لیست محتوای این مقاله:

طراحی تراس کوچک با دکوراسیون زیبا و خلاق

طراحی بالکن کوچک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]امروزه به دلیل شهرسازی و افزایش قیمت مسکن اکثر خانه ها آپارتمانی و کوچک ساخته می شوند. اما معماران ساختمانی باید توجه کنند که طراحی تراس کوچک در این ساختمان ها بسیار ضروری است. به دلیل نبود حیاط بالکن ها نقش مهمی دارند که می توان با طراحی خلاقانه این تراس ها آن ها را بسیار پرکاربرد ساخت.  بیشتر افراد از بالکن مانند حیاط استفاده میکنند و لباس های خود را در آنجا قرار می دهند تا خشک شود وبعضی از افراد نیز بالکن را با استفاده از شیشه ها به یک اتاق کوچک برای خانه ی خود تبدیل می کنند.طراحی تراس کوچک مانند سایر بخش های اتاق نیست بلکه باید بالکن خانه را مانند یک حیاط تزئین کنید و در فصل های مختلف سال دکوراسیون آن را نیز تغییر دهید. کسانی که بالکن های بزرگ در خانه دارند می توانند از صندلی برای استراحت کردن و یا از میز غذا خوری استفاده کنند. هرجایی از خانه شلوغ باشد باعث کاهش زیبایی آنجا می شود،  پس سعی کنید از وسایل های کم و مناسب برای تزئین تراس آپارتمان استفاده کنید. اگر بالکن کوچک دارید سعی کنید با طراحی و به کارگیری اصول زیر تراس خود را به زیباترین حالت ممکن تبدیل کنید.

تفاوت بین تراس و بالکن

تراس و بالکن هر دو فضای باز در محیط خانه محسوب می شوند٬ اما تراس فضای الحاق شده به آپارتمان که غیر مسقف و جز مشاعات است پس در نتیجه مساحت آن در مجموعه مساحت آپارتمان مصاحبه نمی شود. معادل فارسی تراس همان بهار خواب است.

بالکن بخشی از مساحت ساختمان که مسقف است و معمولا از ساختمان بیرون زده می باشد.  معادل فارسی بالکن ایوانک است.

استفاده از مبلمان تاشو در طراحی تراس کوچک

یک میز کوچک با صندلی های تاشو و حتی یک سایه بان که بتوانید به راحتی در روزهای آفتابی و بارانی از فضا و هوای تراس کوچک خود استفاده کنید و در زمان های غیر لازم هم می توانید به راحتی این مبلمان تاشو را جمع کرده و از فضای بالکن جهت خشک کردن لباس یا هر کار دیگری استفاده کنید.

فلاورباکس دیواری در طراحی تراس کوچک

تزئین بالکن با انواع گل و گلدان های زیبا یکی از راه هایی است که می توان حس طبیعت را به منزل آورد. این گلدان ها باغ کوچک منزل هستند و بسیار روی روحیه افراد خانواده تاثیر مثبت دارند. اما به دلیل فضای کوچک تراس توصیه می شود از دیوارها برای این وسایل تزئینی استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  آیا از ایده های مدرن برای طراحی کابینت آشپزخانه خلاقانه استفاده کردید؟

فضای دیوار فضایی ارزشمند در بالکن های شهری است، بنابراین بیشترین استفاده را از آن کنید. باغچه های دیواری به دیوارهای خالی زندگی می بخشند و نقطه ای کانونی و نمایشی در آن جا به وجود می آورند. فلاور باکس یک راه ساده برای ایجاد جذابیت در طراحی تراس کوچک است. فقط توجه کنید در محلی نصب شود تا نور خورشید کاملا به آنجا بتابد و حتما در دسترس باشد تا برای مراقبت از گل ها به دردسر نیفتید.

دیوارکوب بالکن

نصب شلف برای طراحی تراس کوچک

در آپارتمان ها به دلیل کوچکی فضا و نبودن جا در آشپزخانه و انباری، گاهی مجبور می شویم یک سری لوازم و یا خوراکی ها مانند ترشیجات را در تراس قرار دهیم. به همین دلیل وجود یک کمدی یا کابینت در تراس واجب است. اما در طراحی تراس کوچک می توانیم به جای کمد از شلف های دیواری استفاده کنیم. کمدها یک فضایی از بالکن را می گیرند و ممکن است دیگر نتوانیم صندلی یا میز دیگری قرار دهیم. اما این شلف ها هیچ فضایی را اشغال نمی کنند و به راحتی می توانیم وسایل مد نظر خود را روی ان ها قرار دهیم. برای طراحی تراس کوچک حتما باید نکات خلاقانه را رعایت کنیم تا بتوانیم تا حد ممکن استفاده بهینه از فضا را داشته باشیم.

نصب شلف در تراس

استفاده از چمن مصنوعی برای تراس کوچک

یکی از کارهایی که برای طراحی تراس کوچک خود می توانید انجام دهید که قطعا از آن پشیمان هم نخواهید شد، استفاده از چمن مصنوعی است. می توانید با استفاده سرتاسری از چمن مصنوعی در کف بالکنتان فضای سبز بیشتری را جلوه دهید حتی اگر ابعاد آن کم باشد! پیشنهاد می کنیم در زمان انتخاب چمن مصنوعی تان حتما دقت لازم را به کار ببرید تا با خرید چمن های مصنوعی نامرغوب زحمات خود را از بین نبرید!

استفاده از صندلی معلق برای تراس کوچک

راه دیگری که برای طراحی بالکن کوچک  وجود دارد آن است که از صندلی های آویز و معلق استفاده کنید. این کار می تواند در استفاده از فضای بالکن شما صرفه جویی کند و بسیار حس آرامش ایجاد می کند. بسیاری از افراد از میله های  بدنه این صندلی برای گیاهان پیچی استفاده می کنند.

صندلی معلق در تراس

انتخاب دکوراسیون رنگارنگ برای طراحی تراس

می توان با میز و صندلی های کوچکی که مناسب تراس هستند به آن جانی دوباره بخشید. برای زیباتر شدن این فضا حتما از رنگ های شاد استفاده کنید. وجود رنگ های گوناگون فضا را بزرگ تر و شادتر نشان می دهد. البته سعی کنید از هر رنگی ولی با تناژ تیره به کار ببرید زیرا رنگ های روشن در فضای بیرون خیلی زود کثیف می شوند.

مطلب مرتبط: اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی چیست؟

ست کردن رنگ در تراس

استفاده از لوازم تزئینی در تراس

شما می توانید با کمک برخی وسایل دکوری و لوازم تزئینی، بالکن کوچک خود را زیباتر سازید. قطعا به دلیل فضای کمی که در بالکن خود دارید نمی توانید از وسایل تزئینی بزرگ استفاده کنید بنابراین با گزینه های خیلی کوچک هم می توان زیبایی را به بالکن کوچک هدیه داد. برای مثال شمع،  باکس گلدان و یا باکس مطالعه که شما چند کتاب باشد. نصب تابلو و یا اینه دیواری برای انعکاس نور بسیار جالب است.

استفاده از استند گل در طراحی تراس کوچک

یکی از هوشمندانه ترین راهکارهای دیگری که می توان برای طراحی بالکن کوچک انجام داد استفاده از استند گل است. همانطور که می دانید استند گل فضای مورد استفاده شما را دوچندان می کند. پس برای بالکن کوچک هم کارایی بسیاری خواهد داشت. با داشتن یک استند گل هرچند کوچک می توان فضای قرارگیری گلدان ها را افزایش داد و با این کار فضای سبز بیشتری را به بالکن کوچکتان بخشید.

فلاور باکس در تراس

نورپردازی یک امر بی بدیل در طراحی تراس کوچک

در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک باید از نورپردازی نقطه ای درون سقف  که با لامپ های هالوژنی تزیین خواهند شد ، بهره ببرید. این نوع از نورپردزای باعث بزرگ به نظر رسیدن فضای تراس می شود و روشنایی در تمامی زوایای بالکن منتشر خواهد شد. می توانید با چراغانی کردن لبه های بالکن و دیواره ها نمای زیبایی در شب برای بالکن طراحی نمایید. بهتر است از نور های معمولی زرد و سفید رنگ استفاده کنید ، این کار به زیبایی بالکن و حس آرامش شما کمک بیشتری می کند.

نورپردازی در بالکن

طراحی تراس کوچک با سنگ های دکوراتیو

برای از بین بردن یکنواختی دیوارهای تراس حتما از سنگ های دکوراتیو استفاده کنید. این سنگ ها روشنایی فضا را بیشتر می کنند و حالت بی روح دیوار بالکن را ازبین می برند.

 

استفاده از میز متصل به دیوار برای طراحی تراس

کمد خلاقانه در بالکن

اگر در فضای بالکن خود اصلا جایی برای تعبیه میز ندارید می توانید با روش های خلاقانه دیواری خالی برای نصب میز استفاده کنید تا در مواقعی که به آن نیاز ندارید به راحتی جمع کرده و به دیوار تکیه دهید.

یک میز چوبی متصل به دیوار استفاده کنید پس حتما این کار را انجام دهید، به عکس بالا نگاه کنید تا متوجه شوید این میز ها تا چه اندازه می توانند در تغییر چهره بالکن تان تاثیر گذار باشند.

 

اگر قصد طراحی تراس کوچک منزل خود را دارید با کارشناسان فعال در این زمینه کار را شروع کنید. گروه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب آماده ارائه خدمات صفر تا صد در زمینه مشاوره، طراحی، تولید، نصب و اجرا در زمینه طراحی دکوراسیون منزل است. می توانید برای مشاوره رایگان، دریافت پاسخ سوالات و برآورد تقریبی هزینه ها با متخصصین و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب