لیست محتوای این مقاله:

چیدمان آشپزخانه و ۱۰ اشتباه رایج در دکوراسیون

چیدمان آشپزخانه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]انتخاب اسباب و اثاثیه منحصر به فرد نمی تواند به تنهایی تضمین کننده چیدمان آشپزخانه شیک و زیبا باشد. گاهی طراحی نامناسب باعث می شود که این وسایل علی رغم زیبایی به چشم نیایند. جدا از سبک طراحی دکوراسیون آشپزخانه، موارد دیگری هم وجود دارد که توجه به آن‌ها در طراحی یک دکوراسیون زیبا و کاربردی مهم و ضروری است و غفلت از آن‌ها باعث می‌شود همیشه مشکلی در آشپزخانه وجود داشته باشد. ما در اینجا ده اشتباه رایج در “چیدمان آشپزخانه” را شرح می دهیم.

 

نقشه چیدمان آشپزخانه

عدم وجود فضای کافی روی کانتر آشپزخانه

عدم وجود فضای کافی روی کانتر آشپزخانه باعث می­ شود که فضا تنگ و شلوغ به نظر برسد و امکان اینکه چند نفر بتوانند به طور همزمان در آشپزخانه حضور داشته باشند وجود نداشته باشد. یکی از مسائلی که در چیدمان آشپزخانه احتمال رخ دادن دارد این است که به سختی می ­توانید در یخچال یا ماشین ظرفشویی را باز کنید. پیشنهاد ما این است که برای رفع این مشکل بین کابینت های هوایی تا سطح کانتر حدوداً ۱۲۲ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد و حتی اگر امکان دارد سعی کنید این فاصله از این هم بیشتر باشد.

در یک آشپزخانه کوچک حداقل فاصله بین کابینت های هوایی تا سطح کانتر باید حدود ۱۰۰ سانتی متر باشد، اما در صورتی که فضای کافی در اختیار دارید بهتر است این فاصله را افزایش دهید.

 

چیدمان آشپزخانه ایرانی جدید

عدم توجه به تعبیه فضای کافی برای کار

وجود فضای کافی در چیدمان آشپزخانه برای انجام کارهای مختلف ضروری است. عدم توجه به این مسئله باعث می شود مجبور شوید هر بار که آشپزی می کنید بی وقفه بین قسمت های مختلف در آمد و رفت باشید.

برای حل این مشکل در چیدمان آشپزخانه باید توجه داشته باشید که می خواهید چگونه از فضای خود استفاده کنید. ما پیشنهاد می کنیم که برای کم کردن رفت و آمد خود ادویه ها را جایی در نزدیکی محل آشپزی، محل نگهداری ظروف غذاخوری و ماشین ظرف شویی قرار دهید. علاوه براین، اگر سری به بازار بزنید راه حل های هوشمندانه ای مانند کشوهای عریض و قفسه های مناسب برای حل این مشکل خواهید یافت.

چیدمان آشپزخانه مرتب

عدم توجه به اندازه لوازم خانگی

اگر چیدمان آشپزخانه به هم ریخته و شلوغ است یا اگر احساس می‌کنید بخش زیادی از فضای داخلی آن بدون استفاده مانده است، احتمالا به اندازه کافی به ابعاد فضای داخلی آشپزخانه و اندازه لوازم خانگی توجه نکرده اید. منظور از ابعاد اندازه بصری وسایل و همچنین چگونگی ارتباط آن‌ها با سایر لوازم و کلیت چیدمان آشپزخانه است.

عدم توجه به اندازه وسایل کوچکی مانند مایکرویو، مخلوط کن یا غذا ساز می تواند مشکلاتی این چنینی را به وجود آورد. به یاد داشته باشید که ممکن است بدون توجه به ابعاد آشپزخانه نتوانید این وسایل را در جای مناسبی قرار دهید و در نهایت مجبور شوید آن ها را روی کانتر بگذارید که موجب شلوغی و در هم ریختگی آشپزخانه می شود.

برای حل این مشکل بهتر است قبل از انتخاب این وسایل به ابعاد آشپزخانه خود توجه کنید و مطمئن شوید که آیا می توانید این وسایل را در قفسه های مناسب و جادار قرار دهید و آیا فضای کافی برای باز کردن و استفاده از این وسایل در چیدمان آشپزخانه شما وجود دارد یا خیر!

 

چیدمان آشپزخانه معمولی

 

عدم توجه به نورپردازی مناسب

یکی از اشتباهات رایج در چیدمان آشپزخانه این است که چراغ­ ها در جای نامناسب نصب شوند که در این صورت مجبور خواهید بود کارهایتان را در تاریکی انجام دهید. این اشتباه معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که اولویت افراد در نورپردازی زیبایی است و به کارایی توجه نمی شود. ممکن است فکر کنید برای نورپردازی در چیدمان آشپزخانه استفاده از یک چراغ آویز کافی است اما بهتر است بدانید بهترین روش برای نورپردازی آشپزخانه استفاده از چند منبع نور و در واقع نورپردازی چند لایه است.

به این ترتیب که در هر فضا یک نور پس زمینه و چندین نور جانبی داشته باشید. این شیوه نور پردازی این امکان را فراهم می کند تا بتوانید نور فضای آشپزخانه را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید. با این روش نورپردازی متنوعی در فضای آشپزخانه خواهید داشت و تنها به یک منبع نور وابسته نخواهید بود.

 

چیدمان آشپزخانه سنتی

 

عدم توجه به اصل کاربردی بون فضا

یکی از نکات مهم در چیدمان آشپزخانه توجه به شلوغ ترین فضا در آشپزخانه است که طراحان اصطلاحاً آن را “مثلث کار” نام گذاری کرده اند. این فضا فاصله ای است که بین سینک آشپزخانه، یخچال فریزر و اجاق‌گاز قرار دارد.

اگر فضای آشپزخانه شما بر اساس اصل کابردی بودن طراحی شده باشد هر یک از این قسمت ها باید به با هم مرتبط باشند و در عین حال برای حضور همزمان چند نفر در آشپزخانه فضای کافی در نظر گرفته شود، به طوری که بتوانید در این فضا احساس راحتی کنید.

برای رفع این مشکل باید جایگاه سینک طرفشویی را در نزدیکی یخچال و اجاق گاز طراحی کنید تا کمترین رفت و آمد را داشته باشید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که سینک ظرفشویی باید نقطه کانونی برای طراحی مثلث کار باشد.

بهتر است قبل از طراحی به این مسئله توجه داشته باشید که می خواهید فضای کافی برای حضور همزمان چند نفر در آشپزخانه فراهم باشد و در نهایت طراحی را با توجه به این مسئله انجام دهید.

 

چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

 

عدم توجه به نصب کاشی‌های محافظ

معمولا افراد هنگام طراحی یا بازسازی یک آشپزخانه جدید به کاشی‌های پشت گاز و سینک ظرف شویی توجه نمی‌کنند. اما اگر این کاشی ها به هر دلیلی دچار پوسیدگی شوند آنگاه تعمیر و بازسازی آن ها کل آشپزخانه را درگیر خواهد کرد و صاحبخانه را به درد سر بزرگی می اندازد . نصب کاشی‌های محافظ در پشت ظرف‌شویی یا پشت گاز ممکن است در ابتدای کار، هزینه‌ زیادی را روی دست شما بگذارد اما در مدت طولانی متوجه کارایی آن ها خواهید شد، زیرا این کاشی‌ها از چرب و خیس شدن و آسیب دیدن دیوارها جلوگیری می‌کنند.

 

چیدمان آشپزخانه عروس ایرانی

انتخاب اشتباه پیشخوان جزیره برای آشپزخانه

پیشخوان های جزیره در چیدمان آشپزخانه برای آماده سازی مقدمات آشپزی فوق العاده اند زیرا با وجود آن ها فضای کافی برای کار در اشپزخانه در اختیار خواهید داشت. اما توجه داشته باشید که اگر آشپزخانه شما کوچک است، وجود پیشخوان جزیره تنها باعث تنگ شدن فضای آشپزخانه می شود و عملاً نمی توان از آن استفاده کرد.

قرار دادن پیشخوان جزیره در مکان نادرست یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. اگر پیشخوان جزیره را در جای نامناسبی قرار دهید باعث می شود که فضای کافی برای رفت و آمد و قرار دادن سینک و یخچال وجود نداشته باشد و به این ترتیب فضا تنگ و خفه به نظر می رسد.

بهتر است تنها در صورتی که در چیدمان آشپزخانه شما فضای کافی وجود دارد از طراحی کابینت جزیره آشپزخانه استفاده کرده یا حداقل آن را در ابعاد کوچک انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در هر طرف پیشخوان باید حدوداً ۱۰۰ سانتی متر فضای خالی برای رفت و آمد وجود داشته باشد.

انتخاب پیشخوان جزیره به ابعاد آشپزخانه و نوع کارایی آن نیز بستگی دارد. بهتر است حداقل عرض پیشخوان حدوداً ۱۲۰ سانتی متر باشد. اما اگر قصد ندارید گاز رومیزی یا سینک را روی آن نصب کنید می توانید عرض آن را تا ۶۰ سانتی متر کاهش دهید.

 

 

چیدمان استاندارد آشپزخانه

عدم وجود فضای کافی در چیدمان آشپزخانه

در یک آشپزخانه کوچک هر سانتی متر فضای خالی می تواند تغییر بسزایی در کلیت فضای چیدمان آشپزخانه ایجاد کند. یکی از مشکلات رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه عدم توجه به فضاهای عمودی دیوارها است.

توجه داشته باشید که اگر آشپزخانه شما کوچک است نباید از کابینت های کوتاه استفاده کنید بلکه بهتر است برای افزایش فضا و زیبایی، کابینت های هوایی را تا سقف انتخاب کنید. این کار باعث می شود فضای کافی برای نگهداری ظروف در اختیار داشته باشید.

اگر قفسه های بسته مطابق با سلایق شما نیست، می توانید از قفسه های باز و بدون در استفاده کنید.

 

چیدمان آشپزخانه معمولی

قرار دادن درهای کابینت ها و کشو ها در مکان نامناسب

در یک آشپزخانه کوچک، باز کردن درهای کابینت ها یا کشوها باعث می شود فضای کافی برای رفت و آمد در آشپزخانه وجود نداشته باشد. بهتر است قبل از طراحی دکوراسیون آشپزخانه توجه داشته باشید که تمامی وسایل در آشپزخانه شامل ظرفشویی، یخچال، کشوها و کابینت ها در صورت باز شدن تا کجا فضا را اشغال می کنند.

همچنین بهتر است مطمئن شوید باز کردن این وسائل مانعی برای استفاده از دیگر وسایل به وجود نمی آورد و افراد می توانند به راحتی در آشپزخانه رفت و آمد کنند.

چیدمان آشپزخانه

توجه افراطی به مد روز در چیدمان آشپزخانه

هر فردی دلش می خواهد همان آشپزخانه ای را داشته باشد که همیشه آرزوی داشتنش را کرده است. به همین دلیل بسیاری از افراد برای چیدمان آشپزخانه رویایی از خرید آخرین اسباب و اثاثیه مد روز دریغ نمی کنند.

اما توجه داشته باشید که بسیاری از این وسایل با وجود صرف هزینه های زیاد به زودی از چرخه مد خارج می شوند. به همین دلیل بهتر است ساده ترین وسایل را برای چیدمان آشپزخانه خود انتخاب کنید، زیرا وسایل ساده برای مدت زمان بیشتری در چرخه مد باقی می مانند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورت خرید این وسایل بهتر است به اصل کاربردی بودن آنها در فضای چیدمان آشپزخانه توجه داشته باشید و اگر فضای آشپزخانه کوچک است آن را با وسایل صرفاً تزئینی و بی مصرف شلوغ نکنید.

 

گروه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب آماده ارائه خدمات صفر تا صد طراحی دکوراسیون منزل، طراحی دکوراسیون آشپزخانه و طراحی انواع کابینت مدرن، چوبی، کلاسیک، نئوکلاسیک و کابینت با رنگ پلی اورتان است. می توانید برای دریافت پاسخ سوالات یا برآورد تقریبی هزینه پروژه های اجرایی با کارشناسان ما در تماس باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

8 thoughts on “چیدمان آشپزخانه و ۱۰ اشتباه رایج در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب