لیست محتوای این مقاله:

چگونه از روکش های چوب طبیعی نگهداری کنیم؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی طرحدار

بیشتر روکش های چوب طبیعی به شدت مستعد پوسیدگی هستند. روکش های چوب طبیعی Burl and Crotch Veneer ساختار نامعمول و متفاوتی دارند. این روکش های چوب طبیعی زمانی که در شرایط متفاوت دما و یا رطوبت محیطی قرار می گیرند منبسط یا منقبض می شوند. پس از گذشت دوره ای از زمان این تغییرات بر میزان رطوبت در سلول های چوب تاثیر می گذارد که در نهایت باعث خم شدن چوب می شود. می توانید روکش های چوب طبیعی طرحدار را در هر محیطی که رطوبت آن تغییر نمی کند ذخیره و نگهداری کنید.

برای انجام این کار می توانید از بسته بندی پلاستیکی یا حتی از کیسه زباله استفاده کنید. روکش های چوبی را به صورت منظم و روی هم به طوری که وزن تقریبی روی سطح آن به صورت یکسان توزیع شود، قرار دهید و در انبار نگهداری کنید. باید تمامی روکش ها به صورت مسطح روی یکدیگر قرار بگیرند تا فشار اضافی به قسمت خاصی از سطح روکش وارد نشود.

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی لانگ

اگر قصد حمل و نقل روکش طبیعی چوب را دارید، روکش طبیعی لانگ گزینه مناسبی است. به هنگام انبار کردن روکش های چوب طبیعی لانگ، با دقت زیاد و به صورت مسطح، آن ها روی یکدیگر قرار دهید. مراقب باشید که به هنگام جابه جایی روکش های چوب طبیعی روی زمین نیفتند و به آن ها ضربه نخورد زیرا باعث آسیب به روکش چوب می شود.

در حالت ایده آل بهتر است که این روکش طبیعی چوب را بین دو تکه تخته سه لایه یا تخته های ام دی اف قرار دهید و سپس آن ها را به صورت محکم و ضخیم بسته بندی کنید. پس از بسته بندی باید روکش های طبیعی چوب را به دیوار تکیه دهید یا آن ها را درون قفسه ها بچینید.

این روش ذخیره سازی تغییرات بر اثر میزان رطوبت را به حداقل می رساند و از محو شدن و یا تغییر رنگ، بر اثر قرار گرفتن روکش طبیعی چوب در معرض اشعه های یو وی نور خورشید و نور فلورسنت جلوگیری می کند.

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی Rippled Veneer

بهتر است سطح روکش های چوب طبیعی که مسطح نیستند را قبل از استفاده صاف کنید و آن ها را به همان شکل نا مسطح ذخیره و نگهداری کنید. به این دلیل که روند صاف کردن سطح روکش های چوبی می تواند عمر نگهداری بسیاری از ونیرها را کاهش دهد. پس چرا باید مرحله صاف کردن سطح روکش چوبی را دو بار انجام داد؟

می توان قبل از شروع به صاف کردن سطح روکش های چوبی از یک هفته قبل از نرم کننده های روکش چوب استفاده کرد.

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی

میزان رطوبت محل نگهداری روکش های چوب طبیعی

در هر محل یا مکانی که قصد نگهداری و انبار کردن روکش های طبیعی چوب را دارید، تا حدی رطوبت هوا وجود دارد. باید رطوبت هوا را در ماه های مختلف سال و در فصل گرما و سرما در نظر بگیرید. به طور مثال در فصل سرد سال برای گرم کردن محیط از وسایل گرمایشی استفاده می شود. پس باید به این موضوع توجه کنید که این موضوع رطوبت هوا را کاهش می دهد و در نتیجه باعث خشک شدن چوب می شود. پس باید در تمامی فصول به میزان رطوبت هوا توجه کنیم و رطوبت در فضا را دائما اندازه بگیریم. می توان در فصل سرد سال از دستگاه بخور که فضا را مرطوب نگه می دارد و در فصل بهار و تابستان از یک دستگاه بخور کوچک به همراه یک رطوبت سنج استفاده کرد.

تمامی این کارها باعث حفاظت از روکش های چوب طبیعی تا زمان اجرای پروژه ها می شود.

شرایط نگهداری روکش های چوب طبیعی

نکات بیشتر برای نگهداری از روکش های چوب طبیعی

  • امکان شکل و قالب نگرفتن برای روکش های چوب طبیعی که در محیط مرطوب نگهداری می شوند بسیار زیاد است. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید در محلی که روکش ها را نگهداری میکنید از دستگاه هایی که رطوبت هوا را جذب می کنند، استفاده کنید.
  • می توانید از یک سفید کننده چوب (اسید اگزالیک) که در بیشتر فروشگاه های سخت افزاری وجود دارد، برای پاک کردن سطح رویی چوب استفاده کنید. در اغلب اوقات از این مایع برای پاکسازی چوب استفاده می شود. اما باید بدانید که استفاده از اسید اگزالیک برای چوب هایی همانند گردو به جای روشن تر کردن آن باعث تیره تر شدن می شود.
  • بهتر است برای نگهداری روکش های چوبی در اندازه متوسط آن ها را بین ورق های بزرگ ام دی اف یا تخته سه لا قرار دهید. می توانید برای نگهداری لایه های چوب روی یکدیگر دور آن ها را با پلاستیک ببندید.
  • می توانید روکش های طبیعی چوب ونیر بزرگ را در قفسه ها نگهداری کنید. باید روکش های ونیر را برای جلوگیری از جذب رطوبت با پلاستیک زباله بپوشانید.

اگر قصد تغییر در طراحی دکوراسیون داخلی دارید، در هر سبکی از دیزاین استفاده از چوب طبیعی یکی از بهترین و محبوب ترین گزینه ها است. گروه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب آماده ارائه تمامی خدمات از مرحله مشاوره، طراحی تا مرحله تولید و نصب و اجرا است. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”norah_blog_inner_tags”][vc_column][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب