لیست محتوای این مقاله:

اتاق خواب مستر یعنی چی؟؟!!

اتاق خواب مستر

[vc_row][vc_column][vc_column_text]بزرگ ترین اتاق خواب یک واحد مسکونی ساده ترین تعریف برای ” اتاق خواب مستر” است . اتاق خواب مستر ، یکی از بخش های مهم خانه های امروزی است که تقریبا در همه آپارتمان های لوکس با متراژ بالا وجود دارد. در چنین خانه هایی فضاهای بزرگ به این اتاق ها اختصاص داده می شود . این اتاق خواب بزرگ و منحصر به فرد متعلق به زوج های جوان یا والدین منزل است .

اتاق خواب مستر، دارای ویژگی های خاصی است که آن را از اتاق خواب معمولی جدا می کند. این اتاق ها معمولا سرویس بهداشتی، حمام، کلوزت و … در خود و بصورت مستقل دارا هستند. اگر به عنوان یک مجری و طراح دکوراسیون داخلی قصد طراحی اتاق خواب مستر دارید، پیشنهاد می کنیم ایده های ارائه شده در این بخش را مطالعه نمایید.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب مستر

ابعاد و موقعیت اتاق خواب مستر

موقعیت اتاق خواب مستردر خانه باید به گونه ای باشد که حریم شخصی حفظ شده ، تهویه و نور مناسب داشته باشد .

به طوری که در طول ساعات صبح بیشترین نور را دریافت کند . حداقل مساحت پنجره ها در یک اتاق خواب مستر یک دهم مساحت کف اتاق است و به ازای هر فرد بزرگسال ۹٫۵ مترمکعب و هر کودک ۵٫۵ متر مکعب باید فضا در دسترس باشد .اندازه مطلوب اتاق خواب مستر یکی از موارد مهمی است که شما قبل از چیدمان یک اتاق خواب باید از آن اطلاع داشته باشید . به طور معمول ابعاد یک اتاق دونفره ۳x۵ (متر) و اتاق یک نفره ۴x۳ (متر) است. اما اندازه استاندارد اتاق خواب ها در محدوده ۳ متر در ۳٫۶ متر و ۴٫۲ متر در ۴٫۸ متر می باشد . توجه داشته باشید که استانداردهای مورد قبول در مورد همه طراحان صدق نمی کند . برخی عوامل وجود دارند که حداقل اندازه یک اتاق خواب مستر را تعیین می کنند . بزرگترین عامل تعیین کننده اندازه اتاق خواب اندازه تخت خواب است . شما باید فضای لازم جهت چیدمان سایر وسایل از جمله کمد ، میز ، صندلی و … را داشته باشید.

ابعاد و اندازه اتاق خواب مستر

ابعاد استاندارد اتاق خواب مستر

ابعاد استاندارد اتاق خواب مسترتجهیزات مناسب اتاق خواب مستر

هر اتاق خواب مستر باید دارای درب ورودی و حداقل یک پنجره و تجهیزات مربوط به سیستم گرمایش وسرمایش مکانیکی باشد درقسمتی که در معرض دید مستقیم نیست. باید محلی برای کمدهای ثابت لباس و لوازم شخصی نیز پیش بینی شود در اتاق برای خوابیدن وسایل و تجهیزاتی در نظر گرفته می شوند که صرفا برای خواب واستراحت و فعالیت های ساده شخصی مورد استفاده قرار می گیرند.  در اتاق برای خواب وکار علاوه بر تجهیزات مزبور وسایل و لوازمی پیشنهاد می گردد که بر آورده کننده نیازهای عملکردی جانبی را نیز فراهم آورد.

تجهیزات اتاق خواب مستر

 

امکانات اتاق مستر

امکانات اتاق مستر

چیدمان وسایل و فضاسازی در اتاق خواب مستر

اتاق خواب مستر دارای امکانات رفاهی بیشتری نسبت به اتاق خواب های دیگر است. برای چیدمان اتاق خواب مستر باید وسواس گونه عمل کرد تا کلیه لوازم و امکانات موردنظر جای مناسبی داشته باشند. این چیدمان ربطی به زیاد بودن متراژ ندارد فقط باید بسیار هوشمندانه انجام شود تا بیشترین بهره را از فضای اتاق خواب مستر ببرید. فضا سازی اتاق خواب مستر باید توسط مجری دکوراسیون داخلی انجام شود تا فضایی هم برای استراحت و هم برای فعالیت های روزانه مثلا مطالعه یا گفتگو طراحی کرد. فقط در ابتدا از صاحب خانه باید اطلاعات لازم درباره امکانات درخواستی آنها به دست بیاورید.

چیدمان اتاق خواب مستر

پلان اتاق خواب مستر

پلان اتاق خواب مستر

رنگ مناسب برای طراحی اتاق خواب مستر

اتاق خواب‌های مستر نسبت به سایر اتاق‌های خانه بزرگتر هستند بنابراین بهتر است با استفاده از رنگ‌های خاص، آن را از سایر اتاق‌ها متمایز کنید. اگر اتاق خواب شما سرویس بهداشتی و حمام یا اتاق تعویض لباس دارد، برای تمامی این قسمت ها رنگ خاصی را در نظر بگیرید. البته این بدان معنا نیست که رنگ اتاق خواب و حمام مستر الزاما یکسان باشد بلکه آنها باید یکدیگر را کامل کنند. مثلا می‌توان برای حمام از رنگ اصلی به عنوان رنگ حاشیه‌ها و هایلایت استفاده کرد ولی همین رنگ را در اناق خواب به میزان بیشتری به کار برد. بدین ترتیب، با رنگ‌آمیزی متناسب، می‌توانید فضای آرامش‌بخش و متناسب‌تری در اتاق خواب مستر خود ایجاد کنید.

رنگ مناسب اتاق خواب مستر

حال به سوال اصلی یعنی بهترین رنگ برای اتاق خواب مستر می‌رسیم. گرچه، انتخاب رنگ ایده‌آل برای اتاق خواب، خسته‌کننده به نظر می‌رسد اما اگر از برخی دستورالعمل‌ها پیروی کنید، این کار بسیار جذاب خواهد شد.

رنگ مورد علاقه شما، که تمایل دارید از آن برای در و دیوارها استفاده کنید، در واقع نشان دهنده روحیات شماست. بسیاری از ما وقتی قصد داریم برای اتاق خواب خود رنگی مناسب انتخاب کنیم، تعداد گزینه‌ها از انگشتان دو دست فراتر رفته و فرآیند انتخاب را دشوارتر و پیچیده‌تر می‌کند.

آینه در اتاق خواب مستر

برای اینکه دچار این دستپاچگی نشوید، بهتر است به اتاق‌هایی که بیشترین زمان را در آنجا می‌گذرانید و حسی که این فضاها به شما می‌دهند فکر کنید. از خودتان بپرسید که آیا ترجیح می‌دهید یک اتاق روشن و دلباز داشته باشید یا یک اتاق تاریک و دنج؟ آیا به رنگ‌های تخت علاقه دارید یا دوست دارید روی دیوارها بافت و الگوهای مختلفی داشته باشید؟

دیوار اناق خواب مستر

همچنین، هنگام انتخاب رنگ دیوارها، نباید دکوراسیون اتاق خواب را فراموش کنید. مثلا الگوهای ریز جلوه سنتی‌تری به رنگ در و دیوار می‌بخشد در حالی که الگوهای درشت‌تر و اشکال هندسی، و نوارهای پهن، با ظاهر امروز و مدرن، همخوانی بیشتری دارد.

با در نظر گرفتن موارد مهم فوق، بهترین رنگ‌های پیشنهادی برای اتاق خواب شامل رنگ‌های طیف: آبی، زرد، سبز، نقره‌ای، نارنجی، بنفش، قهوه‌ای تیره، خاکستری و قرمز، هستند.

در اتاق خواب مستر

امکانات اتاق خواب مستر

اتاق خواب مستر نباید صرفا محیطی برای خواب در نظر گرفته شود. با قراردادن کاناپه فضایی برای نشستن و گفتگوی روزانه ایجاد کنید. یک صندلی راحتی نزدیک پنجره می تواند مکانی مناسب برای استراحت و مطالعه باشد. کلوزت روم از واجبات اتاق خواب مستر است که با طراحی بهینه می تواند همه لباس ها را در خود جای دهد. سرویس بهداشتی و حمام، جکوزی و … برای اتاق خواب مستر طراحی می شود.

اگر فضای اتاق خواب مستر به شما اجازه می دهد، فضای نشیمن را می توانید به طور کامل از فضای خواب جدا کنید.

امکانات اتاق خواب مستر

نقش نورپردازی در اتاق خواب مستر

معمولا از آن جایی که بحث نورگیری اتاق خواب ها بسیار مهم است و این اتاق ها هم معمولا در درجه اول اهمیت قراردارند؛ بنابراین معمولا این اتاق ها با تراس هایی بزرگ در ارتباط هستند. پس باید علاوه بر مبلمان فضای داخلی به مبلمان فضاهای بیرونی که با اتاق خواب مستر در ارتباط هستند هم فکر کنید.

وجود نور طبیعی در اتاق خواب مستر بر زیبایی آن می افزاید ولی علاوه بر پنجره و نور طبیعی باید نورپردازی مناسب برای قسمت های مختلف اتاق خواب مستر طراحی کنید.

نورپردازی اتاق خواب مستر

برای زیباسازی این اتاق خواب های مستر از نورهای تاکیدی و مخفی استفاده می شود. این نورها نقش همان چراغ خواب های سابق را ایفا می کنند.

تعبیه نور مخفی در دیوار پشت تخت محبوبیت زیادی دارد و در اکثر اتاق خواب های امروزی دیده می شود. این نور می تواند نقش چراغ خواب های سابق را ایفا کند.

استفاده از نور مخفی در حاشیه فضای زیر تخت می تواند بسیار برازنده باشد. اگر به دنبال یک اتاق خواب مستر خاص به تمام معنا هستید، این ایده را در ذهن خود داشته باشید. چراغ‌های دیواری نیز نوری مناسب برای مطالعه در تخت ایجاد می‌کنند و با وجود آن‌ها دیگر نیازی به داشتن چراغ مطالعه کنار تخت نیست.

پنجره در اتاق خواب مستر

طراحی پارتیشن در اتاق خواب مستر

در برخی از دکوراسیون اتاق خواب های مستر امروزی از یک پارتیشن استفاده می شود که در ابتدای فضای اتاق قرار گرفته و تخت خواب در پشت آن پنهان می شود. این ایده برای مواقعی کاربردی است که شما فضای زیادی برای طراحی اتاق مستر دارید و در نتیجه دچار سردرگمی هستید و نمی دانید تخت خواب را به کجا تکیه دهید. وجود چنین پارتیشنی مشکل شما را تا حد زیادی حل می کند.

این پارتیشن دید مستقیم به فضای داخلی اتاق خواب مستر را محدود می سازد و شما می توانید فضای مجاور آن را به طراحی کمد اختصاص دهید. از فضای بالای تخت نیز می توانید برای طراحی یک دکور زیبا استفاده کنید. توجه داشته باشید که نورپردازی این محدوده جلوه به کار رفته در دکوراسیون اتاق خواب را بیشتر و جذاب تر خواهد کرد.

پارتیشن در اتاق خواب مستر

بهینه کردن فضای اتاق خواب مستر

یکی از راه های بهینه کردن فضای اتاق خواب مستر تعبیه کمد و قفسه در دیوار است. شلف های دیواری در بالای تخت می تواند دکوری زیبا برای اتاق خواب مستر باشد. ایجاد کمی عقب نشینی در بخشی از دیوار پشت تخت می تواند فضای مناسبی برای قرار دادن لوازم دکوراتیو به وجود آورد.
فضای موجود در یک اتاق‌خواب مستر بزرگ را هدر ندهید و سعی کنید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از یک مبل راحتی فضای نشیمن کوچکی در همین اتاق ایجاد کنید، یا مثلا جایی برای تماشای تلویزیون یا فضایی برای ساز زدن یا انجام کارهای هنری.

یک اتاق‌خواب مستر با اندازه متوسط نیز اگر با جزئیات مناسبی همراه شود می‌تواند کاملا لوکس باشد. کتابخانه‌ها و قفسه‌های توکار انتخاب‌هایی عالی برای نگهداری کتاب‌های محبوب‌ شما در جایی در دسترس‌تان هستند.

بهینه سازی اتاق خواب مستر

 

کلوزت اتاق خواب مستر

در اتاق خواب مستر حتما از کلوزت اتاق خواب استفاده کنید و در نبود جا مطابق شکل زیر از مجری دکوراسیون داخلی بخواهید کمد دیواری تان را طوری طراحی نماید تا بهینه فضا ایجاد شود.

کلوزت روم در اتاق خواب مستر

 

سرویس بهداشتی در اتاق خواب

سرویس بهداشتی در اتاق خواب

اتاق خواب مستر کوچک

اتاق خواب مستر کوچک

استفاده از آینه در طراحی دکوراسیون اتاق خواب مستر

آینه یکی از عناصر دکوراتیو بسیار مهم در دکوراسیون داخلی اتاق خواب محسوب می شود. انعکاس نور اتاق در آینه باعث زیباتر شدن آن شده و فضا را بزرگتر نشان می دهد. می توانید درب کمدهای دیواری را از جنس آینه انتخاب نمائید و از زیبایی بی نظیر آنها بهره ببرید. درب کلوزت روم می تواند آینه طراحی گردد تا هم زیباتر شود و هم استفاده بهینه از فضا گردد.

طراحی اتاق خواب مستر

 

شروع کار و در میان گذاشتن ایده ها با کارشناسان و متخصصین فعال در این حوزه، شاید بهترین کار برای شروع کار طراحی دکوراسیون باشد. گروه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب آماده ارائه خدمات صفر تا صد مشاوره، طراحی، تولید تا مرحله نصب و اجرا است. می توانید برای شروع کار طراحی دکوراسیون آشپزخانه، دکوراسیون منزل و برآورد تقریبی قیمت کابینت آشپزخانه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب