لیست محتوای این مقاله:

طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف یا چوبی؟ علت محبوبیت استفاده از MDF چیست؟

کابینت آشپزخانه ام دی اف

[vc_row][vc_column][vc_column_text]زمانی که راجع به روکش کابینت صحبت می کنیم، دو متریال ام دی اف و روکش چوب از گزینه هایی هستن که پیش رو داریم.

مسلما در مقایسه با روکش چوب و طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف انتخاب متریال چوب سخت و محکم منطقی تر به نظر می رسد. زیرا می توان گفت که ام دی اف در مقایسه با چوب ارزان تر و ضعیف تر است.

اما حقیقت این است که استفاده از ام دی اف یا چوب برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه در هر یک از موارد معایب یا مزایایی به همراه خواهد داشت.

باید گفت که علیرغم باور عموم طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف در بسیاری از موارد گزینه بهتر و کارآمدتری است.

اگر در ابتدای کار طراحی دکوراسیون منزل هستید یا قصد بازسازی و طراحی داخلی منزل قدیمی را دارید پس بهتر است تا با ویژگی های هر دو متریال چوب و ام دی اف آشنا شوید.

در اینجا معایب و مزایا طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف و چوبی را مطرح می کنیم و شرایط برای استفاده بهتر از هر متریال را توضیح می دهیم.

طراحی کابینت آشپزخانه روکش چوب

طراحی کابینت آشپزخانه روکش چوب

از هزاران سال پیش چوب اولین انتخاب متریال برای استفاده در ساخت مبل و صندلی بوده است. در واقع در اینجا منظور از چوب همان روکش های چوب طبیعی است و می توان گفت که سایر چوب ها همانند ام دی اف اصولا مصنوعی و ساخته دست بشر هستند.

روکش چوب تنها از چوب طبیعی درختان تهیه و مطابق با نیازها مورد استفاده قرار می گیرد. اما سایر چوب و روکش های مصنوعی همانند ام دی اف ترکیبی از چوب طبیعی، وینییر، فیبر، صمغ کاج و چسب هستند.

کابینت آشپزخانه با چوب طبیعی

مزایای استفاده از روکش چوب طبیعی

 • استحکام و دوام روکش چوب طبیعی یکی از ویژگی های چشمگیر آن است. اگر به طراحی دکوراسیون سنتی علاقه دارید یا به دنبال مبلمان و صندلی هایی متعلق به چند دهه قبل هستید، استفاده از چوب طبیعی گزینه بسیار مناسبی برای شما است. استقامت چوب طبیعی به قدری زیاد است که در تمام دنیا و در طول سالیان سال از آن برای ساخت ساختمان و پل استفاده شده است. مسلما تنوع زیاد در انواع روکش چوب طبیعی باعث ایجاد تنوع و تفاوت در استقامت آن ها نیز می شود. به طور مثال چوب بلوط از استقامت زیادی نسبت به چوب سرو برخوردار است.
 • در بحث زیبایی شناسی نیز ظاهر زیبای چوب های طبیعی نمای منحصر به فردی را ایجاد می کند. در واقع چوب یک متریال عالی برای فرنیچ کردن است. اگر زیبایی طراحی دکوراسیون داخلی و ظاهر آن اهمیت زیادی برای شما دارد، انتخاب چوب طبیعی جز پرطرفدارترین گزینه ها برای شما است. اما همانند تفاوت در استقامت و قدرت، روکش های چوب طبیعی تفاوت زیادی نیز در زیبایی و ایجاد آن در فضای داخلی دارند. به طور مثال روکش چوب بلوط قرمز از روکش چوب بلوط سفید از استقامت بیشتری برخوردار است. اما به صورت معمول از روکش چوب بلوط سفید در طراحی دکوراسیون داخلی استقاده می شود. زیرا زیبایی بیشتر و منحصر به فردی در فضای داخلی ایجاد می کند.
 • در بحث سفارشی سازی به دلیل تغییر شکل و امکان طراحی چوب طبیعی به انواع شکل ها می توانید هر رنگ، شیپ و ظاهری که به آن علاقه دارید را برای تولید، سفارش دهید.
 • در بحث هزینه ها مسلما استفاده از چوب طبیعی هزینه های بیشتری در قیاس با استفاده از چوب مصنوعی خواهد داشت. به طور مثال استفاده از ام دی اف مسلما هزینه های دکوراسیون داخلی را کاهش می دهد. پس اگر قصد کاهش هزینه های طراحی دکوراسیون منزل و دیزاین داخلی را دارید طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف و استفاده از چوب های مصنوعی در سایر بخش ها می تواند هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • به هنگام انتخاب انواع روکش چوب شاهد تفاوت هایی در مقاومت، زیبایی و هزینه ها خواهید بود. می توانید برای کسب ایده های بیشتر از صفحه نمونه پروژه های اجرایی طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف و کلاسیک دیدن کنید. می توانید از بین گزینه هایی که پیش رو دارید انواع رنگ صفحه کابینت، رنگ پلی اورتان، انتخاب متریال در طراحی دکوراسیون و رویه کابینت همانند سنگ طبیعی و روکش چوب را برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه یا منزل انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: چگونه از روکش های چوب طبیعی نگهداری کنیم؟

چوب طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی

معایب استفاده از روکش چوب طبیعی

 • فراموش نکنید که روکش چوب طبیعی ضد آب نیست. پس احتمال اینکه رطوبت و نم باعث آسیب به لوازم چوبی شود، وجود دارد. در حالی که استفاده از روکش چوب طبیعی بلوط قرمز به دلیل مقاومت زیاد می تواند از این مشکل جلوگیری کند، امکان آسیب در سایر روکش های چوب وجود دارد. برای محافظت از روکش چوب طبیعی باید قابلیت ضد آب بودن را در نظر داشته باشید.
 • امکان ترک خوردن روکش چوب طبیعی با تغییر دما و میزان رطوبت هوا وجود دارد. این موضوع به دلیل تاثیر پذیری چوب طبیعی نسبت به تغییر دما و رطوبت هوا است. می توان با رنگ آمیزی مجدد ترک های سطحی و کم عمق را برطرف کرد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روکش های چوب طبیعی مقاومت بسیار زیادی در مقابل عوامل آسیب زا یافته اند.
 • در حالی که هزینه بیشتری برای استفاده از چوب طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازید، باید به این موضوع توجه کنید که احتمال آسیب به آن نیز نسبت به روکش چوب مصنوعی بیشتر است. پس برای افزایش طول عمر و کاهش آسیب به چوب طبیعی باید علاوه بر انتخاب رنگ و روکش مناسب، شرایط ایده آل برای نگهداری از چوب را نیز فراهم کنید.

طرح کابینت آشپزخانه ام دی اف

طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف

اگر به دنبال یک متریال مستحکم با ماندگاری بالا هستید و در عین حال تمایل به کاهش هزینه های طراحی دکوراسیون آشپزخانه دارید، طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف بهترین گزینه است.

ام دی اف نوعی از انواع مختلف چوب های مصنوعی ساخته شده توسط ماشین آلات است.

Medium-Density Fiberboard مخفف کلمه MDF است و از ترکیب فیبر چوب، صم کاج و چسب ساخته می شود. در ابتدای کار زمانی که ام دی اف وارد بازار شد به عنوان روکش برای تخته های سه لا استفاده می شد. روکش ام دی اف متراکم تر، قوی تر و با دوام تر از روکش های قبلی بود و در عین حال بسیاری از ویژگی های چوب طبیعی را نیز دارا است.

بسیاری از افراد پس از مشاهده نتایج طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف و مقایسه آن با کابینت های روکش چوب، نظر بر ضعیف بودن ام دی اف دارند. اما همانطور که در ابتدا توضیح دادیم، طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف یا چوب، هر یک به صورت جداگانه می تواند مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد.

در بسیاری از شرایط و با توجه به هزینه ها و سایر موارد می توان گفت که طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف انتخاب درست و بهتری است.

قبل از صحبت در رابطه با مزایا و معایب استفاده از ام دی اف در طراحی کابینت آشپزخانه، در نظر داشته باشید که انواع مختلفی از چوب های مصنوعی با ویژگی های دیگر می تواند جز گزینه های انتخابی تان باشد. انواع مختلف روکش های چوب مصنوعی در چگالی، تراکم، اندازه، نوع چسب، مقاومت در برابر رطوبت، نوع و ضخامت چوب تفاوت های بسیار زیادی دارند.

در بین همه این موارد روکش ام دی اف متراکم تر و ضخیم تر و در عین حال مقرون به صرفه تر نیز است.

کابینت ام دی اف مدرن

علت طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف چیست؟

اصولا در طراحی دکوراسیون آشپزخانه از ام دی اف برای ساخت درب های کابینت استفاده می شود. در واقع درب های کابینت چوبی نیز از جنس ام دی اف هستند. در اینجا چند دلیل طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف را مطرح کردیم.

 • سطح ام دی اف کاملا صاف و بدون طرح و خط و خطوط است. ممکن است روکش ام دی اف همانند چوب در برابر تغییر دما و رطوبت تحت تاثیر قرار بگیرد. اما مسلما روکش ام دی اف همانند چوب دچار ترک یا پیچ و تاب نمی شود و این عدم تغییر ام دی اف به ساختار آن مرتبط است. می توان گفت یکی از بزرگترین علت ها برای طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف این است که حتی به هنگام تغییر شدید در دما و رطوبت هوا هیچ نگرانی برای آسیب به آن ها وجود ندارد.
 • مواد سازنده روکش ام دی اف بسیار با کیفیت هستند. همین موضوع باعث می شود تا پس از رنگ آمیزی، روکش ام دی اف بسیار مسطح و براق تر دیده شود. اگر قصد طراحی کابینت و رنگ آمیزی آن را دارید، پیشنهاد ما این است که حتی در صورت طراحی کابینت چوبی از روکش ام دی اف استفاده کنید. رنگ پلی اورتان از بهترین گزینه ها برای پیاده سازی رنگ دلخواه به هنگام طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف است.
 • از دیگر دلایل طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف سفارش آسان آن با استایل مورد علاقه است. می توانید هر سبکی که به آن علاقه دارید را در طراحی درب کابینت آشپزخانه ام دی اف پیاده سازی کنید. انواع سبک های مختلف برای طراحی روکش ام دی اف و استفاده از آن در بخش های مختلف طراحی دکوراسیون منزل همانند درب های مسطح، درب های اتاقی، درب ورودی، درب های با طرح برجسته، درب لابی و… وجود دارد. امکان سفارش آسان انواع مختلف سبک های ام دی اف و کابرد آن در بخش های مختلف از دلایل محبوبیت آن است. می توان به راحتی ام دی اف را به شکل های مختلف طراحی و بدون نگرانی از آسیب دیدن پیاده سازی کرد.
 • می توان گفت که روکش های چوب مصنوعی مقاوم تری در مقابل با آب وجود دارند. اگر قصد استفاده از ام دی اف در طراحی دکوراسیون حمام یا سرویس بهداشتی را دارید، می توانید از روکش های ام دی اف به خصوصی که در مقابل با آب و رطوبت مقاوم تر هستند استفاده کنید.
 • امکان طراحی روکش ام دی اف در سایزهای بسیار بزرگتری نسبت به چوب طبیعی وجود دارد. اگر قصد اجرای نمونه پروژه ای که نیاز به صفحه های بلند روکش چوب بدون اتصال در بخش های مختلف را دارید، ام دی اف بهترین گزینه است. می توانید تفاوت های طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف با درب های بلند و مقایسه آن با نمونه چوبی را کاملا درک کنید.
 • در نهایت به دلیل هزینه مناسب، مقاومت زیاد و ماندگاری طولانی در صورت استفاده درست از ام دی اف در قیاس با چوب طبیعی، می توان گفت که طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف شرایط بهتری را فراهم می کند.

می توان گفت که سطح روکش ام دی اف بدون توجه و مراقب خیلی زود خط دار می شود و امکان برطرف کردن این خطوط وجود ندارد. اما در صورت خش دار شدن سطوح چوبی امکان باز کردن آن و رفع خطوط آن امکان پذیر است.

در صورتی که هسته و مواد پایه ام دی اف بر اثر گرما و تغییر دما شدید تحت تاثیر قرار بگیرند، ام دی اف کارآیی خود را از دست می دهد. به همین دلیل می توان گفت استفاده از ام دی اف برای مبلمان یا لوازمی که قصد استفاده از آن را در فضای باز دارید، گزینه مناسبی نیست.

طراحی کابینت mdf

و در نهایت انتخاب ام دی اف یا چوب!

استفاده از هر دو این سبک از چوب ها با توجه به مزایا و معایبی که دارند می توانند مطابق با شرایطی که وجود دارد مناسب و ایده آل باشند. به همین دلیل نمی توان به قطع گفت که طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف گزینه مناسب تری است یا خیر.

می توان با توجه به شرایط موجود گفت که انتخاب ام دی اف می تواند ایده آل باشد یا انتخاب چوب گزینه بهتری است. به طور مثال زمانی که به دنبال انتخاب متریال برای درب کابینت هستیم مسلما انتخاب ام دی اف به دلیل مقاومت، دوام و قابلیت رنگ آمیزی دلخواه پلی اورتان، گزینه مناسبی است. در این مرحله از انتخاب گزینه ایده آل، طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف است.

اگر قصد تغییر طراحی دکوراسیون آشپزخانه را دارید، طراحی دکوراسیون آشپزخانه ام دی ف یا کابینت چوب طبیعی با درب ام دی اف را در لیست کارها قرار دهید.

نمونه پروژه های اجرایی طراحی دکوراسیون آشپزخانه، طراحی کابینت و طراحی دکوراسیون منزل گروه دکوراسیون داخلی نیکا چوب نمایانگر تجربه و تخصص کارشناسان ما در این زمینه است. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان جهت طراحی انواع کابینت و در زمینه پروژه های اجرایی دکوراسیون داخلی منزل با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منبع: sebringdesignbuild.com

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب