لیست محتوای این مقاله:

چه کابینتی برای ویلاهای شمال کشور مناسب است؟

کابینت آشپزخانه ویلایی باید دارای جنسی باشد که در برابر رطوبت‌ شدید، مقاومت خوبی از خود نشان دهد. هرچند در حال حاضر، در بسیاری از شهرهای شمال کشور، تولید کابینت آشپزخانه ویلایی با استفاده از شناختی که نسبت به اقلیم و آب‌وهوای این منطقه وجود دارد، انجام می‌شود. همچنین که دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ نیکاچوب نیز با توجه به اجرای پروژه‌های موفق در شمال کشور از این قاعده مستثنی نیست.

کابینت مدرن سفید

طرح کابینت برای ویلا و طراحی آشپزخانه ویلا می‌تواند در دسته‌بندی‌های مختلف قرار گیرد. اینکه کابینت آشپزخانه ویلا شمال از چه جنس و مواد اولیه‌ای باید ساخته شود، یک موضوع است و اینکه کابینت آشپزخانه ویلایی چه فرم و سبکی داشته باشد، یک موضوع دیگر!

در این مطلب، دیزاین آشپزخانه، مدل آشپزخانه و کابینت آشپزخانه ویلایی را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای کابینت آشپزخانه ویلایی به چه نکته‌هایی توجه داشته باشیم؟

آشپزخانه‌های ویلایی و ساخت آشپزخانه‌ در مناطق مرطوب و جنگلی، در سرتاسر دنیا از اصول و سبک‌های مختلف و خاصی پیروی می‌کنند. حال می‌خواهیم بدانیم برای طراحی کابینت آشپزخانه ویلایی و ساخت کاببینت آشپزخانه ویلا شمال چه مسائلی را باید حل کرد؛ با پاسخ به دو سوال اصلی چه سبکی را برای کابینت آشپزخانه ویلایی می‌پسندید؟ وجنس کابینت‌ آشپزخانه ویلایی باید چگونه باشد؟ نکته های مهم در مورد کابینت آشپزخانه ویلایی که خواهیم فهمید و امیدواریم شما بتوانید تصمیم خوبی بگیرید.

کابینت نئوکلاسیک چوبی و رنگی

چه سبکی را برای کابینت آشپزخانه ویلایی می‌پسندید؟

برای طراحی و یا اجرای کابینت آشپزخانه ویلا شمال نیز مانند هر جای دیگر، لازم است که ابتدا، سبک مورد پسند خود را مشخص کنید. اینکه طرفدار سبک‌های کلاسیک هستید یا مدرن، می‌تواند تفاوت زیادی را در انتخاب‌های بعدی شما و نیز هزینه‌های آن ایجاد کند. به هر حال می‌توان سبک‌های مختلف آشپزخانه را به ترتیب عناوین زیر دسته‌بندی کرد.

کابینت آشپزخانه ویلایی به سبک کلاسیک

آشپزخانه‌های کلاسیک از قدیم تا کنون یکی از پرطرفدارترین سبک‌های آشپزخانه به حساب می‌آمدند. این مدل آشپزخانه‌ها هیچ گاه از مد نیفتاده‌اند و همواره نیز با به‌روزرسانی‌هایی که در طراحی آن‌ها ایجاد شده، مطابق با استانداردهای روز دنیا شده‌اند. آشپزخانه‌های کلاسیک بیشتر در فضاهای آشپزخانه‌هایی به شکل مربع اجرا می‌شوند و به طور معمول، کابین‌هایی به رنگ و طرح چوب هستند.

کابینت کلاسیک چوبی

پیچیدگی‌هایی که در این آشپزخانه‌ها وجود دارد، بیشتر روی طرح‌هایی است که روی کابینت‌ها پیاده‌سازی می‌شوند. انتخاب این سبک کابینت‌ها برای کابینت آشپزخانه ویلایی بستگی به چیدمان و معماری ویلا و نیز جنس مواد اولیه‌ای است که در آن استفاده می‌شوند.

کابینت آشپزخانه ویلا شمال به سبک مدرن

سبک معماری قرن بیستم یا سبک مدرن، به آشپزخانه‌ای گفته می‌شود که نه در مقابل سبک سنتی قرار می‌گیرد و نه به عنوان سبک معاصر شناخته می‌شود. در سبک مدرن، کابینت‌ها بدون قاب بوده و سطحی تخت و صاف دارند ورنگ‌های براق و مات در آن‌ها استفاده شده است. استفاده از خطوط ضخیم و رنگ سفید در آشپزخانه مدرن، از مشخصه‌های بارز این سبک آشپزخانه‌هاست.

کابینت مدرن
کابینت مدرن

آشپزخانه مدیترانه‌ای

اگر بخواهیم به اختصار توضیحی درباره سبک مدیترانه‌ای به شما بدهیم باید گفت در دکوراسیون مدیترانه‌ای الهامی از عناصر طبیعی نظیر دریا،خورشید و پوشش گیاهی به چشم می‌خورد و این سبک طراحی داخلی در فضای خانه یا ویلا آرامش بی نظیری را ایجاد می‌کند.این سبک مورد علاقه کسانی است که در مناطق گرم مدیترانه‌ای زندگی می کنند اما از سبک‌های پیشنهادی ما برای آشپز خانه‌ ویلا است.

کابینت نئوکلاسیک چوبی

کابینت آشپزخانه ویلا شمال در صورتی که به سبک مدیترانه‌ای باشد، می‌تواند با بهره‌گیری از تیرهای چوبی و رنگ‌های سبز و نورهای زرد، در کابینت‌ها باشد. همچنین استفاده از لوستر چوبی وگیاهان در دیزاین آشپزخانه ویلایی شما پیشنهادات دیگر مااست.

کابینت نئوکلاسیک چوبی رنگی
کابینت کلاسیک
کابینت نئوکلاسیک چوبی

آشپزخانه به سبک سنتی

پیش از این ما در نیکاچوب درمورد آشپزخانه به سبک سنتی صحبت کرده‌ایم. در این خصوص، می‌توانید مطلب«طراحی آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی» را مطالعه نمائید. آشپزخانه‌های سنتی ایرانی معمولاً به استفاده از متریال‌هایی به رنگ فیروزه و استفاده از طرح‌های چوبی توجه زیادی دارند. این مورد به‌خصوص در ویلاهایی که ابعاد زیربنایی بزرگ دارند، می‌تواند بسیار جالب باشد.

آشپزخانه سنتی ایرانی

هرچند موارد دیگری نیز در سبک‌های مختلف طراحی کابینت آشپزخانه وجود دارد، اما عناوینی که بازگو کردیم، دربردارنده پرطرفدارترین و محبوب‌ترین سبک‌های آشپزخانه‌ها هستند که می‌توانند در طراحی کابینت آشپزخانه ویلاهای شمال دخیل باشند.

با تمام این‌ها، تنها، سبکی که در طراحی آشپزخانه استفاده می‌کنید، موضوع مورد بحث نخواهد بود. مهم‌تر از سبک طراحی کابینت‌ها، جنس متریالی است که باید در طراحی کابینت آشپزخانه ویلایی استفاده شود. در ادامه، به معرفی جنس کابینت‌های مناسب برای استفاده در مناطق شمال کشور خواهیم پرداخت و به بررسی این سوال می‌پردازیم که در مناطق شمالی و مرطوب، کدام جنس کابینت آشپزخانه بادوام‌تر است؟

جنس کابینت‌ آشپزخانه ویلایی باید چگونه باشد؟

در نظر گرفتن اینکه چه جنس کابینتی برای آشپزخانه‌های ویلای شمال کشور مناسب است، موضوع مهمی است؛ چرا که اگر از زیر و بم این موارد آگاهی کافی نداشته باشید، احتمال متضرر شدن و فرسایش کابینت‌ها در اثر رطوبت بسیار زیاد خواهد بود. به عنوان مثال، آیا می‌دانید در شرایط مختلف جوی، طول عمر کابینت‌های تمام چوب در آشپزخانه چقدر است؟ در ادامه خواهیم دید که هر کدام از جنس‌های کابینت‌ها تا چه حد می‌توانند مناسب استفاده در ویلاهای شمالی باشند.

کابینت نئوکلاسیک رنگی

کابینت فلزی

کابینت‌های فلزی تا همین دو دهه اخیر، طرفداران بسیاری داشتند و در بسیاری از مناطق کشور مورد استفاده قرار می‌گرفتند. کابینت‌های فلزی در مناطق با رطوبت زیاد، به عنوان مثال شمال، در معرض زنگ‌زدگی بسیار خواهند بود. همچنین از دست رفتن رنگ این کابینت‌ها نیز با مرور زمان اتفاق خواهد افتاد. علاوه بر این، ایجاد جراحت و آسیب‌دیدگی این کابینت‌ها توسط ورق‌های فلزی و اجسام برنده نیز وجود دارد. هرچند این کابینت‌ها قیمت‌ ارزان‌تری در مقایسه با دیگر کابینت‌ها دارند، اما فرسایش بالای آن‌ها در مناطق مرطوب، کارآیی آن‌ها را کاهش خواهد داد.

کابینت تمام چوب

کابینت‌های تمام چوب را می‌توان زیباترین، خاص‌ترین و منحصربه‌فردترین جنس کابینت‌ها دانست. این کابینت‌ها در سبک‌های قدیمی و کلاسیک، ظاهر ویژه و جذابی دارند و حس خوبی به ساکنان خانه می‌دهند. باید بدانید که کابینت تمام چوب، در مقایسه با دیگر جنس‌های کابینت‌ها، قیمت بالاتری داشته و از حجم بیشتری از متریال نیز برای ساخت‌ آن‌ها استفاده خواهد شد. هرچند این کابینت‌ها مقاومت بالایی در شرایط مختلف دارند، اما استفاده از لاک پلی اورتان، نه تنها باعث افزایش زیبایی کابینت‌ها خواهد شد، بلکه دوام آن رادر مقابل رطوبت نیزافزایش خواهد داد.

کابینت نئوکلاسیک تمام چوب

کابینت ام دی اف ( MDF)

کابینت‌های MDF به دلیل مقاومت زیادی که در برابر رطوب دارند، مورد استفاده اکثر ویلاها در شمال کشور می‌باشند. این کابینت‌ها علاوه بر هزینه پایین ساخت، به راحتی نیز قابلیت تمیز شدن داشته و با سایر اجزای دکوراسیون منزل نیز می‌تواند هماهنگ شود.

استفاده از کابینت MDF می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در ویلاهای شمال کشور باشد به شرطی که از روکش مناسب و یا رنگ پلی اورتان استفاده شود چرا که مغز ام دی اف از خورده های چوب است و اگر آسیبی به آن برسد که باعث نفوذ آب و رطوبت به بطن کار شود شاهد از بین رفتن کابینت آشپزخانه خود خواهید بود توجه شما به نکته گفته شده ضامن عمر کابینت آشپزخانه ویلایی شما است.

کابینت ام دی اف سفید

کابینت پی وی سی (PVC)

ورق‌های استفاده شده در تولید کابینت پی وی سی، بسیار در برابر رطوب، گرما و الکتریسیته مقاوم هستند و نیز نسبت به سایر کابینت‌ها، از مقاومت بیشتری در برابر حشرات بهره‌مندند. این نوع کابینت، دارای وزن کمتر و تنوع رنگی هستند. از پی وی سی برای ساخت کابینت‌های حمام، سرویس‌های بهداشتی و سینک ظرفشویی استفاده می‌شود و به خوبی نیز توانسته‌اند کارآیی خود را ثابت کنند. معمولاً در آشپزخانه‌های ویلای شمال، از کابینت‌های ام‌دی‌اف با روکش پی‌وی‌سی استفاده می‌شود.

کابینت مدرن سفید

کابینت های گلاس

این جنس از کابینت‌ها بسیار متفاوت‌تر از کابینت‌های ام دی اف هستند و دارای سطح براق، شیک و زیبایی می‌باشند. از ویژگی‌های این کابینت‌ها می‌توان به تنوع زیاد در رنگ و طراحی و مقاومت در برابر رطوبت اشاره کرد. همچنین ایجاد طرح‌های مدرن در این کابینت‌ها می‌تواند یکی از گزینه‌های جذاب برای ساکنان ویلای شمال کشور باشند.

کابینت های گلاس

اما از معایب این کابینت می توان به امکان آسیب ناشی از رطوبت به دلیل به یکطرفه بودن ورق این کابینت‌ها اشاره کرد چرا که روکش‌های گلاس در برابر رطوبت بسیار مقاوم است اما مقاومت کلی بستگی به ورق سمت دیگر کار دارد که آسیب پذیری آن کم بوده و باعث نفوذ آب و رطوبت به مغز کابینت که از جنس ام دی اف است نشود و از دیگر مشکلات آن می توان به لکه پذیری و خش پذیری اشاره کرد.

کابینت های گلاس مدرن

اگر علاقه‌مند به کابینت‌های براق هستید و جنس های گلاس را انتخاب کردید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

خب؛ برای ساخت کابینت آشپزخانه ویلا در شمال چه کنیم؟

معمولاً ساکنان شمال کشور، علاقه‌ای خاص به استفاده از سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک دارند. همچنان که کابینت‌های کلاسیک نیز از دوام و ماندگاری بیشتری در مقایسه با کابینت‌های مدرن برخوردارند. کابینت کلاسیک طبیعتاً هزینه‌های بالاتری را در مقایسه با سبک‌های مدرن در بر خواهد داشت. اما این موضوع ناشی از این است که اولاً هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری در آینده ایجاد خواهد کرد و ثانیاً که جلوه آشپزخانه را نیز بزرگتر نشان خواهد داد.

بنابراین، بهتر است در طراحی بدنه کابینت‌ها، از سبک کلاسیک و جنس ام‌دی‌اف با روکش چوب یا تمام چوب استفاده کنید. البته که در کابینت‌های چوب باید از موادی که آن‌ها را ضد رطوبت و ضد حشره می‌کند نیز استفاده نمائید.

کابینت نئوکلاسیک رنگی

سوالات متداول

بهترین جنس کابینت برای استفاده در ویلاهای شمال کشور چیست؟

بهترین نوع جنس کابینت برای استفاده کردن در ویلاهای شمال کشور، کابینت‌های تمام چوبی است که روی آن‌ها را با لاک پلی اورتان پوشیده شده باشد که خاصیت ضد رطوبت و ضد حشره به کابینت می دهد. هرچند که استفاده از کابینت‌های ام‌دی‌اف مرغوب و با کیفیت نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای این کار باشند.

استفاده از چه نوع کابینت‌هایی در شمال کشور توصیه نمی‌شود؟

کابینت‌های فلزی از آن‌ جا که بسیار در معرض زنگ‌زدگی و خوردگی قرار دارند، انتخاب‌های مناسبی برای استفاده در آشپزخانه‌های ویلاهای شمال کشور نیستند. کابینت‌های فلزی به دلیل آسیب‌پذیری در برابر رطوبت و فرسایشی بودن آن‌ها، گزینه‌های مناسبی برای ساخت کابینت در شمال نخواهند بود.

آیا کابینت‌های شمال کشور نیاز به مراقبت‌های خاصی خواهند داشت؟

پاسخ به این سوال در گرو این مساله است که از چه جنس کابینتی برای این کار استفاده کرده‌اید. در صورتی که تمام نکات لازم در خصوص بهترین انتخاب برای کابینت‌های شمال را در نظر گرفته‌اید، نیازی نیست مراقبت خاصی از آن‌ها انجام دهید. اما در صورتی که از کابینت‌هایی استفاده کرده‌اید که جنس استفاده شده در آن‌ها ممکن است در معرض رطوبت یا حشرات دچار آسیب‌دیدگی شوند، باید در بازه‌های زمانی مشخص و منظم، عوامل آسیب‌زننده را از آن‌ها دور نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب