لیست محتوای این مقاله:

صفحه کابینت سنگ مرمر و کاشی های آشپزخانه را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن صفحه کابینت سنگ مرمر

[vc_row][vc_column][vc_column_text]مواد اسیدی که برای تمیز کردن “صفحه کابینت سنگ مرمر” یا دیگر سطوح استفاده می شوند، به راحتی می توانند علت فرسایش باشند. به دلیل مقاومت خیلی زیاد سنگ های طبیعی اصولا برای انتخاب متریال صفحه کابینت ها از سنگ مرمر و دیگر سنگ های طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود. در اینجا سعی کردیم تا درباره روش های پاک کردن سطوح مثل صفحه کابینت سنگ مرمر و کاشی های آشپزخانه راه حل هایی کاربردی ارائه دهیم.

به دلیل شکل زیبا و رنگ براق و سفید سنگ مرمر بیشتر افراد در قسمت های مختلف طراحی دکوراسیون آشپزخانه و منزل، آن در زمره انتخاب های خود قرار می دهند. اما در عین حال بیشتر افراد نگران تمیز کردن صفحه کابینت سنگ مرمر به دلیل نامسطح بودن بعضی از قسمت ها و رنگ سفید و براق آن هستند.

خوشبختانه بنابر تکیه به تجربه کارشناسان، می توان گفت که مراقبت از صفحه کابینت سنگ مرمر و کاشی ها خیلی ساده تر از چیزی است که می توان تصور کرد.

 

تمیز نگهداشتن صفحه کابینت سنگ مرمر

شاید جلوگیری از فرسایش سطح سنگ مرمر کاری بسیار سخت تر از تمیزکردن لکه ها باشد. صفحه کابینت سنگ مرمر می تواند توسط مواد اسیدی مثل آبلیمو، الکل یا سس گوجه فرنگی آسیب ببیند. اگر بلافاصله سنگ مرمر رویه کابینت را از این مواد پاک نکنید پس از مدتی شاهد فرسایش و سابیده شدن مرمر خواهید بود. اثرات این مواد می تواند به شکل نقاط لکه دار تیره یا تعدادی حلقه های کوچک رنگی برای همیشه روی رویه کابینت ظاهر شود.

شاید این لکه هایی که ظاهر شدند به راحتی با چشم قابل دیدن نباشند و تنها ممکن است زمانی که نور زیادی در فضا باشد قادر به دیدن آن ها باشید.

خیلی از افرادی که تمایل به انتخاب سنگ مرمر دارند به رستوران ها، کافه ها، آشپزخانه دوستان و مکان های عمومی که از سنگ مرمر استفاده می کنند مراجعه می کنند تا از کارآیی و قابلیت این سنگ طبیعی اطمینان پیدا کنند.

 

به این نکات توجه کنید

ممانعت استفاده کردن مواد اسیدی برای تمیز کردن صفحه کابینت سنگ مرمر در رابطه با محصولات ساخته شده از این متریال نیز صدق می کند. باید در رابطه با استفاده از سرکه، آبلیمو یا سایر پاک کننده های حاوی اسید روی صفحه کابینت سنگ مرمر از جمله سفید کننده ها محتاط باشید. استفاده از آب و کف صابون شاید بهترین انتخاب برای تمیز کردن سنگ مرمر و کاشی ها باشد.

هیچ لکه ای وجود ندارد که نتوان آن را به کمک محلول آب و صابون از بین برد.

دستمال مرطوب، آب گرم، اسفنج یا پارچه نرم بهترین گزینه ها برای تمیز کردن سطوح هستند. اما استفاده از دستمال خالی شاید به تنهایی برای تمیز کردن لکه ها کافی نباشد.

بیشتر سنگ های مرمر برای استفاده جلا داده می شوند که همه این ها باعث ایجاد یک سطح براق، انعکاس نور و رنگ و همچنین بیشتر شدن نمای طرح های روی صفحه کابینت سنگ مرمر می شود. اصولا برای موارد دیگر، از سنگ مرمر کمی براق و شفاف که به میزان کمی نور را منعکس می کنند استفاده می شود. اصولا این سنگ ها برای کف، پله ها و مکان های دیگری که رفت و آمد زیادی دارند، کاربردی هستند.

سنگ های مرمر خیلی براق و صاف به راحتی لکه دار و خط خطی می شوند. پس باید توجه بیشتری به صفحه کابینت سنگ مرمر داشته باشید چون اصولا از این سنگ های براق بیشتر در طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه استفاده می شود.

 

جزیره آشپزخانه با صفحه کابینت سنگ مرمر

اصولا برای طراحی رویه کابینت جزیره آشپزخانه از سنگ مرمر آن هم از نوع براق و جلا داده شده استفاده می شود. مسلما رویه کابینت جزیره محلی است که باید از ساییدگی آن جلوگیری کنید. زیرا فضای بالایی کابینت جزیره که دقیقا در مرکز آشپزخانه قرار می گیرد، بهترین قسمت برای نصب لامپ و نورپردازی است. پس اگر به نظافت آشپزخانه اهمیت می دهید باید از لکه دار شدن صفحه کابینت سنگ مرمر جزیره آشپزخانه جلوگیری کنید.

می توانید برای کاهش تعداد لکه ها یا میزان ساییدگی حداقل ماهی یک مرتبه از اسپره های مخصوص استفاده کنید. این اسپره ها با محافظت از صفحه کابینت سنگ مرمر مانع نفوذ هرچه سریعتر مواد اسیدی می شود.

 

رویه کابینت سنگ مرمر

لکه ها و راه حل

روش های ساده و معمولی برای پاک کردن انواع لکه ها از روی صفحه کابینت سنگ مرمر وجود دارد.

پاک کردن لکه های روغن و لکه های لوازم آرایشی

با یک مایع تمیز کننده نرم همانند شامپو ها، مواد شوینده خانگی، آمونیاک یا محلول های معدنی به راحتی می توانید این لکه ها را پاک کنید.

 

پاک کردن لکه های مواد طبیعی مثل قهوه، چای، میوه و غذاها

می توانید این لکه ها را با مخلوطی از ۱۲ درصد پراکسید هیدروژن و چند قطره آمونیاک تمیز کنید.

 

لکه های زنگ زدگی که توسط فلزات به وجود آمده اند

پاک کردن لکه هایی که به دلیل زنگ زدن فلزات روی سنگ مرمر به وجود می آیند کار دشواری است. در حقیقت شاید این لکه ها دائمی باشند. ولی می توان با کمی مواد شوینده نرم که خاصیت اسیدی ندارند، کمی رنگ و تیرگی آن ها را بهبود داد.

پاک کردن لکه های رنگی

می توانید لکه های رنگی را خیلی راحت و به کمک کمی تینر پاک کنید یا با دقت زیاد و به کمک تیغ یا کارتر این لکه های رنگ را از روی صفحه کابینت سنگ مرمر تراش دهید.

لک سوختگی در اثر برخورد سیگار

محصولات خیلی زیادی برای پاک کردن اثرات سوختگی و دود سیگار در بازار موجود است. می توانید برای پاک کردن لکه هایی که ناشی از سوختگی یا دود سیگار هستند از این مواد استفاده کنید.

پاک کردن لکه های آب

یک دستمال نرم و خشک از الزامات یک آشپزخانه تمیز و مرتب است. هر زمان که آب در هر سطحی ریخت به راحتی می توان برای جلوگیری از لکه دار شدن، این سطوح را با دستمال خشک تمیز کرد.

 

ساییدگی صفحه کابینت سنگ مرمر و راه حل ها

همانطور که توضیح دادیم خیلی از مواد می توانند باعث سایش سطح صفحه کابینت سنگ مرمر و ایجاد لکه و تیرگی ها شوند. لکه های شیر، میوه، آب میوه و الکل را می توان جز این مواد شمرد که باعث ایجاد ساییدگی و لکه می شوند.

اگر توانستید لکه ها را از روی صفحه کابینت سنگ مرمر پاک کنید و حال به دنبال از بین بردن ساییدگی ها هستید پیشنهاد می کنیم که رویه کابینت را با دستمال و آب مرطوب کنید و پس از آن از مایع پولیش برای سطح مرمر استفاده کنید.

می توانید پودر براق کننده را توسط یک پارچه مرطوب نیز به سطح مرمر بمالید. این کار را تا زمانی انجام دهید که لکه ها و ساییدگی ها از روی صفحه کابینت سنگ مرمر پاک شوند و رویه کابینت شروع به درخشیدن کند.

 

تمیز کردن کفپوش مرمر

برای تمیز کردن کفپوش مرمر باید توجه کنید که باید به طور مرتب سطوح را از گرد و غبار پاک کنید. همچنین برای شستشو و پاک کردن لکه ها می توانید از مواد شوینده مایع خیلی ملایم که خاصیت اسیدی کمی دارند استفاده کنید. پودر و مواد شوینده مناسب سنگ های طبیعی نیز گزینه های بسیار مناسبی برای تمیز کردن کفپوش مرمر بدون ایجاد ساییدگی و لکه هستند.

پاک کننده های ملایم با خاصیت اسیدی کم احتمال ایجاد رده یا ترک روی کفپوش مرمر را کمتر می کنند. پس از شستشوی سنگ مرمر کفپوش توسط پاک کننده ها حتما سطوح را با آب بشویید و سپس خشک کنید.

 

سنگ مرمر در دکوراسیون حمام

تمیز کردن سنگ مرمر در سرویس بهداشتی

انتخاب سنگ مرمر به عنوان متریال اصلی در طراحی دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی می تواند بهترین گزینه نسبت به سایر متریال ها باشد. اصولا از این متریال در طراحی اتاق لاندری و مکان هایی که بیشتر با آب سرو کار داریم مثل صفحه کابینت سنگ مرمر در اطراف سینک ظرفشویی استفاده می شود.

اصولا اتفاق هایی که در آشپزخانه برای سنگ مرمر رخ می دهد در سرویس بهداشتی و حمام پیش نمی آید و تنها آب و مواد شوینده هستند که با این سطح در تماس هستند. افتادن کمی خمیردندان روی سنگ مرمر در سرویس بهداشتی هیچ مشکلی به وجود نمی آورد.

می توانید از شوینده های غیر اسیدی یا محلول های آمونیاک و ترکیب آن با آب، برای تمیز کردن سطوح سنگ مرمر در حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید. یک نصف فنجان مایع شوینده در یک ظرف بزرگ آب برای این کار کفایت می کند.

دقت کنید که همانند صفحه کابینت سنگ مرمر در آشپزخانه استفاده مکرر از مواد شوینده قوی می تواند سطح سنگ را تیره و کدر و همچنین باعث خدشه دار شدن آن شود.

 

اگر از سفید کننده ها یا مواد شوینده اسیدی برای نظافت سنگ مرمر به خصوص در حمام استفاده کنید پس از مدتی شاهد کم شدن درخشندگی سطوح خواهید بود. پس پیشنهاد ما برای شستشو همین شوینده های نرم هستند.

 

حرف آخر

اگر از جمله افرادی هستید که همیشه پیشخوان یا صفحه کابینت سنگ مرمر جزیره آشپزخانه را برای سرو غذا یا پذیرایی از مهمان ها انتخاب می کنید، پس قبل از همه چیز یک رومیزی زیبا انتخاب کنید یا همیشه پد مخصوص پاک کردن سطوح سنگی را در منزل داشته باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب