لیست محتوای این مقاله:

اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی چیست؟

انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]بدون شک انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین ابزار در طراحی دکوراسیون هر فضایی است. اگر رنگ را بر اساس اصول درستی انتخاب کنید جزئیات خانه بیشتر و بهتر به چشم می­ آیند. علم روانشناسی می­ گوید که انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی در بلند مدت بر خلق و خوی ساکنین در هر فضایی تاثیر می­ گذارد.

به عنوان مثال انتخاب رنگ­ های سرد و روشن باعث می­ شوند که فضا بزرگتر از اندازه واقعی و همچنین دلباز و سرزنده به نظر برسد اما انتخاب رنگ های گرم و تیره فضا را دنج و صمیمی تر نشان می­ دهند.

طراحی دکوراسیون از طریق رنگ بیشتر از هر چیزی به سلایق هر فرد بستگی دارد. زیرا رنگ شخصیت را انعکاس می­ دهد و در واقع می­ توانید از طریق رنگ­ ها احساسات خود را منقل کرد. با این وجود توجه به نکات زیر می­ تواند تا اندازه زیادی به انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی کمک کند.

اصول انتخاب رنگ

انتخاب پالت رنگ

اولین قدم در رعایت اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی این است که باید یک پالت شامل دو تا پنج رنگ اصلی را در نظر بگیرید.

یکی از الگوهای مناسب و ساده برای انتخاب رنگ ­های این پالت این است که به رنگ آن دسته از بخش ­های اصلی خانه که قابل تغییر نیستند بیشتر توجه کنید. این بخش­ ها شامل کف خانه، چارچوب پنجره ­ها، شومینه، دیوارها و دیگر بخش­ های غیر قابل تغییر است.

در واقع پالت رنگ را همین رنگ ها تشکیل می ­دهند و حالا می­ توانید این رنگ­ ها را در دیگر اجزا خانه نیز تکرار کنید. برای مثال اگر رنگ کف خانه عسلی روشن است می ­توانید برخی وسایل دکوراتیو مانند گلدان یا کوسن ها را نیز به همین رنگ یا ترکیبی از این رنگ و رنگ های دیگر انتخاب کنید.

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده از چرخه رنگ

یکی از اصول  انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده از چرخه رنگ است. در چرخه رنگ در یک سمت رنگ‌ های گرم و در سمت دیگر رنگ‌های سرد را می بینیم. معمولا برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی منزل با استفاده از چرخه رنگ می‌ توانید از الگوی تک رنگ که شامل یک رنگ با تنالیته­ های مختلف از همان رنگ است استفاده کنید و یا به سراغ رنگ‌ های مکمل بروید.

رنگ‌های مکمل در چرخه روبروی هم قرار دارند. برای مثال ترکیب هایی مثل قرمز و سبز، آبی و نارنجی، زرد و بنفش، از بهترین نمونه های این الگو است. این الگو دارای کنتراست خیلی زیادی است و بنابراین بهتر است آن را در سطوح کوچک یا برای برجسته کردن یک المان به کار ببرید.

استفاده از الگوی رنگ­ های مجاور که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند نیز می‌ تواند یکی از گزینه‌ ها باشد. می ­توانید این الگو را با استفاده از دو رنگ اصلی و یک رنگ فرعی اجرا کنید. توجه کنید که رنگ فرعی از ترکیب دو رنگ اصلی به نسبت مساوی ایجاد می شود. برای مثال می توانید از سه رنگ سیاه، سفید و خاکستری یا قرمز و زرد و نارنجی استفاده کنید.

 

اصول رنگ بندی در دکوراسیون

تقسیم بندی فضا برای رنگ بندی منزل

استفاده از این الگو این امکان را ایجاد می کند تا بتوانید تنها با انتخاب سه رنگ، هارمونی و انسجام را در فضای داخلی خانه رعایت کنید. روش کار این است که ۶۰ درصد از فضا را به رنگ اصلی اختصاص دهید، رنگ دوم را در ۲۵ تا ۳۰ درصد از فضا به کار ببرید و رنگ سوم را تنها برای ۱۰ درصد از فضا در نظر بگیرید.

رنگ اصلی معمولا رنگی است که بر روی دیوار ها قرار می گیرد، رنگ دوم عموما برای مبلمان و پرده و رنگ سوم بصورت نقاط تاکیدی در وسایل تزئینی، تابلوها و … استفاده می شود.

 

توجه به میزان نور طبیعی خانه

توجه به میزان نور طبیعی خانه یکی از اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی است. برای مثال اگر خانه دارای نور کافی است، رنگ­ های گرم می­ توانند انتخاب خوبی باشند، زیرا نور آفتاب تندی این رنگ­ ها را کم می کند و به این ترتیب در فضای خانه تعادل ایجاد می ­شود.

 

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل

توجه به رنگ دکوراسیون یا دیگر اثاثیه

یکی از کارآمدترین نکته ها در اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی این است که به رنگ­ های اصلی وسایل دکوراتیو مانند تابلوها و آثار هنری در خانه خود توجه کنید و ته مایه ای از دو یا سه رنگ اصلی آن را در دیگر وسایل و اجزا خانه تکرار کنید.

برای مثال اگر یک تابلوی هنری در خانه خود دارید و رنگ قرمز اصلی­ ترین رنگ پس زمینه این تابلو است، می ­توانید ته مایه ای از رنگ قرمز را برای وسایل و اجزای دیگر مانند گلدان، کوسن­ یا پرده ها انتخاب کنید.

 

انتخاب رنگ دکوراسیون منزل

توجه به بودجه در رنگ بندی دکوراسیون منزل

رنگ ترند و محبوب سال برای بسیاری از افراد جایگاه ویژه ای دارد تا جایی که ترجیح می ­دهند وسایل و اثاثیه منزل را با توجه به این رنگ انتخاب کنند. اما باید توجه داشته باشیم که این رنگ ­ها به سرعت از چرخه مد خارج می­ شوند یا ممکن است پس از مدتی خسته کننده شوند.

به همین دلیل بهتر است رنگ آن دسته از اثاثیه و وسایل منزل مانند مبلمان که عوض کردن آنها نیازمند صرف هزینه زیادی است را از ترکیب رنگی خنثی انتخاب کنید. در عوض وسایل فرعی مانند کوسن، پرده­ ها و وسایل دکوراتیو را با توجه به رنگ ترند سال تهیه کنید.

به این ترتیب اگر پس از مدتی به هر دلیلی بخواهید رنگ بندی دکوراسیون منزل را عوض کنید، می ­توانید با کمترین هزینه این تغییر را ایجاد کنید.

 

رنگ بندی دکوراسیون منزل

استفاده از رنگ ­های خنثی در چیدمان منزل

استفاده از رنگ­ های خنثی در ترکیب رنگ چیدمان منزل مانند آبی کم رنگ یا طوسی باعث می­ شوند که بتوانید رنگ دیگر وسایل را به راحتی تغییر دهید. برای مثال اگر مبلمان خانه شما نارنجی یا قرمز باشد دیگر به راحتی نمی­ توانید دیگر اجزا و وسایل خانه را به هر رنگ دلخواهی تغییر دهید.

 

ترکیب رنگ چیدمان منزل

تنوع در انتخاب رنگ دیوار منزل

به طور کلی پالت رنگ برای دیوارها م ی­تواند بیشتر از یک و حتی دو رنگ نیز داشته باشد. مجبور نیستید خانه را یک دست رنگ کنید و می­ توانید رنگ هر اتاق را با توجه به اصولی که ذکر شد، یعنی با توجه به دیگر وسایل و شرایط خانه انتخاب کنید.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که انسجام  رنگ را در خانه خود حفظ کنید و برای این کار لازم نیست که حتما تمامی دیوارها یک رنگ باشند. بلکه می توانید از رنگ­ هایی که در طیف نزدیک به هم قرار دارند نیز استفاده کنید.

مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید این است که رنگ دیوارها را باید در آخرین مرحله انتخاب کرد. بسیاری از افراد ابتدا دیوارها را رنگ می­ کنند و سپس مجبور می­ شوند برای حفظ انسجام رنگ در خانه، دیگر اجزا و اثاثیه را بر اساس رنگ دیوارها انتخاب کنند.

 

رنگ در منزل

توجه به عناصر طبیعی در داخل یا اطراف خانه

اگر در اطراف خانه خود درخت یا فضایی طبیعی دارید که رنگ غالب آن سبز است می­ توانید این رنگ را در دیگر اجزا خانه نیز به کار ببرید. همینطور اگر در گوشه اتاق یا سالن پذیرایی گلدانی دارید که دارای برگ­ های بزرگ سبز رنگ است می ­توانید یک تابلو با رنگ سبز غالب را برای سالن یا اتاق خود انتخاب کنید.

 

ترکیب رنگ چیدمان منزل

توزیع مناسب رنگ ­ها در فضا

توزیع مناسب و صحیح رنگ های تیره و روشن در فضا نیازمند دانستن اصول خاصی است که معمولا بسیاری از افراد این اصول را برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی رعایت نمی ­کنند.

برای مثال رنگ ­ها طوری در فضا توزیع می­ شوند که قسمتی از اتاق تیره تر و سنگین تر به نظر می­ رسد و قسمت دیگر کم رنگ و بی روح است. یکی از روش­ هایی که می­ توانید این مشکل را برطرف کنید این است که از طبیعت تقلید کنید. بهتر است برای کف خانه از رنگ های تیره تر، برای دیوارها از رنگ هایی با تیرگی یا روشنی متوسط و برای سقف از رنگ های روشن تر و سبک تر استفاده کنید.

این شیوه از توزیع رنگ ها در فضا تعادل چشم نوازی را در خانه ایجاد می­ کند.

برای دریافت خدمات صفر تا صد مشاوره، طراحی، تولید، نصب و اجرا توسط گروه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب در زمینه طراحی دکوراسیون منزل، طراحی دکوراسیون آشپزخانه و طراحی کابینت با ما در ارتباط باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب