط خانه است. برای همین است که باید در خلق چنین محیط زیبایی هرگز در انتخاب بهترین جنس کابینت از ایده‌آل‌ها فاصله نگیرید و کابینت های طراحی قدیمی خود را هر چه جذاب‌تر بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب