لیست محتوای این مقاله:

طول عمر کابینت‌های تمام چوب در آشپزخانه چقدر است؟

کابینت‌های تمام چوب بهترین گزینه برای خلق یک آشپزخانه زیبا و در عین حال جذاب و اصیل هستند. جنس باارزشی مانند چوب طبیعی که عاری از هر گونه اقدام صنعتی، تنها با یک پرداخت ساده، روانه فضاهای آشپزخانه می‌شود، روح حاکم بر طبیعت را نیز همراه خود خواهد آورد. موضوعی که در نهایت، باعث خلق کابینت با چوب طبیعی است. کابینت‌هایی که در عین زیبایی با فضای مجلل و باشکوه می‌توانند حس آرامش ماندن در یک محیط تمام چوب را القا کنند. اما این کابینت ها یزیبای تمام چوب چقدر عمر می‌کنند؟ سوالی که در این مطلب به آن پاسخ می‌دهیم.

ایده کابینت آشپزخانه چوبی

پرسش‌هایی که عمر کابینت های تمام چوب را محک می‌زنند!

رسیدن به تمام این احساسات دلپذیر است که بسیاری را علاقمند به استفاده از چوب، در دیزاین آشپزخانه کرده است. اما سوال بزرگی در این بین مطرح می‌باشد: اینکه طول عمر کابینت های تمام چوب در خلق آشپزخانه‌های جذاب امروزی چقدر است؟

آیا می‌توان به دوام کابینت چوبی برای یک عمر زندگی جذاب در کنار آنها اعتماد کرد؟ مجموعه نیکا چوب سال‌ها است که با این پرسش‌ها از جانب دوستداران چوب مواجه می‌شود. در ادامه، به پاسخ درستی در این باره خواهید رسید.

ایده کابینت آشپزخانه چوبی

دوام کابینت چوبی چقدر است؟

قاعدتا همه شما خانه‌های چوبی در گوشه کنار این دنیای بزرگ را دیده‌اید. ممکن است چند روزی و شاید عمری را در فضای چنین خانه‌هایی زندگی کرده باشید. آیا تا به حال بر دوام این خانه‌های تمام چوب، شک داشته‌اید؟!

چوب اصیل‌ترین جنس در ساخت خانه با ابزارهای مورد نیاز انسانی است. این جنس به راحتی تامین می‌شود و با یک پرداخت اصولی می‌تواند تا سالیان متمادی وظیفه‌ای که برای او تعریف شده است را در حد کمال به انجام رساند؛ چه در مقام یک خانه بزرگ و باشکوه و یا یک ابزار ساده دستی باشد.

در این بین، کابینت‌های تمام چوب ماجرای یکسانی دارند. چوب جنس بسیار مقاومی است و می‌تواند در خلق یک فضای ماندگار از آشپزخانه چوبی، برای سالیان دراز، همراه هر خانه‌ای باشد. به طور کلی، نمی‌توان یک عدد خاصی را به عنوان مدت زمان قطعی در دوام کابینت چوبی مطرح کرد.

مثلاً چطور می‌توان گفت که یک آشپزخانه چوبی با قطعیت این مقدار سال دوام خواهد آورد؟

موضوع دوام کابینت چوبی یک جریان نسبی است و عوامل تعیین‌کننده در طول عمر چوب شامل این موارد هستند:

اینکه از چه چوبی ساخته شده‌اند، با چه پرداختی در کار همراه هستند، از چه پوشش‌هایی برای مقاومت هر چه بیشتر آنها استفاده شده است و در نهایت، نحوه نگهداری صاحبخانه از کابینت‌های تمام چوب چگونه بوده است.

با تمام این تفاصیل اگر طراحی کابینت آشپزخانه با چوب همراه شود، یقینا می‌تواند عمر درازی را در کنار صاحبخانه سپری نماید.

ایده کابینت آشپزخانه چوبی

چه عواملی بر دوام کابینت‌چوبی تاثیرگذار هستند؟

هیچ تردیدی بر ماندگاری بالای کابینت‌های تمام چوب نیست؛ اما این ماندگاری می‌تواند جنبه‌های گوناگونی داشته باشد. اینکه منظور از ماندگاری چیست؟ و چه سطح از کارایی کابینت‌های تمام چوب در طول سالیان طولانی را به عنوان یک ایده ماندگار مطرح می‌کنیم؟

البته عوامل متعددی بر دوام کابینت چوبی تأثیرگذار هستند. نکاتی که برخی از همان ابتدا متوجه طول عمر کابینت‌های تمام چوب خواهند شد و برخی دیگر در طول زمان همراه با نحوه استفاده از کابینت‌های تمام چوب، تاثیرات خود را نشان خواهند داد. برخی از نکات تاثیرگذار بر دوام کابینت چوبی به شرح زیر خواهیم گفت.

ایده کابینت آشپزخانه چوبی

نوع چوب به کار رفته در طراحی کابینت آشپزخانه

اولین و شاید مهمترین فاکتور تاثیرگذار بر دوام کابینت چوبی، نوع چوبی است که در ساخت آن استفاده کرده‌اید. همه چوب‌ها از سطح یکسانی در مقاومت و ماندگاری برخوردار نیستند. غالباً چوب‌ها با بافت متراکم بسیار مقاوم‌تر از چوب‌هایی با بافت اسفنجی و یا نرم‌تر می‌باشند.

به عنوان مثال، می‌توان به چوب راش اشاره کرد. این چوب تقریباً متراکم‌ترین چوب مناسب برای ساخت کابینت های تمام چوب است. چوب راش آنچنان متراکم است که باعث خواهد شد تا کابینت‌ چوب راش بسیار سنگین‌تر از دیگر نمونه‌ها باشد. در عین حال، چوب روسی از بافت نرم و ساختاری بسیار سبک بهره‌مند می‌باشد. چنین چوبی هرگز نمی‌تواند مقاومت بالای چوب راش را داشته باشد. لذا کابینت چوب راش از مقاومترین‌ نمونه‌های بازار است.

گاهی هم به صرف استفاده از چوب یک درخت خاص، دوام یکسانی را در ساخت کابینت انتظار نداریم. مانند کابینت چوب بلوط که از تنوع بالایی برخوردار است. بلوط سفید دوام بالاتری به نسبت بلوط قرمز دارد. در نتیجه، عمر یک کابینت چوب بلوط کاملا متوجه نوع چوبی است که برای آن انتخاب کرده‌اید. استفاده از چوب‌های مقاوم‌تر قاعدتاً باعث افزایش قیمت اجرای کابینت های تمام چوب نیز خواهند شد. چوب گرانی مانند چوب گردو  یا راش را نمی‌توان با نمونه‌های ارزان قیمت چوب روسی و یا چوب سفید یکی دانست.

اگر‌چه هر کابینت چوبی در همان ابتدای اجرا جذابیت و زیبایی خاص خود را خواهد داشت و این موضوع چالش هزینه بالاتر را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ اما آن‌ها که هوشمند هستند، می‌دانند که قرار است کابینت‌های تمام چوب را برای یک عمر در کنار خود در میان خانه همراه با آشپزخانه جذابی داشته باشند. از همان ابتدا قید حساسیت بر قیمت بالاتر را زده و نگاه خود را متوجه چوب‌های باکیفیت‌تر خواهند کرد.

نمونه ای از چوب های به کاررفته در ساخت کابینت چوبی

رطوبت و حضور یک تهدید همیشگی

کابینت‌ها در فضای آشپزخانه حضور پررنگی دارند و این فضا تماما در جریان همیشگی از آب قرار خواهد گرفت. از تمام مراحل پخت و پز تا شستن ظروف و حتی حضور تجهیزاتی مانند ماشین لباس شویی، یخچال، آبگرمکن و… که همگی به نوعی با آب سر و کار دارند. اگر بدبین باشیم هر یک از این تجهیزات تا ماجراهای همیشگی در فضای آشپزخانه تبدیل به یک تهدید جدی برای بقای کابینت تمام چوب شما خواهد بود؛ چرا که اصولا چوب نمی‌تواند در مقابل رطوبت دوام چندانی داشته باشد.

اما اگر خوش‌بین باشیم، تاثیر اندک رطوبتی که گاها در جریان کارهای عادی یک آشپزخانه متوجه سطح کابینت تمام چوب می‌شود، آنچنان موضوع جدی و قابل تاملی نخواهد شد؛ چرا که یک چوب اصیل و مخصوص برای ساخت کابینت تمام چوب، به این سادگی‌ها اسیر اثرات تخریبی رطوبت نخواهد شد!

البته اگر از یک کابینت تمام چوب در فضای آشپزخانه بهره‌مند هستید و یا می‌خواهید این فضا را با چنین متریالی دیزاین نمایید، بهتر است تا اندکی خودتان را برای مراقبت‌های لازم و دائمی آماده کرده باشید. البته وجود لاک پلی اورتان با حفظ تمام زیبایی چوب طبیعی، کابینت تمام چوب آشپزخانه را در برابر رطوبت محافظت می کند.

هر حرارت غیرمتعارفی می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد

فضای آشپزخانه یک محیط با اهداف پخت و پز می‌باشد؛ به این ترتیب، این فضا مملو از انواع تجهیزات برای پخت و پز خواهد شد. از آتش مستقیم اجاق‌ها تا سطح داغ انواع ظروف، همگی مستعد تولید حرارت بالایی هستند که در صورت مواجه با سطح کابینت تمام چوب می‌توانند اثرات تخریبی داشته باشند.

ترکیبات شیمیایی و اثراتی که بر جای می‌گذارند

در هر آشپزخانه‌ای طیف گسترده‌ای از انواع مواد شوینده حضور دارند. موادی که همگی ساختاری شیمیایی دارند و ظاهرا در کوتاه مدت قدرت تخریب سطح کابینت‌ها را ندارند؛ اما آن‌ها ترکیبات گنگی برای ما مردم عادی هستند. ترکیباتی که می‌توانند در درازمدت تاثیر منفی خود را بر دوام هر کابینتی، خصوصا کابینت های تمام چوب بگذارند. برخی از جنس‌های پرمصرف نیز از همان ابتدا عهد به تخریب سطح کابینت بسته‌اند؛ ترکیباتی مانند وایکتس، تینر، اسیدهای لوله بازکنی و حتی برخی از محصولات بازار با هدف تمیز کردن فوری سطوح جرم گرفته.

ایده کابینت آشپزخانه چوبی

آیا دوام کابینت های تمام چوب به نسبت دیگر نمونه‌ها بیشتر می‌باشد؟

کابینت تمام چوب یک ایده جذاب برای خلق فضایی زیبا در آشپزخانه است؛ اما این دیزاین زیبا، رقبای سرسختی نیز دارد. انواع کابینت‌های فلزی تا ام دی اف و یا ممبران و دیگر نمونه‌ها همگی در این عرصه با هم رقابت می‌کنند. یک رقابت نفس گیر برای خلق کابینتی هر چه زیباتر، کاربردی‌تر، جادارتر و البته با دوام‌تر در فضای آشپزخانه.

در میان تمام ویژگی‌های هر کابینت، دوام آن نکته بااهمیتی است. لذا بگذارید برای پاسخ به سوال مذکور، رقبای کابینت های تمام چوب را در میدان محک بگذاریم.

زنگ زدگی تا پوسیده شدن هر کابینت فلزی را تهدید می‌کند. از طرفی، همه می‌دانیم که ام دی اف ها از همان متریال چوب با برخی افزودنی‌ها ساخته می‌شوند. این متریال مشهور، همواره در مقابل آب و رطوبت و البته مواجه شدن با اجسام تیز و برنده حساس و آسیب پذیر است.

ایده کابینت آشپزخانه ام دی اف

به این ترتیب، نمی‌خواهیم ادعای عمری طولانی برای کابینت های تمام چوب را مطرح کنیم؛ اما گویا این جنس در مقابل رقبای سرسختی که دارد، بهتر می‌تواند در مقابل انواع عوامل تخریب حاکم بر محیط آشپزخانه دوام آورد.

کابینت های تمام چوب با جنس اصیلی همراه هستند. شاید با قطعیت بتوان چوب را طبیعی‌ترین جنس برای ساخت کابینت در نظر گرفت. تجربه نشان داده است که پرداختن به اصالت و البته طبیعت همیشه بهترین انتخابی است که می‌توانید داشته باشید.

به این موضوع، در مقاله ۱۰ انتخاب برای طراحی دکوراسیون داخلی با چوب به شکلی مفصل پرداخته‌ایم.

ایده کابینت آشپزخانه چوبی

چوب جنس بسیار مقاومی است. شما می‌توانید در تعداد بی‌شمار بناهای کلاسیک و سنتی که با چوب ساخته شده‌اند، شاهد این ادعا باشید؛ اما اگر اندکی دقت کرده باشید، از هر بنای کلاسیک چوبی تا تجهیزات ساخته شده از چوب با قدمت طولانی، ردپای یک چوب بادوام به چشم می‌خورد. گویا نجار از همان ابتدا تفکر ساخت بنایی ماندگار را داشته است و برای این تفکر هرگز مهارت خود را با استفاده از یک چوب ضعیف زیر سوال نبرده است.

در این بین، اگر شما هم در تکاپوی کابینت تمام چوب برای دیزاین آشپزخانه خود هستید، قطعا حضور چوب‌های ارزان قیمت بازار مورد توجه شما قرار خواهد گرفت. موضوعی که شاید در ابتدای امر، مراقب جیب شما باشد، اما در درازمدت و شاید همان سال‌های ابتدایی نتواند دوام لازم را به ارمغان آورد؛ لذا اگر دوام کابینت با چوب طبیعی برای شما اهمیت دارد، هرگز این مهم را با چوب‌های بی‌کیفیت بازار همراه نکنید. مجموعه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب – دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ با سال‌ها تجربه در عرصه طراحی تا اجرای کابینت های تمام چوب، آماده است تا شما را در اصول نگهداری از این فضاهای زیبا راهنما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب