لیست محتوای این مقاله:

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه چقدر است؟|هرآنچه قبل از خرید باید بدانید.

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه نقش کلیدی در دسترسی ساده به تمام فضاهای تعریف‌شده در آن دارد. ما از کابینت‌ها برای فضاسازی در آشپزخانه‌های امروزی خود استفاده می‌کنیم. این فضاها به گونه‌ای هستند که می‌توانند به ترتیبی هدفمند حجم قابل توجهی از محیط آشپزخانه را دربرگرفته و عاری از هر گونه اختلال در جریان عادی این فضای خانگی، طیف بزرگی از نیازهای ما را تأمین نمایند. به همین خاطراندازه دقیق کابینت ایده‌آل از ابعادی منطقی برخوردار است. ابعادی که بتواند سطح دسترسی کاملی ایجاد کرده باشد و در عین حال با یک چیدمان مناسب و البته زیبا در فضای آشپزخانه تعریف شده باشد. پس قبل از خرید یا سفارش کابینت و فکر کردن به سبک، متریال، طرح و هر المان دیگری برای داشتن یک کابینت مفید و کاربردی، ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. موضوعی که همراه با تجربه بالای تیم دکوراسیون داخلی نیکا چوب در این گفتار قصد مطرح کردن کامل آن را داریم.

نمونه ای از کابینت نئوکلاسیک

همراه با سوالات شما در شناخت کابینت استاندارد

هر کسی هنگام سفارش به داشتن یک کابینت زیبا اهمیت می‌دهد و در عین حال می‌خواهد کابینت در ابعاد استاندارد داشته باشد؛ چرا که می‌داند راحتی در آشپزخانه از مسیر خرید یک کابینت با ابعاد استاندارد عبور می‌کند. از این رو برای آنکه هنگام سفارش هم‌قدم با طراحان حرفه‌ای کابینت باشیم، اصولا سوالاتی کلیدی در باب ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه در ذهن مطرح می‌شود. اینکه در این فضا چه ملاک‌هایی در نظر گرفته خواهد شد؟ آیا کابینت استاندارد در قیمت نهایی کار تاثیرگذار است؟ و یا آنکه ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه مستلزم چه هزینه‌هایی است؟ البته برای درک عمیقتر، خواندن مطلب بایدها و نبایدهای دکوراسیون آشپزخانه هم توصیه می‌شود.

طرح اولیه کابینت

چه معیار‌هایی در تعیین ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه به هنگام سفارش دخیل هستند؟

در تعیین ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه ملاک کلی، اندازه قد یک فرد عادی می‌باشد. به این ترتیب، تمام چیدمان عناصر حاکم بر هر کابینتی را براساس این معیار اندازه‌گیری می‌کنند. اما چگونه می‌توانیم یک معیار کلی از قد انسانی را مطرح کنیم؟ در واقع، برای تشریح قد یک فرد عادی، ملاک را در میزان سطح دسترسی فرد قرار داده‌اند. به این ترتیب، حداکثر ارتفاعی که یک فرد عادی بدون هر زحمتی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، حداکثر ارتفاع دید کامل افراد در یک حالت عادی و همچنین، تعیین سطح کار به طوری که افراد با کمترین زحمتی بتوانند بر روی آنها اقدام به فعالیت‌های آشپزی کنند، جنبه‌های جدی در اندازه نصب کابینت خواهند بود.

به این ترتیب، در نگاه استاندارد برای رسیدن به اندازه دقیق کابینت، مقدار میانگین قد افراد را در عدد ۱۶۰ سانتیمتر در نظر گرفته‌اند. این عدد با توجه به میانگین قد بانوان انتخاب شده است. اگر کابینت برای مصرف عموم آقایان طراحی شود، این اندازه به عدد ۱۷۰ تغییر خواهد کرد؛ اما ما همچنان در نیاز عمومی برای بانوان برای اندازه دقیق کابینت خواهیم ماند. به این صورت، حداکثر ارتفاع دسترسی به طور میانگین۱۸۵ سانتیمتر و سطح میز کار با رعایت تمام نکات راحتی در کار در محدوده عددی ۸۹الی ۹۱٫۵ سانتیمتر قرار خواهد گرفت.

ملاک ارتفاع کابینت قد متوسط بانوان

حال، با داشتن این اعداد بهتر می‌توانیم در جنبه‌های گوناگون از اندازه دقیق کابینت وارد شویم.

تشریحی بر اندازه های استاندارد کابینت و سازه های MDF

هر کابینت در فضای آشپزخانه با کنار هم قرار گرفتن بخش‌های مختلف ایجاد می‌شود. بخش‌های کلیدی مانند کابینت‌های زمینی، کابینت‌های دیواری، کابینت دور یخچال، کابینت زیر سینک و… از جمله موارد اصلی محسوب می‌شوند. در ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه لازم است دو وجه کلی را در نظر بگیریم.

  • اندازه دقیق کابینت استاندارد هر یک از فضاهای کابینتی چه مقدار است؟
  • اندازه نصب کابینت‌ها در کنار هم چگونه می‌باشد؟

برای هر کدام از این دو پرسش مطرح‌شده، اندازه دقیق کابینت ذکر شده است. اندازه‌هایی که در گام اول با هدف خلق ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه مطرح هستند و در گام دوم می‌خواهند تا این فضاهای کابینتی را در یک چیدمان استاندارد در کنار یکدیگر مستقر سازند.

استاندارد های کابینت آشپزخانه

فضاهای استاندارد کابینتی دارای چه ابعادی هستند؟

برای خرید یا سفارش یک کابینت ایده‌آل، شرط اصلی، بهره‌مندی از فضاهای استاندارد کابینتی است. این فضاها باید جادار بوده و با یک رویکرد بهینه‌شده در ساخت همراه باشند. برای این منظور هر بخش از المان‌های کابینتی با تعاریف دقیقی همراه می‌شوند که هنگام ثبت سفارش باید آنها را را در نظر بگیرید و با سازنده خود ببندید.

ابعاد استاندارد در کابینت‌های زمینی

  • ابعاد استاندارد در کابینت‌های زمینی در طول‌های ۳۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر همراه با عمق کار ۵۵ الی ۶۰ سانتیمتر می‌باشد. غالباً سقف کابینت‌های زمینی با هدف استفاده به عنوان میز کار طراحی می‌شوند. از این رو، داشتن عرض کاری مناسب امری الزامی است. البته این عرض کاری نباید در حدودی باشد که سطح دسترسی به اشیای در انتهای آن، بسیار سخت گردد. به این ترتیب، عمق ۵۵ الی ۶۰ سانتیمتر مقدار کافی با سطح دسترسی معقول است. از طرفی، ارتفاع این کابینت‌ها برابر با عدد ۷۰ الی ۷۶ سانتیمتر است که با حضور یک پاخور با ارتفاع ۱۰ الی ۱۸ سانتیمتر برابر با ارتفاع میز کار خواهد شد. اگر قرار است سقف کابینت زمینی به عنوان میز اپن استفاده شود، ابعاد استاندارد عمق صفحه روی کابینت برابر با ۶۰ الی ۹۰ سانتیمتر می‌باشد.
  •  
طرح اولیه کابینت


ابعاد استاندارد کابینت سینک

  • ابعاد حاکم بر کابینت سینک نیز تابع ابعاد کابینت‌های زمینی است. با این تفاوت که طول کابینت سینک نمی‌تواند کمتر از ۹۰ سانتیمتر باشد. به هر صورت، مناسب ترین ارتفاع سینک آشپزخانه دقیقا همان ارتفاع میز کار آشپزخانه‌ای است. ارتفاعی که در آن هر فرد با قد میانگین بتواند عاری از هرگونه زحمتی به انجام فعالیتش بپردازد. در مناسب‌ترین ارتفاع سینک آشپزخانه رسیدن به حداکثر سطح دسترسی به تمام المان‌های حاضر در فضا ملاک اصلی است. اینکه فرد بتواند به راحتی در کنار سینک قرار گرفته و تسلط کافی به سینک و شیر آب و دیگر ملزومات داشته باشد.

ابعاد استاندارد کابینت دیواری

  • نصب دقیق همراه با اندازه استاندارد کابینت‌های دیواری تقریبا چالش‌برانگیزترین بخش در طراحی هر کابینتی محسوب می‌شود؛ چرا که در این فضا از کابینت‌ها محل دسترسی سخت‌تر بوده و هر گونه اهمال در ابعاد استاندارد آن، می‌تواند تبعات منفی بر کارایی کابینت داشته باشد. طول کابینت‌های دیواری در اندازه‌های متنوع از ۳۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر تعریف شده است؛ اما عمق آنها، با عمق کابینت‌های زمینی، کاملاً مرتبط است؛ چرا که آنها نباید مزاحمتی برای کار بر سطح پیشخوان کابینت‌های زمینی ایجاد کنند. لکن خیلی نمی‌توانیم عمق این فضاهای کابینتی را کوچک گرفته، سطح کارایی آنها را تحت تاثیر قرار دهیم.
نصب کابینت

عمق استاندارد برای طراحی کابینت‌های دیواری غالباً در اعداد مابین ۳۰ الی ۴۰ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شوند. عمق بیشتر، فضای بزرگتر برای نگهداری از ملزومات آشپزخانه می‌سازد؛ اما با موقعیت نصب در ارتفاع عملا سطح دسترسی سخت‌تری برای دیواره انتهای کار فراهم خواهد نمود. ابعاد استاندارد برای ارتفاع کابینت‌های دیواری برابر با ۵۰ الی ۹۰ سانتیمتر بسته به نوع آشپزخانه و یا ارتفاع سقف و شاید طراحی کابینت خواهد بود.

طرح اولیه کابینت

کابینت‌ها با چه فاصله‌ای در کنار یکدیگر نصب می‌شوند؟

در چیدمان فضاهای کابینتی در کنار یکدیگر لازم است تا برخی ابعاد استاندارد را رعایت کنیم. این ابعاد با هدف سطح دسترسی کامل به تمام المان‌های کابینتی، عدم تداخل کابینت‌ها با یکدیگر، عدم ایجاد محدودیت‌های حرکتی و ایجاد یک هارمونی در فضای آشپزخانه انتخاب شده‌اند.

محوریت کلی در انتخاب این اعداد در ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه رسیدن به فضایی است که هر فردی بتواند به راحتی در آشپزخانه اقدام به انجام فعالیت‌های عادی نماید.

طرح اولیه کابینت

برای رسیدن به یک ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه در چیدمان اصولی فضاهای کابینتی به یک نقطه مرجع نیاز داریم. برای این منظور کف تمام شده آشپزخانه را به عنوان مرجع اندازه گیری‌های خود در نظر می‌گیریم. به این ترتیب، اندازه دقیق کابینت برای رسیدن به یک فضای ایده‌آل و استاندارد به قرار زیر تدوین می‌شود:

فاصله استاندارد کابینت زمینی و دیواری

-‌‌حداکثر ارتفاع برای نصب کابینت‌های دیواری باید به گونه‌ای باشد که ارتفاع بالاترین طبقه، بیشتر از ۱۸۳ سانتیمتر نباشد. این کابینت‌ها در بالای کابینت‌های زمینی با رعایت فاصله استاندارد برای تعیین میز کار نصب می‌شوند.

از طرفی، لازم است تا در نصب آنها فاصله کابینت تا سقف رعایت شود. این فاصله در حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر بسته به ارتفاع سقف متغیر خواهد بود.

طرح اولیه کابینت
طرح اولیه کابینت

-ارتفاع کابینت‌های زمینی با حضور پیشخوان باید مطابق با الگوی میز کار استاندارد برابر با عدد ۸۹ الی ۹۱ سانتیمتر در نظر گرفته شود. این ارتفاع قسمت پاخور را نیز شامل می‌شود.

استاندارد هایی که باید در کابینت رعایت شود

-‌ فاصله استاندارد بین کابینت زمینی و دیواری در محل پیشخوان برابر با عدد ۴۵ سانتیمتر است. این فاصله معرف ارتفاع کافی برای تکمیل یک میز کار استاندارد است. به طوری که سطح دسترسی مطلوبی به فضای داخلی کابینت دیواری ایجاد خواهد شد.

در تعیین فاصله بین کابینت بالا و پایین نکات متعددی نقش بازی می‌کنند. غالبا این عدد بسته به ارتفاع میز کار پیشخوان اندکی دچار تغییر خواهد شد. به هر صورت، طبق معیارهای تعریف شده در ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه خط افق متوسط برای افراد اعم از بانوان و یا آقایان برابر با ۱۵۶ سانتیمتر در نظر گرفته شده است و با در نظر گرفتن میز کار ۹۰ سانتیمتری، فاصله بین کابینت بالا و پایین باید به نحوی انتخاب شود که افراد بدون نیاز به ابزاری خاص و یا سعی در افزایش قد، توانایی مشاهده محتویات طبقه اول از کابینت دیواری را داشته باشند.

استاندارد هایی که باید در کابینت رعایت شود

به این ترتیب، رسیدن به عدد استاندارد ۴۵ سانتیمتری که گاها تا ۴۰ سانتیمتر کاهش پیدا می‌کند، برای انتخاب فاصله بین دو کابینت محدوده مطمئنی به نظر می‌رسد. اصولاً این ارتفاع را نباید در اعداد کمتر از ۴۰ سانتیمتر در نظر گرفت؛ چرا که در ارتفاع کمتر از آن فرد قادر نیست تا دید کاملی از تمام صفحه کار، یعنی همان پیشخوان کابینت داشته باشد.

از طرفی، انتخاب فاصله استاندارد بین کابینت زمینی و دیواری بیشتر از ۴۵ سانتیمتر، احتمال عدم دسترسی کامل همه افراد را به چالش خواهد کشید.

استاندارد هایی که باید در کابینت رعایت شود

فاصله استاندارد کابینت سینک

– سینک ظرفشویی از اصلی‌ترین المان‌های حاکم در طراحی کابینت‌های آشپزخانه می‌باشد؛ چرا که قسمت بزرگی از فعالیت‌های فضای آشپزخانه حول محوریت این فضا انجام می‌گیرد. لذا درک صحیح از ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه در تنظیم کامل سینک با تمام متعلقات آن، بخش مهمی از تعیین ابعاد را در بر خواهد گرفت.

استاندارد هایی که باید در کابینت رعایت شود

مهمترین نکته حضور پنجره در مقابل سینک کابینتی است. اکثر طراحان فضاهای خانگی علاقه دارند تا سینک ظرفشویی در زیر پنجره باشد. لکن باید ارتفاع سطح سینک را به مقدار ۱۰ سانتیمتر پایین‌تر از قاب پنجره در نظر بگیرید.

اگر پنجره کارشده فاقد شرایط استاندارد است، بهتر است قبل از شروع طراحی کابینت، اقدامی برای اصلاح موقعیت پنجره انجام دهید. سینک یک فضای ضروری با حجم فعالیت بالا است. از این رو، نیاز به فضای کار تعریف شده‌ای دارد.

طبق ابعاد استاندارد، لازم است تا به ازای ۶۱ سانتیمتر از هر طرف کاسه سینک، فضای اختصاصی برای آن در نظر گرفته باشید. همان طور که قید شد، مناسب ترین ارتفاع سینک آشپزخانه همان ارتفاع تعریف شده در میز کار آشپزخانه، برابر با ۸۹ تا ۹۱ سانتیمتر می‌باشد.

ابعاد استاندارد کابینت دور یخچال

– تعیین ابعاد استاندارد کابینت دور یخچال نیز از چالش‌های جدی در کابینت‌های امروزی است؛ چرا که یخچال‌ها در سایزهای همگون طراحی نمی‌شوند. یخچال معمولی، یخچال دوقلو، یک یخچال سایدبای‌ساید، همگی، در سایزهای کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند.

طراحی اولیه کابینت

از طرفی ممکن است این ایده در ذهن‌ها بیاید که کابینت دور یخچال را برای بزرگترین مدل یخچال در نظر می‌گیریم. به این ترتیب، توانسته‌ایم یخچال را در فضای مذکور جای دهیم؛ اما آیا در این اقدام نگرشی بر زیباسازی فضای آشپزخانه و یا استفاده بهینه از فضای غالباً محدود در آشپزخانه شده است؟

طبیعتا نه!

برای آنکه انواع یخچال در فضای کابینت آشپزخانه جای بگیرند و در عین حال زیبایی فضا هم حفظ شود، باید طبق الگوی ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه پیش رفت. در این الگو، عمق یخچال، ملاک جدی در تصمیم‌گیری برای ابعاد نیست؛ بلکه ارتفاع در کنار عرض یخچال ابعاد اصلی در طراحی را مشخص می‌کنند.

برای این منظور دو تعریف جامع از یخچال‌ها مطرح می‌شد: یخچال‌های معمولی در کنار مدل‌های ساید.

تعیین ارتفاع کابینت برای هر دو مدل با توجه به حضور یک قفسه در بالای یخچال برابر با ۲۱۳ سانتیمتر است. این عدد شامل ارتفاع ۱۸۰سانتیمتری برای یخچال و ارتفاع ۳۳ سانتیمتری استاندارد برای قفسه بالاسری می‌باشد؛

اما در عرض، دو الگوی طراحی پیش روی ما قرار دارد: عرض کابینت برای یخچال‌های ساده برابر با عدد ۶۶ سانتیمتر و برای یخچال‌های ساید ۹۰ سانتیمتر است. کابینت هر یخچال با شرایط طراحی خاص نیاز به تعیین ابعاد اختصاصی در طراحی دارد.

طراحی اولیه کابینت

ملاحظات در تعیین ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه تقریبا شفاف و دقیق می‌باشد؛ اما در عمل با توجه به انواع فضاهای گاها محدود در بسیاری از آشپزخانه‌ها، رسیدن به تمامی این ابعاد استاندارد، یک چالش جدی در طراحی است.

در چنین حالتی است که در سفارش کابینت، پای هنر و تجربه طراح و کابینت‌ساز به میان می‌آید که کابینت ایده‌آل را با توجه به تمام المان‌های زیبایی شناسی در دکوراسیون، با محوریت کارایی و البته رسیدن به ابعاد استاندارد طراحی و اجرا کند.

شما برای این منظور می‌توانید به تجربه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب – دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ اعتماد کرده، همراه مهارت‌های این مجموعه در رسیدن به ایده‌آل‌های خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *