لیست محتوای این مقاله:

چطور یک آشپزخانه با طراحی لوکس داشته باشیم؟

هنگامی که تصمیم می‌گیرید یک آشپزخانه با طراحی لوکس داشته باشید، باید به دنبال شکل دادن یک سبک زندگی جدید در خانه خود باشید. آشپزخانه با طراحی لوکس، با ایجاد جذابیت و زیبایی محیطی می‌تواند تاثیراتی خوش‌آیندی در وضعیت زندگی ما در محیط خانه داشته باشد. طراحی کابینت در دوره حاضر، به یک کسب‌وکار و حرفه تخصصی تبدیل شده و کابینت لوکس، یکی از علاقمندی‌های زندگی بسیاری از ما شده است. طراحی کابینت لوکس و دیزاین کابینت، با ادغام ظرافت‌هایی در دکوراسیون آشپزخانه قادر است محیط منزل را به طرز چشمگیری دلنشین و قطعا دلباز کند. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آشپزخانه کلاسیک با طراحی لوکس
آشپزخانه کلاسیک و زیبا را می‌توان در دسته‌ی آشپزخانه‌های لوکس قرارداد.

پیشتر، مقاله‌ای در خصوص آشپزخانه با طراحی لوکس منتشر کردیم. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «چگونه دکوراسیون آشپزخانه شیک و مدرن داشته باشیم؟» را مطالعه کنید.

آشپزخانه با طراحی لوکس، آشپزخانه اروپایی، طراحی کابینت لوکس و دیزاین کابینت، از جمله عناوینی هستند که امروزه، بسیار مورد توجه و تمرکز واقع شده‌اند. دکوراسیون لوکس برای آشپرخانه، شامل طیف گسترده‌ای است که شامل اقلام و المان‌های متفاوت و متعددی می شود.

طراحی کابینت لوکس در صورتی که با خلاقیت خاص و منحصربه فرد انجام شود، می‌تواند در عین داشتن زیبایی، هزینه‌های متعددی را نیز کاهش دهد. دیزاین کابینت مدرن، انواع آن و راهکارهایی برای استفاده از آن، موضوعی است که تیم طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب در این مقاله به آن پرداخته‌ است.

کابینت لوکس، کابینت مدرن یا کابینت کلاسیک؟ مساله این است!

خانم‌های خانه‌دار بیشتر زمان خود را در خانه می‌گذرانند؛ به همین جهت، طراحی آشپزخانه، طراحی کابینت و در کل، دکوراسیون آشپزخانه، اهمیت زیادی دارد. مهم‌ترین فاکتور در طراحی آشپزخانه، دیزاین کابینت آن است. کابینت‌ها در حالت کلی، به دو دسته تقسیم می‌شوند: کابینت مدرن و کابینت کلاسیک. مدل و طرحی که در آشپزخانه با طراحی لوکس به کار گرفته می‌شود، متفاوت از دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک است. این تفاوت در طراحی آشپزخانه، در طرح، رنگ و کاربردی است که هر کدام در سبک و سیاق خود ایفا می‌کنند.

طراحی کابینت مدرن برای آشپزخانه
کابینت‌های مدرن می‌توانند انتخاب خوبی برای آشپزخانه کوچک شما باشند.

برخی از افراد، ترجیح‌شان این است که در طراحی آشپزخانه خود، صرفاً به رنگ آن توجه نمایند و استفاده از کابینت مدرن یا کلاسیک، اهمیت زیادی ندارد.

به عنوان مثال، سلیقه بعضی از خانم‌ها این است که در دیزاین کابینت خود، از کابینت سفید استفاده کنند. اما برخی دیگر از خانم‌ها دوست دارند در طراحی آشپزخانه خود، از طرح‌ها و مدل‌های آشپزخانه اروپایی بهره‌مند باشند. بهرحال، سلیقه شما چه صرفاً کابینت سفید باشد و چه آشپزخانه اروپایی، مطالعه این مطلب به شما کمک خواهد کرد که در انتخاب خود، زوایای جدیدی را در نظر داشته باشید.

در ادامه، تکیه گفتگوی ما بر این است که دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه، به چه شیوه‌هایی میسر خواهد بود! اما پیش از هر چیز دیگر به موضوعی پایه‌ای‌تر بپردازیم.

کابینت‌ مدرن چیست؟

وقتی صحبت از طراحی مدرن می‌شود، معانی و مفاهیم متفاوتی در ذهن افراد مختلف شکل می‌گیرد. اگر بخواهیم در حالت کلی این موضوع را شرح دهیم، باید اندکی به حوالی جنگ جهانی اول بازگردیم! طراحی مدرن، از حدود جنگ جهانی اول شکل گرفت که برگرفته از هندسه اقلیدسی بود.

ویژگی‌های خاصی که در طراحی مدرن وجود دارد، آن را متمایز از طراحی سنتی کرده است. سطوح صاف و بدون شیب، وجود شکل‌های هندسی منظم، عدم استفاده از تزئینات اضافی، زاویه‌های تیز، سادگی در طراحی درها و چارچوب‌ها و گاهی نیز براق بودن سطوح، نشانه‌های از طراحی مدرن به حساب می‌آیند.

طراحی مدرن در کابینت‌ها در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بر خلاف طراحی‌های کلاسیک و سنتی، کابینت‌های مدرن با طرح‌های صیقلی و جمع و جورتر عجین شده و معمولاً از ترکیب مواد و مصالح مختلفی ساخته می‌شوند. البته همچنان طراحان بسیاری از به کارگیری چوب در طراحی مدرن کابینت نیز غافل نشده و اتفاقاً توانسته‌اند خلاقیت‌های بی‌نظیری در این راستا به خرج دهند؛از طرف دیگر، کابینت‌های مدرن، در ابعاد بزرگ و حجیم ساخته نمی‌شود و عموم آن‌ها از اشکال هندسی منظم و در ابعاد و برش‌های کوچک و سبک استفاده می‌کنند.

دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه به چه مفهوم و معناست؟

انتخاب یک مدل آشپزخانه با طراحی لوکس می‌تواند فضای آشپزخانه شما را بسیار جذاب و شیک‌تر از همیشه کند. خوشبختانه، خبر خوبی که وجود دارد این است که در دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه، جا برای خلاقیت زیاد، همواره وجود دارد. استفاده از سنگ‌هایی با رنگ تیره، به کار گرفتن کابینت‌ روشن، نورپردازی حرفه‌ای و چشم‌نواز، استفاده از مدل‌های آشپزخانه اروپایی و ده‌ها مدل دیگر که البته امکان ترکیب آن‌ها با یکدیگر نیز وجود دارد، گزینه‌های متفاوتی را پیش روی شما قرار خواهد داد.

طراحی کابینت مدرن با استفاده از رنگ سفید
طراحی لوکس آشپزخانه با سبک کابینت مدرن گزینه ای مناسب برای شماست.

پیش از پرداختن به مدل‌های مختلف دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه، شاید بد نباشد نگاهی به مقاله «بهترین نوع کابینت آشپزخانه چیست؟» بیندازید. با مطالعه این مطلب، جنبه‌های پایه‌ای‌تر در طراحی و ساخت کابینت را متوجه خواهید شد.

نکته‌ مهمی که در آشپزخانه با طراحی لوکس  وجود دارد، استفاده از طیف صحیح رنگی می‌باشد. بنا به این موضوع، علاوه بر طرح کابینت، رنگ آن نیز می‌تواند تاثیرات بسیاری در محیط خانه و آشپزخانه داشته باشد. کابینت‌هایی با رنگ روشن و به خصوص کابینت سفید، به دلیل فضای سرزنده و شادابی که به محیط می‌دهند، بسیار مورد توجه خانواده‌ها قرار گرفته‌اند.

دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه با کابینت سفید و رنگ‌های روشن

استفاده از رنگ سفید در طراحی‌های مدرن و مینیمال، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. کابینت‌هایی به رنگ سفید قادر هستند که سادگی، مدرنیته و ظرافت آشپزخانه شما را تضمین کنند. یکی از مزایایی که کابینت‌های سفید دارند این است که قابلیت ترکیب شدن با تمامی رنگ‌ها را دارا می‌باشند.

دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه
ترکیب رنگ سفید وسبز همراه با سنگ برای کابینت‌ها آشپزخانه شمارا لوکس وچشم نواز میکند.

نباید این نکته را فراموش کرد که استفاده از رنگ‌ سفید به تنهایی، نیازمند طراحی دقیق و مهندسی شده‌ای است که آن را از حالت بی‌روح خارج می‌کند. بنابراین، بهتر است در آن، از ترکیب رنگ سفید و یک رنگ تیره استفاده گردد.

همچنین، مهم است که در آشپزخانه با طراحی لوکس، از بیش از دو رنگ استفاده نشود؛ چرا که این موضوع باعث خواهد شد فضای آشپزخانه بسیار شلوغ به نظر برسد و آن را از حالت مدرن و لوکس خود خارج کند.

یکی از طرح‌های جذاب در استفاده از رنگ سفید در آشپزخانه با طراحی لوکس، کابینت ممبران سفید طلایی است. کابینت ممبران سفید طلایی خانه شما را باشکوه میکند! همچنین، در آشپزخانه‌های با فضای کوچک و کم نور بهتر است از کابینت‌هایی با ترکیب رنگ‌های روشن و گرم یا رنگ‌های سرد و گرم که در آن‌ها، رنگ گرم غالب‌تر است استفاده نمائید.

کابینت‌های تیره؛ جذاب و خاص

استفاده از کابینت‌های تیره در آشپزخانه با طراحی لوکس، یکی از گزینه‌های جذاب و زیباست! برخی از افراد ترجیح‌شان این است که در طراحی دکوراسیون کابینت آشپزخانه خود، از رنگ‌های تیره استفاده کنند. این رنگ‌ها معمولاً در طیفی از رنگ‌های قهوه‌ای، زرشکی و … در ترکیب با رنگ مشکی هستند.

آشپزخانه با طراحی لوکس و مدرن
کابینت تیره انتخاب خاص پسندهاست.

به کار بردن هر کدام از این رنگ‌ها، جذابیت خاص و منحصربه فرد خود را دارد. اگر ترجیح می‌دهید که کابینت آشپزخانه خود را با طراحی لوکس پیاده‌سازی کنید و رنگ‌های تیره را دوست دارید، بهتر است نهایتاً از دو رنگ در این کار استفاده نمائید. همچنین، در این شیوه، استفاده از رنگ‌های مکمل نیز بسیار جالب خواهد بود.

کابینت‌های مات نیاز به مراقبت بیشتر خواهند داشت!

کابینت‌های مدرن می‌توانند از روکش‌های مات نیز در طراحی خود استفاده کنند. در صورتیکه از رنگ‌های مات برای آشپزخانه با طراحی لوکس خانه‌تان استفاده می‌کنید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید که رنگ‌های مات نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

اغلب کابینت‌های مدرن که از رنگ مات ساخته شده‌اند، خیلی سریع‌تر جای لکه‌های روغن و آلودگی‌ها را نشان می‌دهند. البته برای رفع این مشکل می‌توانید از روکش‌های ضد لک استفاده کنید که این امر قطعاً مستلزم صرف هزینه بیشتر برای شما خواهد بود.

کابینت مدرن های‌گلاس

کابینت‌ های‌گلاس به کابینت‌هایی گفته می‌شود که روکش‌ براق دارند. سطح براق این کابینت‌ها باعث می‌شود که انعکاس نور در فضا بیشتر صورت گیرد. این اتفاق برای آشپزخانه‌ با طراحی لوکس و با ابعاد کوچک مثمرثمر خواهد بود؛ چرا که نورانی‌تر شدن فضای آشپزخانه باعث می‌شود تا ابعاد آن، بزرگتر از آنچه در واقع هست نشان داده شود.

آشپزخانه با طراحی نئوکلاسیک
چشم نوازی رنگ سفید در سبک نئوکلاسیک

برای انتخاب کابینت‌ های‌گلاس مدرن نیز می‌توانید از رنگ‌بندی‌های مختلف و متفاوت استفاده کنید. یکی از رایج‌ترین طرح‌هایی که در رنگ‌بندی کابینت های‌گلاس استفاده می‌شود، به کار بردن رنگ‌های متفاوت در ردیف‌های بالا پائین این نوع از کابینت‌هاست.

کابینت MDF مدرن براق

کابینت‌های ام‌دی‌اف از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین کابینت‌ها هستند. روکش‌های ام‌دی‌اف در این روزها آنقدر تنوع پیدا کرده‌اند که ممکن است برای انتخاب طرح و رنگ دلخواه خود با تضاد و دشواری در تصمیم‌گیری روبرو شوید. یکی از مدل‌های کابینت ام‌دی‌اف که در طرح‌های مدرن از آن استفاده می‌شود، کابینت ام‌دی‌اف براق است.

لازم است این نکته را متذکر شویم که کابینت ام‌دی‌اف براق را با کابینت های‌گلاس اشتباه نگیرید. در طراحی مدرن کابینت‌های آشپزخانه می‌توانید از ترکیب کابینت مات و براق استفاده کنید. خوبی این کار این است که استفاده از روکش براق در بخش‌هایی که بیشتر مستعد تجمع چربی و آلودگی هستند باعث می‌شود که لکه‌ها کمتر به چشم بیایند. بنابراین، در دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه حتماً این نکته را درنظر داشته باشید.

کابینت‌های بدون دستگیره

برخی از زیباترین طرح‌های مدرن کابینت‌ها در آشپزخانه هایی با طراحی لوکس، بدون دستگیره هستند. در طراحی این نوع از کابینت‌ها، از مگنت یا فرورفتگی‌هایی در کناره درب کابینت‌ها استفاده می‌شود.

در این نوع کابینت‌ها، در قسمت‌ پائینی ردیف‌های بالا و در قسمت‌های بالای ردیف‌های پائینی، از فرورفتگی‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند به عنوان ضامنی برای باز و بسته شدن درب‌ها و کشوها مورد استفاده واقع شوند. در مورد استفاده از این نوع کابینت‌ها جای هیچ نگرانی نیست! چرا که طراحی حرفه‌ای آن‌ها، هیچ خللی در استفاده از آن‌ها بوجود نمی‌آورد؛ همچنین که زیبایی و سادگی این کابینت‌ها در نوع خود بی‌نظیر هستند. استفاده از کابینت‌های بدون دستگیره در دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه، به عنوان یک آپشن به حساب خواهد آمد!

مواردی که معرفی کردیم، رایج‌ترین و پرطرفدارترین نوع کابینت‌های مدرن هستند. این نوع از کابینت‌ها بیشترین طرفدار را در بین کابینت‌هایی با طرح مدرن دارند.

موضوعی که وجود دارد، ترکیب انواع این کابینت‌ها با یکدیگر است. در این مورد لازم است همواره از افراد متخصصی کمک بخواهید که سلیقه، تجربه و مهارت خاصی در به کار بردن شیوه‌های جدید طراحی دارند. در کل،دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ، شاخه‌ای است که در آن، خلاقیت در طراحی و کاهش هزینه‌های مرتبط، نقش اصلی را بر عهده دارند.

سوالات متداول

برای افزایش طول عمر کابینت‌های مدرن چه کار کنیم؟

این سوال بسیار مهمی است. کابینت‌های آشپزخانه، از جمله ابزارهایی هستند که بسیار بیشتر از سایر وسایل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتفاق باعث می‌شود که ایجاد صدمه، فرسودگی و آسیب در آن‌ها با سرعت و شدت بیشتری اتفاق بیفتد. این اتفاق ممکن است در آشپزخانه با طراحی لوکس بیشتر خودش را نشان دهد. بنابراین، برای کاهش صدمات وارده به کابینت‌ها لازم است که:

  • درها و کشوهای کابینت را به آرامی و باملایمت باز و بسته کنید.
  • کابینت‌ها را به طور منظم و دوره‌ای تمیز و مرتب نمائید.
  • اشیاء مرطوب را در داخل کابینت و کشوها قرار ندهید.
  • از انباشت و تجمع بیش از حد اشیاء در کابینت خودداری نمائید.

منظور از آشپزخانه اروپایی در دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه چیست؟

در طراحی این نوع از آشپزخانه‌ها، از خطوط بسیار ظریف و منحنی‌های حساس استفاده شده است. معمولاً این آشپزخانه‌ها، میز غذاخوری مخصوص‌شان را به گونه‌ای خلاقانه و با ایده‌های نو در دل خود جای داده‌اند. همچنین، استفاده از طراحی‌ها و رنگ‌های شاد از ویژگی‌های جالب توجه در طراحی‌های اروپائی است.

البته برای استفاده از این نوع آشپزخانه‌ها در منازل ایرانی‌ها لازم است فرهنگ و سلیقه خودمان را نیز با آن‌ها ادغام کنیم!

آیا طراحی دکوراسیون لوکس برای آشپزخانه های کوچک نیز ممکن است؟

آشپزخانه‌های کوچک امروزی نیز قابلیت پیاده‌سازی طراحی لوکس را دارند. اتفاقاً آشپزخانه با طراحی لوکس در ابعاد کوچک می‌تواند بسیار جذاب و دلپذیر نیز باشد. همچنین، اگر در این فضاها از رنگ‌های سفید براق استفاده شود، باعث خواهد شد که محیط، بیش از آنچه که در واقع هست خود را بزرگتر نشان دهد.

همچنین، به کار گرفتن یک پیش‌خوان و کابینت‌های بدون دستگیره نیز به بهره‌ور بودن هرچه بیشتر آشپزخانه کوچک‌تان کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب