لیست محتوای این مقاله:

از فضای کم برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

می‌توانید با پیاده‌سازی ایده‌های ذهنی درست و هوشمندانه، طراحی دکوراسیون اتاق کودک با فضای کم را به گونه‌ای خاص و منحصر به فرد انجام دهید. می‌توان دکوراسیون اتاق کوچک کودک را طوری تغییر داد که فضای آن برای هر سنی از فرزندتان و با هر شرایطی که دارد، مناسب باشد. در این‌جا چند روش برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک دختر یا پسر، اتاق مشترک بین فرزندان و… را بیان کرده‌ایم.

می‌توان گفت که در اکثر مواقع کوچک‌ترین اتاق‌خواب منزل به جوان‌ترین فرد خانواده تعلق می‌گیرد. برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک و فرزند نوجوان با سن بیشتر، باید مواردی را رعایت کرد. فضای اتاق کودک باید برای استراحت آرام و راحت باشد و در عین حال برای مطالعه، درس خواندن، بازی و رویا‌پردازی روزانه شرایط مناسبی برای کودک فراهم کند.

وجود کمد برای نگهداری از لوازم کودک، تجهیزات تفریحی و اسباب‌بازی، لوازم مدرسه و وسایل ضروری که کودک به آن احتیاج دارد، باید در فضای طراحی دکوراسیون اتاق کودک در نظر گرفته شود.

مسلما طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید با طراحی دکوراسیون منزل مطابق و هماهنگ باشد. در این‌جا چند ایده برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک در فضایی کم با ابعاد مختلف، به شکلی که مناسب شرایط کودک از سن کم تا پایان زمان تحصیل باشد را معرفی می‌کنیم.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

استفاده هوشمندانه از فضای موجود در اتاق کودک

در هر فضای کوچکی مثل اتاق کابین کشتی یا فضای کوچک اتاق خوابگاه، می‌بینیم که برای بهره‌بری بیشتر از حداقل فضای موجود، از مبل، صندلی، میز و تخت‌خواب استفاده می‌شود. اگر قصد دارید طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک را برای دو فرزند انجام دهید، استفاده از تخت‌خواب‌های دو طبقه که به صورت عمودی در کنار دیوار قرار می‌گیرند، بهترین انتخاب است. در فضای باقیمانده می‌توانید یک میز برای انجام تکالیف، کمد لباس یا لوازم بازی قرار دهید.

می‌توانید برای استفاده مفید و هوشمندانه از فضا، در طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک از کشو بغل تختی، میز، تخت‌های کشودار، قفسه‌ها و دراورهایی که امکان قرار دادن هر چیزی مثل لوازم خانه‌سازی کودک، کتاب داستان و لباس فوتبال در آن وجود دارد، استفاده کنید.

یکی دیگر از روش‌ها در طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک، تهیه لوازم دو منظوره مثل جعبه‌های اسباب‌بازی که به شکل صندلی هستند و می‌توان از آن‌ها برای نشستن و نگهداری از لوازم بازی استفاده کرد، است. همچنین می‌توانید از میز‌هایی که قابلیت استفاده به عنوان صندلی را دارند یا صندلی‌های کوچکی که در زیر پنجره یا تخت‌خواب فیکس می‌شوند، استفاده کنید.

انتخاب سبکی از تخت‌خواب‌ کودک که در کنار آن‌ها فضایی برای نگهداری لباس کودک وجود دارد یا تخت‌خواب‌هایی که با سطح زمین فاصله دارند، می‌تواند محلی مناسب برای نگهداری از لباس‌ها و اسباب‌بازی کودکان فراهم کند. همچنین می‌توانید در طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک از میزها و صندلی‌هایی که قابلیت تاشدن دارند استفاده کنید. در زمان نیاز به مطالعه یا بازی می‌توانید میز و صندلی را باز کنید و پس از استفاده آن را به شکل اولیه جمع کنید و در زیر تخت یا روی کمد قرار دهید.

استفاده از کوسن و بالش‌های کوچک (floor cushions) یا صندلی‌های بادی (beanbag chairs) نیز یکی دیگر از روش‌های استفاده بهینه از فضا در طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک است. می‌توانید پس از به پایان رسیدن بازی کودکان یا کتاب‌خواندن آن‌ها، صندلی‌ بادی یا کوسن‌ها را از فضای اتاق جمع‌آوری کنید.

دیزاین و طراحی دکوراسیون اتاق کوچک برای کودک

الویت‌ها در طراحی دکوراسیون اتاق کودک را مشخص کنید

در طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک قبل از انجام هر کاری، حتما نظر فرزندتان را درباره شکل، رنگ و سبک چیدمان فضای اتاق، بپرسید. باید ببینید که فرزندتان به چه مواردی علاقه دارد و چه سبکی از طراحی دکوراسیون اتاق کودک آن را خوشحال و راضی می‌کند. حتما از خواسته‌هایی که دوست دارد در اتاق فراهم باشد سوال بپرسید و همه موارد را در یک لیست قرار دهید.

طراحی دکور اتاق کودک کوچک

ایده‌های ساده در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

استفاده از قالیچه و زیراندازهای با طرح‌ها و رنگ‌های شاد، مبل و صندلی‌های رنگارنگ با طرح‌های کودکانه که به سادگی قابل تمیز کردن هستند و پیاده‌سازی طرح‌های متفاوت رنگی روی دیوار، فضای شاد و کودکانه به اتاق می‌بخشد. می‌توانید شکل و رنگ کاغذ دیواری، تابلو نقاشی و هر وسیله تزئینی که قصد دارید برای دکور دیوار اتاق استفاده کنید را با ایده‌های ذهنی فرزند و یا خودتان طراحی و پیاده‌سازی کنید.

استفاده از کفپوش چوبی در اتاق برای زمانی که قصد دارید با بیشتر شدن سن فرزندتان طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک را به سبک دیگر تغییر دهید گزینه بسیار مناسبی است. زیرا کفپوش چوبی می‌تواند انتخابی مناسب برای هر سن و هر سبک از طراحی دکوراسیون داخلی باشد.

استفاده از لوازمی که مانع ایجاد آشفتگی و در هم ریختگی فضای اتاق می‌شوند، در طراحی دکوراسیون اتاق کودک کوچک از اهمیت زیادی برخوردار است. حتما باید از لوازمی برای نگهداری لباس‌ها و سایر موارد مورد نیاز کودک استفاده کنید که شکلی آرام و نظم و ترتیب به فضای اتاق ببخشند.

در عین حال به این موضوع توجه کنید که استفاده از لوازمی که به سادگی تمیز شوند، در زیبایی و نگهداری اتاق کمک زیادی خواهد کرد.

بهتر است برای کفپوش اتاق متریال محکمی انتخاب کنید تا در زمان بازی کودکان و جشن‌های کوچکی که با دوستان خود دارند، سر و صدای آن‌ها باعث آزار بقیه اعضای خانواده نشود.

قسمت‌های خالی اتاق را به قفسه کتاب یا قفسه‌های دیواری تزئینی مجهز کنید و از جعبه‌ها یا سبدهای بزرگ برای نگهداری از لوازم و اسباب‌بازی‌ها استفاده کنید.

یک رخت‌آویز متناسب با قد کودک در پشت در و یا روی دیوار قرار دهید تا در موارد نیاز خود کودک به تنهایی بتواند از آن استفاده کند.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

از چراغ‌خواب‌های زیبا استفاده کنید

اتاق کودک در شب نباید بیش از حد تاریک باشد، بنابراین بهتر است از چراغ‌خواب استفاده کنید. چراغ‌خواب‌های متنوعی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای کودکان وجود دارد. حتی می‌توانید از نوع ساده‌ی آن استفاده کنید و خودتان آن را تزئین کنید.

 

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب کفپوش مناسب

کودکان دوست دارند هنگام بازی روی زمین غلت بزنند. بهتر است کف اتاق را فرش کنید که از پا، زانو، دست و سایر قسمت‌های بدنش محافظت کند. حتی می‌توانید به جای فرش، از تشک‌های لاستیکی مخصوص استفاده کنید.

 

 

طراحی فضای خلاقانه در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

اتاق کودک باید فضاهایی داشته باشد که وسایلش را در آنها بگذارد. جاهای مختلفی از اتاق را در نظر بگیرید و هر بخش را به یکی از وسایلش (اسباب‌بازی، لباس، کتاب و نظایر آن) اختصاص دهید. این فضاها باید طوری انتخاب شوند که در دسترس کودک باشند. به او آموزش دهید پس از هر بار استفاده از وسایلش آنها را به جای خود برگرداند. نحوه‌ی سازمان‌دهی وسایلش را به او یاد بدهید.

 

از وسایل آموزشی استفاده کنید

آموزش کودک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که همیشه باید در مرکز توجه‌تان قرار بگیرد. بنابراین در طراحی اتاق، سعی نکنید فقط به جنبه تفننی و زیبایی آن اهمیت دهید. در کنار وسایل تزئینی، کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های آموزشی‌اش را نیز قرار دهید. با این کار، کودک هم آموزش می‌بیند و هم تفریح و سرگرمی خواهد داشت.

 

دیوارها را با عکس کودک تزئین کنید

عکس‌های مورد علاقه‌ی کودک‌تان را روی دیوار یا هر جای مناسب دیگر نصب کنید. عکس‌هایی را که در تعطیلات، در مدرسه یا در روزهای خاصی از او گرفته‌اید به انتخاب خودش در اتاقش قرار دهید.

 

از پارچه‌های مناسب در اتاق‌ کودک استفاده کنید

بهتر است پارچه‌های مورد استفاده در اتاق‌خواب کودک مانند روتختی، ملافه‌ها و بالش با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد. روکش صندلی راحتی و پرده‌ها نیز بهتر است با زمینه‌ی اتاق مطابقت داشته باشند.

 

از پرده‌های رنگ روشن استفاده کنید

رنگ‌ها می‌توانند حال‌وهوای ما را تغییر بدهند. پرده‌های رنگارنگ به اتاق شادی و روشنایی می‌بخشند. رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد. رنگ‌های روشن می‌توانند اتاق را روشن و تمیز جلوه دهند. برای کاهش نور شدید می‌توانید از والان و شید استفاده کنید. والان و شید را از رنگ‌های مکمل رنگ پرده، انتخاب کنید.

 

 

برای دکوراسیون اتاق کودک می‌توانید از اسباب‌بازی‌های خودش استفاده کنید

اسباب‌بازی‌های کودکان معمولا رنگارنگ هستند و شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند. با استفاده از اسباب‌بازی‌های کودک به‌عنوان تزئینات اتاق، هم در هزینه و هم در فضای اتاق صرفه‌جویی خواهید کرد. البته در نوع چیدن آنها باید کمی سلیقه به‌خرج دهید. اسباب‌بازی‌های بزرگ را با قلاب آویزان کنید و اسباب‌بازی‌های کوچک‌تر را در قفسه‌ها قرار دهید.

 

از پرده‌های رنگ روشن استفاده کنید

رنگ‌ها می‌توانند حال‌وهوای ما را تغییر بدهند. پرده‌های رنگارنگ به اتاق شادی و روشنایی می‌بخشند. رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد. رنگ‌های روشن می‌توانند اتاق را روشن و تمیز جلوه دهند. برای کاهش نور شدید می‌توانید از والان و شید استفاده کنید. والان و شید را از رنگ‌های مکمل رنگ پرده، انتخاب کنید.

 

برای دیوار از ترکیب رنگ و کاغذدیواری استفاده کنید

از رنگ‌های روشن و شاد برای دیوار استفاده کنید. بخشی از دیوارها را با کاغذدیواری و پوستر تزئین کنید. می‌توانید از همان شیوه برای تزئین کمدها نیز استفاده کنید. به جای کاغذدیواری می‌توانید از نقاشی نیز استفاده کنید. موضوع نقاشی‌ها می‌تواند گل، اتومبیل مسابقه و هر چیزی باشد که کودک به آن علاقه دارد.

طراحی دیوار اتاق کودک

تزئین سقف را هم مدنظر قرار دهید

از وسایل تزئینی درخشان با زمینه‌ی تاریک در سقف استفاده کنید. می‌توانید از طرح ماه و ستاره استفاده کنید. به این ترتیب، کودک هنگام خواب از تماشای آنها لذت می‌برد و با آرامش می‌خوابد.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک کم هزینه

اگر بودجه کمی دارید، می‌توانید سبکی از طراحی دکوراسیون اتاق کودک را مطابق با هزینه‌های خود انتخاب کنید. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با پرداخت هزینه کمتر، بهترین استفاده را از فضای کوچک اتاق کودک‌تان داشته باشید. به این موضوع توجه کنید که برای تهیه کمد لباس یا دیگر وسایل اتاق کودک می‌توانید هزینه زیادی برای تهیه بهترین سبک از هر چیزی نپردازید. زیرا مشخص نیست که کودک‌تان پس از رسیدن به سن بلوغ یا بزرگتر شدن تمایلی به تغییر طراحی دکوراسیون اتاق و لوازم آن را دارد یا خیر!

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک یا سایر قسمت های منزل انجام دهید، مشاوره با کارشناسان و متخصصین فعال در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی است. گروه نیکا چوب آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی دکوراسیون منزل، دکوراسیون اداری، دکوراسیون تجاری، دکوراسیون هتل، طراحی دکوراسیون رستوران و کافی شاپ است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”norah_blog_inner_tags”][vc_column][/vc_column][/vc_row]

 

10 thoughts on “از فضای کم برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید

  1. بازتاب: FUN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب