لیست محتوای این مقاله:

طراحی آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی

طراحی سنتی برای آشپزخانه می‌تواند یک ایده زیبا و جذاب برای خانم‌های خانه‌دار یا هر کس دیگری باشد. آشپزخانه از دیرباز در خانه‌های ایرانی از جایگاهی ویژه‌ای برخوردار بوده است. به همین دلیل، در کشور ما تا حد زیادی به آشپزخانه توجه می‌شود. طراحی آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی راه و روش‌هایی دارد که در این مطلب تقریبا همه را خواهیم گفت. پس کمی وقت بگذارد و تا انتها بخوانید.

نمونه ای ازآشپزخانه سنتی ایرانی

برای اینکه بتوانیم یک آشپزخانه سنتی شیک داشته باشیم، لازم است که اصول و نکاتی را در طراحی دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه رعایت کنیم. آشپزخانه سنتی ایرانی به دلیل قدمتی که سنت و فرهنگ ایرانی دارد، لازم است که در طراحی آن به جزئیات فراوانی توجه شود. از کابینت آشپزخانه سنتی گرفته تا نوع ظروف و نحوه چیدمان آن‌ها. در ادامه این مطلب از طراحی دکوراسیون داخلی نیکاچوب به تشریح این موارد خواهیم پرداخت.

دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه داشته باشیم یا مدرن؟

گفتیم گه آشپزخانه از سال‌های دور در خانه‌های ایران نقشی مهم داشته است زیرا خانم‌های ایرانی زمان زیادی را به سپری کردن در آشپزخانه‌ها یا مطبخ‌ها اختصاص می‌دادند. به همین علت، در سبک‌های معماری سنتی ایران، آشپزخانه یا مطبخ از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. از زمان‌های گذشته، به این دلیل که عموماً غذاهای ایرانی و سبک آشپزی ایرانی به نحوی است که احتیاج به فضای زیادی را می‌طلبد، دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه ایرانی نیز در فضاهایی بزرگ انجام می‌شد؛

نمونه ای ازآشپزخانه سنتی ایرانی

در سال‌های اخیر، آشپزخانه‌های مدرن توانسته‌اند سهم بسیاری از آشپزخانه‌های ایران را به خود اختصاص دهند. تغییر سبک زندگی‌ها و روی آوردن انسان‌ها به آپارتمان‌ها و زندگی در فضاهای کوچک‌تر باعث شده است که انتخاب‌های کمتری برای پیاده‌سازی طرح‌های دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه وجود داشته باشد؛ اما نکته‌ای که پیش از هر چیز لازم است به بازگو کردن آن بپردازیم، این است که برای دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه نیازی نیست که حتماً فضای زیادی داشته باشیم؛ بلکه می‌توانیم با شناخت المان‌ها و الگوهایی که در دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه وجود دارد، این کار را در فضاهای کوچک‌تر نیز انجام داد.

تفاوت آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی و مدرن

برای اینکه یک آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی داشته باشیم، لازم است که اصول و ویژگی‌های دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه را بشناسیم. از این رو، پیش از هر چیز سعی داریم که به تفاوت‌هایی که آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی با آشپزخانه‌های مدرن دارد، بپردازیم.

آشپزخانه‌های قدیمی ایرانی معمولاً در گوشه‌ای از حیاط یا در زیرزمین خانه بودند. به همین دلیل، یکی از ویژگی‌های این آشپزخانه‌ها، کم نور بودن و تاریکی آن‌ها بوده است. همچنین که فضای آن آشپزخانه‌ها معمولاً دودزده و نیز خالی از رنگ‌ بود.

آشپزخانه سبک روستیک

در حال حاضر، برای اجرای دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه لازم است در نظر داشته باشیم که عدم استفاده از رنگ‌ها و نیز کم‌نور بودن آشپزخانه می‌تواند گزینه‌ای منفی در طراحی دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه به حساب آید.

همچنین، از طرف دیگر، آشپزخانه‌‌های سنتی ایرانی در زمان‌های گذشته، فضاهایی بزرگ بودند که در واقع، انبار خشکبار و مواد اولیه خوراکی نیز محسوب می‌شدند. اما در آشپزخانه‌های مدرن احتیاجی به داشتن چنین فضایی نیست و می‌توان دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه را با ترکیبی متقارن با فضاهای مدرن ایجاد کرد. حال لازم است که به بررسی ویژگی‌های دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه بپردازیم. پس در ابتدا می‌رسیم به اولین ویژگی‌ آن!

هماهنگی آشپزخانه با دیگر فضاهای خانه

اولین نکته‌ای که در خصوص دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه وجود دارد این است که در این طراحی باید به هماهنگی فضای آشپزخانه با دیگر فضاهای خانه توجه کرد. در واقع، اگر طراحی به گونه‌ای باشد که در یکی بودن و یکدستی فضای خانه با آشپزخانه عدم هماهنگی وجود داشته باشد، این موضوع می‌تواند باعث ایجاد جلوه مصنوعی و نازیبایی در خانه شود. در صورتی که می‌خواهید دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه داشته باشید، لازم است که المان‌ها و عناصر سنتی و رنگ‌های مرتبط با آن را در دیگر فضاهای خانه نیز به نوعی پیاده‌سازی کنید.

نمونه ای از هماهنگی سبک آشپزخانه با بخش های دیگر خانه

حال لازم است که بدانیم چه ویژگی‌هایی می‌تواند یک آشپزخانه سنتی برای ما فراهم کند.

از کاشی و سرامیک‌های سنتی استفاده کنید!

یکی از ساده‌ترین تکنیک‌هایی که می‌توان در طراحی دکوراسیون‌های سنتی در آشپزخانه به کار گرفت، استفاده از کاشی و سرامیک‌هایی است که حاوی طرح‌های اسلیمی و رنگ‌های فیروزه‌ای باشد. خوشبخانه در این روزها می‌توان به سادگی به تنوعی عظیم از این کاشی‌ها دست یافت و لازم نیست خیلی نگران پیدا کردن طرح دلخواه‌تان باشید. اجرای نقوش اسلیمی ایرانی می‌تواند یک ایده ساده و جذاب برای طراحی آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی باشد.

کاشی ایرانی

از فرش ایرانی استفاده کنید!

یکی از اصیل‌ترین صنایع دستی سنتی ایران که در جهان نیز دارای شهرت زیادی است، فرش‌های ایرانی هستند. فرش یا گلیم ایرانی با نقوش اسلامی و عشایری می‌تواند به سادگی در طراحی دکوراسیون قدیمی ایرانی برای آشپزخانه مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از زیبایی‌های این فرش‌ها در آشپزخانه بسیار زیبا و چشم‌نواز خواهد بود.

فرش های ایرانی زینت بخش آشپزخانه ایرانی

در صورتی که تمایل دارید از فرش یا هر گونه پوشش دیگر برای کف آشپزخانه استفاده نکنید، بهتر است از سرامیک‌هایی که طرح فرش‌های ایرانی دارند، بهره‌مند شوید؛ چرا که استفاده از فرش می‌تواند دردسرهای ناشی از کثیف شدن و چرب شدن را نیز با خود به همراه داشته باشند. پس علاوه بر استفاده از کاشی و سرامیک‌هایی که در دیواره آشپزخانه به کار گرفته می‌شوند، برای کف آشپزخانه نیز از فرش‌ها یا کف‌پوش‌هایی به طرح‌های سنتی ایرانی استفاده کنید.

کابینت‌های منبت کاری شده

در دکوراسیون سنتی آشپزخانه ایرانی، کابینت‌ها به شکل‌های مدرن امروزی نبودند. کابینت‌های سنتی به شکلی بودند که بیشتر حاوی طبقات و قفسه‌هایی برای جای دادن وسایل بوده و شکل دیگری داشتند. اما امروزه استفاده نکردن از کابینت‌ها می‌تواند باعث ایجاد زحمت بسیار شود؛ چرا که وجود وسایل ریز و درشت بسیار، نیاز به فضایی دارد تا بتوانند به سادگی قابل دسترسی و یافتن باشند.

کابینت های منبت کاری شده

از طرف دیگر، عدم وجود کابینت می‌تواند فضای آشپزخانه را نیز شلخته و درهم‌برهم نشان دهد. پس بهتر است در طراحی کابینت‌ها، از طرح‌های منبت‌کاری یا معرق استفاده کرد. به این شکل می‌توانید به سادگی، طرح آشپزخانه خود را به سبک قدیمی در آورید.

البته در این خصوص لازم است که از چوب‌هایی استفاده کنید که طول عمر مناسبی داشته باشند؛ چرا که قطعاً طراحی چنین کابینت‌هایی باعث هزینه بیشتر برای شما خواهد شد.

استفاده از پنجره‌های ارسی در آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه‌های سنتی می‌توان از شیشه‌های رنگی در پنجره‌ها استفاده کرد. پنجره‌های ارسی یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آشپزخانه سنتی ایرانی است. می‌توانید از این سبک پنجره‌ها با شیشه‌های رنگی در بخش‌هایی از کابینت نیز استفاده کنید تا به دکوراسیون سنتی آشپزخانه خود معنای بیشتری بدهید. جای دادن برخی از قفسه‌های چوبی با درهای شیشه‌ای که به شیشه‌های رنگی تزئین شده‌اند، نیز گزینه‌ خوبی خواهد بود. مورد دیگر نیز استفاده از قاب‌های چوبی گره چینی برای پنجره‌هاست. حتی در مواردی می‌توان از آینه یا ساعتی که از این طرح‌ها دارد، نیز برای تکمیل دکوراسیون سنتی آشپزخانه استفاده کرد.

نمونه ای از پنچره به سبک ارسی

از پرده‌های پشت دری استفاده کنید!

پرده و پوششی که برای درگاه‌های آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز سهم زیادی در ایجاد جلوه در آشپزخانه دارد. برای مثال می‌شود از انواع پرده‌های کرکره‌ای مینیمال یا طرح‌دار برای این کار استفاده کرد. یکی از کارهایی که می‌تواند باعث ایجاد جلوه سنتی در آشپزخانه شود، پارچه‌های ساده و تک‌رنگی هستند که به سادگی گلدوزی شده یا دارای طرح‌های سنتی ایرانی می‌باشند. همچنین، می‌شود از پارچه‌های گل‌دار با نقوش ریز و شلوغ که عموماً در طرح‌های سنتی ایرانی بخصوص لباس و فرش دیده می‌شود نیز بهره‌مند شد. تهیه کردن این پارچه‌ها هزینه بسیار اندکی داشته اما می‌توانند به سادگی، فضا و جلوه‌ای سنتی به آشپزخانه شما بدهند.

پرده های ساده برای آشپزخانه باسبک سنتی
پرده ی سنتی ایرانی
نمونه ای ازآشپزخانه سنتی ایرانی

از اکسسوری‌های سنتی بهره‌مند شوید!

استفاده کردن از اکسسوری‌ها و وسایل جانبی که طرح‌های سنتی دارند نیز گزینه‌ای خوبی خواهد بود. دکوراسیون سنتی آشپزخانه ایرانی برای فضایی صورت می‌گیرد که جای صیفی‌جات و سبزی‌جات در فضای آن نباید خالی بماند. به عنوان مثال می‌توان به سادگی، یک گلدان کوزه‌ای که چند گیاه پرمصرف در آن کاشته شده‌اند را در گوشه‌ای از فضای آشپزخانه قرار داد. همچنین، آویزان کردن یک ریسه سیر نیز می‌تواند به سادگی و با خلاقیت، جلوه‌ای سنتی به آشپزخانه‌تان بدهد. علاوه بر این‌ها، استفاده کردن از ظروف سنتی نیز می‌تواند نقشی بسزا در ایجاد چنین فضایی داشته باشد. بهرحال برای استفاده از اکسسوری‌های سنتی، دارای گزینه‌های بسیار متعددی خواهید بود. همچنین که قرار دادن یک سماور گازی در آشپزخانه خواهد توانست به سادگی، زینت یک آشپزخانه سنتی را برای شما به ارمغان آورد.

اکسسوری سنتی
اکسسوری برای آشپزخانه سنتی

آشپزخانه سنتی سامان گلریز یک نمونه خوب است!

یکی از گزینه‌های جالب در طراحی آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی می‌تواند آشپزخانه سنتی سامان گلریز باشد. این دکوراسیون که در برنامه بهونه با اجرای این آشپز معروف اجرا شده است، یک نمونه جذاب از ترکیب المان‌های سنتی برای ایجاد یک فضای زیبا و جذاب به سبک آشپزخانه‌های قدیمی ایرانی است. فضا و انرژی موجود در این فضا می‌تواند بسیار عالی باشد و ساعات زیاد کار در آن، خستگی را از تن در کند! ایده‌ای که در طراحی آشپزخانه سامان گلریز پیاده شده است، به قدری دارای جذابیت است که می‌تواند حس آشپزی را در ما به کل عوض کند. اینجاست که متوجه می‌شود چطور بعضی آشپزخانه ها زیباتر به نظر می‌رسند؟

آشپزخانه سنتی برنامه بهونه

در این آشپزخانه، تمام ویژگی‌هایی که در تیترهای فوق اشاره کردیم، وجود دارند. علاوه بر این، از سبک جزیره‌ای برای آن استفاده شده است. همچنین که تعداد زیادی از کوزه‌های سفالی ایرانی که عناصر اصلی این دکوراسیون هستند نیز بهره‌ گرفته شده است. دیدن تصاویر این آشپزخانه می‌تواند ایده‌های جذابی را برای اجرای یک طرح سنتی در آشپزخانه شما ارائه کند. دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ در موارد بسیار لازم است که با دیدن ایده‌های مختلف به شکلی درآید تا مطلوب ما باشد.

سوالات متداول

آیا می‌توان از طرح‌های سنتی و مدرن به طور همزمان استفاده کرد؟

در صورتی که بتوانید به شکلی متوازن و موزون از طرح‌های سنتی و مدرن در کنار هم استفاده کنید، این امر می‌تواند واقع شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از طرح‌های سنتی و مدرن در کنار هم، نیاز به دانش و سواد بصری زیاد در این خصوص خواهد داشت. بنابراین تا می‌توانید در این امر با احتیاط عمل کنید. همچنان که باید این موضوع را در نظر داشت که ترکیب آشپزخانه و دیگر فضاهای خانه به شکلی باشد که باعث ایجاد فضای ناهمگن در آن نشود.

مهم‌ترین ویژگی یک آشپزخانه به سبک سنتی چیست؟

مهم‌ترین ویژگی که در طراحی یک آشپزخانه باید رعایت شود، اعتدال و همگن بودن آن است. در صورتی که در بخش‌هایی از طراحی دکوراسیون آشپزخانه اغراق شده باشد و بخش‌های دیگر به درستی طراحی نشوند، این اتفاق باعث ایجاد جلوه بد در آن خواهد شد. بنابراین، اولین سعی‌تان این باشد که اصلی‌ترین ویژگی را در آن رعایت نمائید. از طرف دیگر، در آشپزخانه سنتی، استفاده از تزئیناتی که حس سنتی بودن را به شما القاء دهد، یک چیز است و اینکه المان‌های مختلف را به گونه‌ای بچینید که با هم هماهنگ باشند، نیز چیز دیگر!

جایگاه فرش ایرانی در آشپزخانه‌های به سبک سنتی چیست؟

فرش سنتی می‌تواند یک گزینه عالی برای اعطای ویژگی سنتی به آشپزخانه باشد. اما باید این موضوع را با سوال اول‌مان یکی کرد. از آنجا که هماهنگی در آشپزخانه بسیار مهم است، باید از فرشی استفاده کنید که در ترکیب رنگ و طرح هماهنگ با سایر اجزای آن باشد. در کل، فرش ایرانی می‌تواند جلوه آشپزخانه را عوض کند؛ اما اگر در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنید، در طراحی آشپزخانه لازم است که از قالیچه‌های کوچک‌تر یا گلیم و جاجیم استفاده کنید. در این صورت، فضای کف آشپزخانه به شکلی نخواهد بود که دچار کثیفی زیاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروژه های انجام شده توسط نیکاچوب