لیست محتوای این مقاله:

رازهای پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه | ناگفته‌ها و ناشنیده‌ها

پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه نه تنها کار جذابیست بلکه داشتن گل و گیاه در خانه، از ضرورت‌هایی است که باید آن را در نظر داشت. هرگز نمی‌توان نقش گل و گیاه خانگی در روحیه ساکنین خانه را نادیده گرفت؛ چون علاوه بر تصفیه هوا و طراوت بخشیدن به فضای خانه، منجر به صرفه‌جویی‌ در هزینه‌ها نیز شود که خوب حتما می‌پرسید چه طور؟ با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را بدهیم.

پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه را می‌توانیم در دو دسته متفاوت و مکمل یکدیگر بررسی کنیم: یکی پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه به منظور زیباسازی فضا و دیگری، پرورش گیاهان خوراکی.

در این مقاله از طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب رازهای پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه را خواهیم فهمید و اینکه گیاه مناسب آشپزخانه شما چیست؟

پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه

اولین ویژگی گیاه مناسب آشپزخانه

هرچند که شاید استفاده کردن از فضای سبز در آشپزخانه برای بسیاری از افراد در اولویت نباشد، اما با در نظر داشتن ساعات زیادی که در آشپزخانه به فعالیت می‌گذرد، استفاده از گیاه مناسب آشپزخانه می‌تواند تجربه بهتری از آشپزی و رسیدن به کارهای خانه ایجاد کند.

استفاده از گیاه در آشپزخانه، بوی مانده از پخت‌وپز را تصفیه کرده و فضا را از آلودگی‌ها پاک می‌کند. اما اتفاقی که در آشپزخانه می‌افتد و می‌تواند به گیاه آسیب برساند، نوسانات زیاد دماست. آشپزخانه‌ها گاهی گرم و خشک هستند و گاهی اوقات نیز مرطوب و خنک که هر دوی این حالات برای گیاهان چندان مناسب نیست اما برعکش بسیار هم توصیه می‌شود. پس یادمان باشد، اولین ویژگی که گیاه مناسب آشپزخانه باید داشته باشد، مقاومت به گرما و نوسانات دمایی است.

با در نظر داشتن این موضوع، ببینیم که گیاه مناسب آشپزخانه شامل چه نمونه‌هایی است و برای پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه می‌توان چه ایده‌هایی را اجرا کرد. با دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ نیکاچوب همراه باشید.

تزیین آشپزخانه با گیاه

گیاه مناسب آشپزخانه چیست؟

اگر بخواهیم در فضای آشپزخانه، گیاهانی را بیشتر با هدف زینت بخشیدن به فضا پرورش دهیم، باید از فهرست گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما استفاده کنیم. در ادامه می‌توانید نمونه‌هایی از بادوام ترین گیاه آپارتمانی که مناسب پرورش در آشپزخانه هستند را ببینید:

پیچک انگلیسی (گیاه پاپیتال)

برای پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه، پیچک انگلیسی یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود. این پیچک، گیاه سبز آویزی می‌باشد که استفاده از آن در بالای سینک یا کنار پنجره آشپزخانه می‌تواند نمای زیبایی را به فضا ببخشد.

پاپیتال تا زمانی که در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد، به خوبی رشد خواهد کرد. برگ‌های پاپیتال شامل تنالیته مختلف از رنگ سبز با ردپاهایی از رنگ‌های مختلف دیگر همچون زرد، سفید یا سیاه می‌باشد.

از رنگ‌ها و نمونه‌های مختلف این گیاه می‌توان متناسب با رنگ و سبک دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده کرد. پیچک انگلیسی یل پاپیتال به عنوان یک گیاه مناسب آشپزخانه، به تصفیه هوا کمک کرده و آلاینده‌های محیطی از جمله بنزین، فرمالدهید (Formaldehyde) و باکتری‌ها را از بین می‌برد.

پیچک انگلیسی (گیاه پاپیتال)

گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاه بامزه، بسیار مقاوم و جذابی است که استفاده‌های خوراکی و دارویی نیز دارد. شاید بتوان آلوئه ورا را با دوام ترین گیاه آپارتمانی در نظر داشت که در شرایط مختلف به خوبی سازگار می‌شود.

این گیاه، به گیاه جاودانگی شهرت دارد و برگ‌ها و ژلی که درون آن‌هاست، برای سلامتی و طراوت پوست بسیار مفید است. همچنین، پرورش آلوئه ورا، یک مزیت مهم دیگر نیز دارد: در صورت بروز سوختگی هنگام پخت و پز، یکی از بهترین و سریع‌ترین درمان‌ها، آغشته کردن ژل آلوئه ورا به پوست سوخته است. برای این کار کافیست که یکی از برگ‌های پائینی و نزدیک ساقه را چیده و با برش زدن از طول، ژل را روی پوست بمالید.

گیاه آلوئه ورا

گیاه برگ عبائی (Aspidistra elatior)

گیاه برگ عبایی نه تنها یک گیاه مناسب آشپزخانه و مقاوم به گرماست، بلکه زیبایی فوق‌العاده‌ای را نیز به دکوراسیون آشپزخانه می‌بخشد.در ضمن در چند سال اخیر خصوصا در سال ۲۰۲۱ این گیاه طرفداران بسیاری پیدا کرده و به نوعی داشتن برگ عبایی مد شده است. این گیاه با برگ‌های سبز و روشنی که دارد، نسبت به بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، مقاومت بالایی در برابر نور کم، گرمای زیاد، نوسانات دما و کم‌آبی از خود نشان می‌دهد.

بنابراین، گیاه برگ عبائی را می‌توان ساعت‌ها در فضای آشپزخانه و در دمای زیاد نگهداری کرد. توصیه می‌شود که برای استفاده از این گیاه، آن را در گوشه آشپزخانه و یا کنار میزناهارخوری‌تان قرار دهید.

گیاه برگ عبائی (Aspidistra elatior)

گیاه یاس سفید (Common jasmine)

هر چند پرورش و نگهداری از گیاهان گل‌دار در فضای خانه و آشپزخانه دشوار است، اما یاس سفید می‌تواند با شرایط مختلف سازگار شده و مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

این گیاه نه تنها ظاهر زیبا و برگ‌های درخشان دارد، بلکه رایحه و طراوتی عالی را نیز به هوای خانه می‌دهد. هرچند که یاس سفید در مقایسه با گیاهان قبلی نیاز به توجه و رسیدگی بیشتری دارد، اما پرورش آن و بهره‌مندی از زیبایی و خوشبویی آن به زحمتش می‌ارزد.

برای اطمینان از شکوفه دادن گیاه لازم است آن را در محیط پرنور آشپزخانه قرار دهید و خاکش را به طور مداوم مرطوب نگه دارید.

گیاه یاس سفید (Common jasmine)

گیاه آلومینیومی (پیله آ)

گیاه آلومینیومی (Pilea cadierei)، نامی برازنده خود دارد. در صورتی که جنس بخش‌هایی از دکوراسیون آشپزخانه‌تان به رنگ استیل است، استفاده از گیاه پیله‌‌آ به دلیل رنگ‌های نقره‌ای و سبزی که دارد، می‌تواند به خوبی با آن هماهنگ شود.

این گیاه را می‌توانید در سبدهای آویزی کاشته و از وسایل گرمایشی و سرمایشی مانند کولر و بخاری و سیستم‌های تهویه دور نگه دارید. هرچند این گیاه مقاومت خوبی در برابر گرما دارد، اما بهتر است مراقبت‌های لازم در خصوص نگهداری از آن را رعایت کنید. مراقبت از این گیاه آسان است و می‌تواند یک گیاه مناسب آشپزخانه باشد.

گیاه آلومینیومی (پیله آ)

گیاه عنکبوتی یا گندمی (Chlorophytum comosum)

گیاه عنکبوتی نیز از جمله گیاهانی است که نیاز به مراقبت‌های چندان نداشته و در شرایط مختلف می‌تواند به خوبی رشد و نمو کند. این گیاه را می‌توان در بخش‌های مختلف آشپزخانه، اعم از کنار پنجره، پیشخوان یا روی کابینت‌ها قرار داد.

گیاه عنکبوتی یکی از گیاهان عالی برای تصفیه و پاکسازی هواست و علاوه بر برطرف کردن آلودگی‌های ناشی از دود و بوی غذا، به آبیاری، مراقبت و هرس کمی نیز محتاج است.

گیاه عنکبوتی یا گندمی (Chlorophytum comosum)

آگلونما یا نخشید (Chinese evergreens)

گیاه همیشه سبز چینی که آگلونما نام دارد، در واقع از پیوند دو گیاه گرمسیری متفاوت به دست آمده که از جمله گیاهان مقاوم و سازگار در شرایط خشک و کم نور است.

برگ‌های این گیاه، همیشه سبز بوده و دارای سایه‌های سفید، کرم رنگ و حتی نقره‌ای می‌باشد. همچنین، چون رشد برگ‌های جدید گیاه آگلونما از تاج آن است، نیاز به هرس چندانی نیز نخواهد داشت. استفاده از گیاه همیشه سبز چینی برای پاکسازی و تصفیه هوا عالی است.

آگلونما یا نخشید (Chinese evergreens)

گیاه سانسوریا یا شمشیری (Sansevieria)

سانسوریا یکی از گیاهان بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیاست. سانسوریا را در واقع می‌توان یک گروه بسیار متنوع از گیاهان دانست که بیش از ۷۰ گونه، رنگ و ابعاد دارد.

این گیاه بسیار سرسخت بوده و در بین گیاهان آپارتمانی، عمری دراز و طولانی دارد. اصطلاحاً این گیاه با عنوان «نامیرا» نیز شهرت دارد.

این گیاه به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در شرایط کم نور، کم آب و با نوسانات دمایی بالایی دارد، یک گیاه بسیار مناسب برای پرورش در آشپزخانه است.

گیاه سانسوریا یا شمشیری (Sansevieria)

شاید این سوال برای همه ما پیش آمده باشد که چطور بعضی آشپزخانه ها زیباتر به نظر می‌رسند؟ استفاده از گل‌ها و گیاهان در فضای آشپزخانه، یکی از روش‌های موثر و جذاب برای این کار است.

ایده‌هایی برای پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه

خب! حالا که می‌دانیم چه گزینه‌هایی برای پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه داریم، بهتر است چند ایده برای تزئین آشپزخانه به گیاهان را نیز با هم مرور کنیم.

در این خصوص، می‌توانید مقاله «راهکارهایی برای تزئین آشپزخانه با استفاده از گلدان و گیاه آپارتمانی» را مرور کنید.

دیوارک مزین به گیاهان سبز

در صورتی که طراحی آشپزخانه شما نیز مثل بسیاری از خانه‌های امروزی، طراحی باز یا Open دارد، می‌توانید از پیشخوان آشپزخانه برای درست کردن یک دیوار کوچک از گیاهان استفاده کنید. البته پیاده‌سازی این طرح منوط به این است که استفاده کاربردی دیگری از این فضا نداشته باشید.

با قرار دادن گلدان‌هایی از گیاهان آپارتمانی که رشد عمودی خوبی دارند، می‌توانید دیوارکی را در این فضا ایجاد کنید که با ایجاد مانع دید، خیال شما را نیز هنگام آشپزی و کار در آشپزخانه راحت‌تر کند. همچنین که ساختن این دیوار سبز، نمای فوق‌العاده‌ای نیز به فضای سالن پذیرایی و دیگر بخش‌های خانه نیز خواهد داد.

دیوارک مزین به گیاهان سبز

می‌توانید برای ایده‌های بیشتر مقاله «دیوارپوش گیاهی در دکوراسیون؛ زیبایی و طراوت همراه همیشگی شما» را نیز مطالعه کنید.

باغچه روی کابینت

طراحی آشپزخانه‌های امروزی به گونه‌ای است که برای استفاده بهینه‌تر از فضا، کابینت‌های دیواری را با ارتفاعی تا سقف می‌سازند. در نتیجه یا بواسطه تاجی به سقف آشپزخانه می‌چسبند یا اینکه فاصله زیادی برای قرار دادن اشیاء روی خود ندارند؛ اما در صورتی که طراحی کابینت‌های آشپزخانه شما به گونه‌ای است که فاصله‌ای بیش از ۳۰ سانتی‌متر با سقف دارند، می‌توانید به جای قرار دادن لوازم آشپزخانه، از گلدان‌هایی که گیاهانی چون پیچک در آن‌ها کاشته شده، استفاده کنید.

همچنین، این گیاهان در قسمت‌های انتهایی کابینت در جایی که مانعی چون دیوار وجود ندارد، می‌تواند به صورت آویز نیز به کار برده شوند.

باغچه روی کابینت

شلف دیواری برای گیاهان

اگر خوش‌شانس باشید و دیواری خالی از کابینت در آشپزخانه‌تان وجود داشته باشد، می‌توانید با نصب کردن طبقات یا شلف‌هایی در آنجا، کاربری مخصوص قرار دادن گلدان و پرورش گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه ایجاد کنید.

اگر گیاهانی که در این طبقات قرار می‌دهید، از نوع آویز باشند نیز فضای زیباتری ایجاد خواهد شد. همچنین که می‌توانید از این طبقات، برای قرار دادن لوازم تزئینی و ظرف‌های آشپزخانه نیز استفاده کنید.

طبقه‌ای برای گیاهان

پرورش گیاه در پنجره آشپزخانه

بعضی از آشپزخانه‌ها، پنجره‌هایی دارند که می‌توانید از فضای پشت یا درون آن‌ها برای قرار دادن گلدان‌های خود استفاده کنید. قسمت داخل پنجره آشپزخانه‌ها فضایی خوب برای نصب طبقات شیشه‌ای نیز می‌باشد.

بنابراین می‌توانید با نصب کردن گیره‌های دیوارکوب به دیوارهای کناره پنجره، طبقات شیشه‌ای را به طول برابر با عرض پنجره ایجاد کنید.

استفاده از این فضا برای پرورش گیاهان آپارتمانی که احتیاج به نور زیاد دارند نیز بسیار مفید خواهد بود.

پرورش گیاه در پنجره آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب