لیست محتوای این مقاله:

ارتفاع مناسب کابینت و مواردی که می توان میزان آن را تغییر داد

ارتفاع مناسب کابینت

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ارتفاع مناسب کابینت

زمانی که قصد مشخص کردن ارتفاع مناسب کابینت ها را دارید، بهتر است فضای خالی بین کابینت­ های هوایی تا کانتر آشپزخانه را بیشتر در نظر بگیرید. اگر چه شیوه ­های زیادی برای نصب کابینت ­های هوایی وجود دارد، اما اگربتوانید  با فکری باز سراغ این مسئله بروید، نصب کردن کابینت­ ها در ارتفاع بالا یا افزایش ارتفاع مناسب کابینت ها نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

 

 

ارتفاع مناسب کابینت چقدر است؟

ارتفاع مناسب کابینت­ های هوایی در طول زمان تغییرات زیادی به همراه داشته است. میزان ارتفاع رایج حدودا ۴۶ سانتیمتر بالاتر از سطح کانتر است، اما این ارتفاع به مرور زمان افرایش و به ۵۱ سانتیمتر رسیده است تا افراد بتوانند فضای بیشتری در اختیار داشته باشند.

ارتفاع کمتر از ۴۶ سانتی متر موجب می ­شود که امکان قرار دادن برخی وسایل روی کانتر وجود نداشته باشد یا کابینت­ های هوایی دامنه­ دید را نسبت به سطح کانتر محدود کنند.

اگرچه فاصله مرسوم بین سطح کانتر کابینت های زمینی و کابینت­ های هوایی ۴۶ سانتی متر است، اما می­ توان این فاصله را با بالا بردن کابینت ­ها افزایش داد. به طور کلی به ازای هر ۲ سانتی متری که کابینت­ ها را بالاتر ببرید فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت، اما نتیجه این است که فضای درون کابینت­ ها کاهش می ­یابد.

انتخاب ارتفاع مناسب بین کابینت­ های هوایی و سطح کانتر کابینت های زمینی، تا اندازه زیادی به سلایق شخصی و فضای طراحی دکوراسیون آشپزخانه بستگی دارد. افزایش ارتفاع مناسب کابینت ها یا بالا بردن آن ها می تواند در مواردی بسیار کارآمد و مفید باشد که در این جا به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

 

فاصله بین دو کابینت بالا و پایین

مواردی که می توانید ارتفاع مناسب کابینت ها را تغییر دهید

  • در صورتی که آشپز خانواده قد بلند است

فاصله استاندارد بین دو کابینت بالا و پایین همان ۴۶ سانتی متر است که برای بسیاری از افراد مناسب است اما لزوماً مورد پسند همه نیست. اگر افرادی که بیشتر از دیگران در آشپزخانه حضور دارند قد بلند هستند یعنی بلندتر از ۱۷۸ سانتی متر، نسبت به سایر افراد خانواده که قد متوسط دارند، می­ توانند از زوایای متفاوت بهتر کابینت­ ها را ببینند.

نصب کابینت­ ها چند سانتیمتر بالاتر از ارتفاع مناسب موجب می­ شود که دید وسیع ­تری نسبت به سطح کانتر داشته باشید و در نتیجه فضای بیشتری برای کار کردن در اختیار خواهید داشت.

 

اندازه دقیق کابینت

 

  • اگر شیر آب آشپزخانه بلند است یا سینک ظرفشویی بزرگ دارید

شیرهایی که طراحی آن­ها از سبک شیرهای آشپزخانه در رستورا ن­ها الهام گرفته است، دارای گردن­ های بلند و قوسی شکل هستند و ویژگی­ های صنعتی بارزی دارند. این شیرآلات نه تنها شیک هستند بلکه از قابلیت های بسیار بالایی نیز برخوردارند. این نوع شیرهای آب هنگامی که در کنار سینک­ های عمیق قرار می­ گیرند، شستن قابلمه­ های بزرگ و وسایل کوچک را راحت تر می­ کنند.

اما اگر به دلیل داشتن فضای کم بین کابینت ­های هوایی و سینک نتوانید قابلمه را به راحتی در سینک قرار دهید، راحتی کار کمتر می شود. افزایش فاصله بین کابینت­ های هوایی و سینک آشپزخانه از ۷۰ سانتیمتر تا ۷۶ سانتیمتر این امکان را به شما می­ دهد که فضای کافی برای انجام کارها داشته باشید و دیگر مهم نیست چه نوع وسیله جدیدی را در سینک بشویید.

مطلب مرتبط: انتخاب سینک ظرفشویی مناسب از عوامل زیبایی آشپزخانه

 

ابعاد استاندارد کابینت ام دی اف

 

  • اگر یک انباری در مجاورت آشپزخانه دارید

علی­ رغم اینکه گاهی ممکن است احساس کنید فضای داخل کابینت­ های آشپزخانه هر چقدر هم که بزرگ باشد باز هم کافی نیست، اما اگر فضای داخل کابینت­ ها بیشتر از میزان نیاز باشد احتمالاً احساس می کنید باید به هر نحوی این فضا را پر کنید که این امر موجب ایجاد بی نظمی می­ شود و و می­ تواند به سرعت از کنترل خارج شود.

در صورتی که یک انباری مناسب و کارآمد بر روی یکی از دیوارهای آشپزخانه وجود دارد، انتخاب هوشمندانه این است که سایز کابینت­ ها را کوچکتر انتخاب کنید تا آشپزخانه فضای بازتری داشته باشد. به این ترتیب بدون آنکه احساس کنید که در یک فضای انباری مانند کار می ­کنید، برای هر چیزی فضای کافی در اختیار دارید.

 

ابعاد استاندارد کابینت ام دی اف

 

  • برای بیشتر دیده شدن انواع بین کابینتی در آشپزخانه

علاوه بر زیبایی سبک طراحی فضای داخلی آشپزخانه اهمیت کارآیی آن را نیز باید در نظر داشت. با این حال، اگر فردی هستید که زمان زیادی را در آشپزخانه سپری می­ کنید، مسلما اگر این فضا زیبا باشد، مدت زمانی که سپری می کنید هم دلپذیرتر خواهد بود. وجود یک فاصله زیبا بین کابینت ها و کانتر جلوه زیادی به آشپزخانه می ­دهد. همچنین افزایش ارتفاع مناسب بین کابینت ­ها نیز فضای بیشتری را برای نشان دادن این فاصله­ ی چشم­نواز ایجاد می کند. با وجود انواع بین کابینتی انتخاب های زیادی از انواع کاشی ها، رنگ، کاغذ دیواری و موارد زیاد دیگری متناسب با سبک دکوراسیون داخلی پیش روی دارید.

 

ابعاد استاندارد سینک ظرفشویی

 

  • طراحی کابینت آشپزخانه تیره

گاهی اوقات فاصله بین کانتر و کابینت­ های هوایی بیشتر از آنکه چشم­نواز باشد، حکم یک فاصله بصری را دارد که بین دیگر المان ­های آشپزخانه قرار می­ گیرد. کابینت­ هایی که رنگ زغال چوبی تیره ­ای دارند می­ توانند حال و هوایی کمتفاوت را به آشپزخانه بدهند، اما تا اندازه ­ای فضا را سنگین می­ کنند.

استفاده از یک سنگ مرمر موجدار پهن با زمینه­ ی سفید (بین کابینت ­های هوایی و زمینی) رنگ طراحی کابینت آشپزخانه تیره را خنثی می­ کند و بدون آنکه فضا را سنگین کند جلوه­ ای پرانرژی و در عین حال دلباز ایجاد می­ کند.

 

طراحی کابینت آشپزخانه تیره

 

  • استفاده از آینه در طراحی بین کابینتی

اگر فاصله بین کانتر و کابینت­ ها از جنس آینه باشد جلوه جذابی را به آشپزخانه می ­دهد و در عین حال موجب می­ شود که آشپزخانه به نحو چشمگیری بزرگتر به نظر برسد. در صورتی که ارتفاع مناسب کابینت ­های بالایی از کانتر بیشتر از حد مرسوم است، سطح این آینه وسیع­تر می شود و در نتیجه بزرگی آشپزخانه نیز چندین برابر می­ گردد.

 

اندازه گیری درب کابینت

 

  • استفاده از طرح برجسته در دیزاین کابینت های هوایی

این روزها کابینت­ های دو رنگ ترند محبوبی محسوب می­ شوند. بدون آنکه مجبور شوید هزینه زیادی را برای خلق کردن نمایی اختصاص دهید که ممکن است خیلی زود از آن خسته شوید، استفاده از این کابینت ها شیوه جالبی برای روح بخشیدن به طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. زمانی که سبک طرح کابینت­ آشپزخانه برجسته باشد یا از جنس چوب برجسته ساخته شده ­است، استفاده از کابینت­ های ظریف­تر نما را متعادل می­ کند و اینگونه می ­توانید بین رنگ ­ها توازن ایجاد کنید.

 

شروع کار و در میان گذاشتن ایده ها با کارشناسان و متخصصین فعال در این حوزه، شاید بهترین کار برای شروع کار طراحی دکوراسیون باشد. گروه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب آماده ارائه خدمات صفر تا صد مشاوره، طراحی، تولید تا مرحله نصب و اجرا است. می توانید برای شروع کار طراحی دکوراسیون آشپزخانه، دکوراسیون منزل و برآورد تقریبی قیمت کابینت آشپزخانه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *