کابینت رنگ شده بهتر است یا کابینت روکش دار؟ | راهنمای جامع انتخاب جنس کابینت

اگر برای سفارش کابینت مراجعه کرده باشید، قطعا اصطلاحاتی مثل کابینت رنگ ، پلی اورتان، یا کابینت با روکش پی وی سی (PVC)، ممبران، وکیوم را شنیده‌اید. اگر تفاوت، مزایا و معایب هر یک از انواع کابینت را ندانید، قطعا موفق به انتخاب درستی نخواهید شد. برای دیزاین آشپزخانه، لازم است از تفاوت انواع کابینت‌های رنگ شده (تمام چوب یا ام دی اف (MDF)) با کابینت‌های روکش دار، مطلع باشید. در این مطلب به بررسی دقیق هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. در انتها، شما قادر به انتخاب بین کابینت‌های رنگ شده و روکش دار خواهید بود.پس در ادامه مطلب همراه ما باشید!

کابینت رنگ شده
کابینت‌های رنگ ،متنوع‌ترین انتخاب برای آشپزخانه شماست.

جدیدترین نوع کابینت آشپزخانه را بشناسید!

زمانی که برای سفارش کابینت مراجعه می‌کنید، انواع مختلفی از کابینت را مشاهده خواهید کرد. کابینت رنگی، کابینت MDF یا کابینت ممبران، از رایج‌ترین انواع کابینت‌ها در آشپزخانه است. طراحی کابینت، بر اساس نیاز شما باید انجام شود. پس از طراحی کابینت، متراژ کابینت موردنیاز اعلام می‌گردد. اما موضوع اصلی در برآورد قیمت، جنس کابینتی است که برای آشپزخانه انتخاب می‌کنید. کابینت‌های رنگ (رنگ شده)، یکی از جدیدترین و جذاب‌ترین انواع کابینت است. از طرفی کابینت‌های با روکش نیز، رایج‌ترین و به‌صرفه‌ترین نوع کابینت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کابینت آشپزخانه ام دی اف، پیشنهاد می‌کنیم مقاله طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف یا چوبی؟ علت محبوبیت استفاده از MDF چیست؟ را مطالعه کنید.

کابینت های گلاس
برای نمونه در تصویر بالا آشپزخانه‌ای را با کابینت‌‌هایی های ‌گلاس می‌بینید

کابینتِ رنگ چیست؟

این روزها، همه‌چیز به سمت و سوی تنوع رفته‌است. اگر علاقه‌مند به آشپزخانه‌ای رنگی و جذاب باشید، کابینت‌هایی که رنگ شده اند و با نام کابینتِ رنگ شناخته می‌شوند، انتخاب خوبی برای شماست. پس از اجرای طرح و برش صفحات کابینت، رنگ پلی اورتان، بر روی سطح ام دی اف با روکش چوب طبیعی یا ام دی اف خام پاشیده می‌شود.

هر چند براساس نیاز و درخواست مشتری، امکان اجرای کابینتِ رنگ، بر روی چوب طبیعی نیز وجود دارد؛ یعنی کابینتی که مغز چوب آن هم از چوب طبیعی باشد،اما هزینه زیاد اجرای آن، چندان منطقی نیست. پس از پاشیدن رنگ‌های پلی اورتان بر روی کابینت، لایه‌ای سخت و باکیفیت هم روی آن رنگ به عنوان پوشش پاشیده می‌شود و به همین خاطر رنگ پلی اورتان را در دسته رنگ های پوششی در نظر می‌گیرند. همین لایه سخت باعث نفوذپذیری به شدت پایین این مدل کابینت ها می‌شود که اصلی‌ترین مزیت آن نسبت به کابینت‌های روکش‌دار، است. رنگ‌های پلی اورتان در دو نوع براق و مات اجرا می‌شود. طبق تجربیات تیم طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب، استفاده از رنگ‌های پلی اورتان به‌جای رنگ‌های لاک الکل قدیمی، استحکام و کیفیت کابینت را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است و البته دست شما را برای انتخاب رنگ از بین چند میلیون رنگ باز می ‌گذارد. در نهایت، شما هستید که بر اساس هزینه موردنظرتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید.
ترکیب کابینت رنگ شده با کابینت روکش دار
با انتخاب کابینت با رنگ پلی اورتان آشپزخانه خاص خود را داشته باشید.

کابینت روکش‌دار چیست؟

کابینت‌های‌ روکش‌دار، یکی از رایج‌ترین انواع کابینت است. در طراحی آشپزخانه و دیزاین آن، می‌توان از طرح‌ها و مدل‌های مختلف کابینت استفاده کرد اما همه‌چیز به سلیقه و دکوراسیون منزل‌تان بستگی دارد. کابینت روکش‌دار به صورت عمومی، شامل کابینت ام دی اف (MDF)، کابینت های گلاس و کابینت ممبران است که همه این مدل ها تفاوتشان در جنس روکشی است که روی صفحه اصلی کشیده می‌شود. کیفیت روکش در هر یک از این کابینت‌ها، بستگی به تولید کننده یا کابینت ساز انتخابی شما دارد و قیمت‌های متفاوت در ساخت و فروش کابینت‎ روکش دار، به‌دلیل کیفیت ساخت وتکنولوژی دستگاه اجرای آن روکش است.

به عنوان مثال اگر روکش کابینت ام دی اف یا های گلاس، به‌خوبی پرس نشده باشد، عمرکابینت بسیار کم می‌شود؛ یعنی پس از برش کابینت و نصب نوارهای PVC به کناره‌های کابینت، در صورتی که کیفیت مطلوبی برای چسباندن و پرس نوار اعمال نشود، احتمال آسیب‌پذیر شدن کابینت از این نواحی بسیار زیاد است.
بنابراین همیشه دلیل ارزانی را با دقت بررسی کنید.

کابینت‌های روکش وکیوم ممبران نیز، با کیفیت‌های گوناگونی روانه بازار می‌شوند. هر چه کیفیت آن‌ها ضعیف‌تر باشد، در مقابل آب و رطوبت سریع‌تر خراب می‌شوند. پوسیدگی در این نوع کابینت‌ها، بسیار رایج‌تر از کابینت رنگی است. اما تنوع طرح‌ها در کابینت روکش دار، بسیار جذاب است و طرفداران خاص خود را دارد. اگر باتوجه به این توضیحات، به تفاوت کابینت های رنگ شده با کابینت های روکش دار پی نبرده‌اید، در ادامه پاسخ سوال‌تان را خواهید گرفت.

کابینت روکش دار
کابینت‌ های‌گلاس رنگی، فضای آشپزخانه شما را بزرگتر نشان می‌دهد.
کابینت روکش دار ممبران
اگر علاقه مند به کابینت‌های ممبران هستید،این نوع کابینت در گروه کابینت های روکش دار قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طراحی کابینت آشپزخانه چوبی، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تصاویر ۱۲ مدل زیبا از طراحی کابینت آشپزخانه چوبی را مشاهده کنید.

تفاوت کابینت های رنگ شده با کابینت های روکش‌دار چیست؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت کابینت‌های رنگ شده با کابینت‌های روکش‌دار، تنوع بالا در کابینت‌های رنگی است. دومین مزیت کابینت پلی اورتان، استحکام بالا و خاصیت نفوذ ناپذیری بالا در مقابل آب و رطوبت شدید است. این مقاومت آنقدری است که بر اساس تجربه تیم طراحان دکوراسیون نیکا چوب، کابینت پلی اورتان باکیفیت، حتی امکان استفاده در حمام و سرویس بهداشتی را دارا است. این نوع از کابینت‌ها، به‌دلیل همین ویژگی، طرفداران بسیاری را در سال ۲۰۲۰ پیدا کرده است.

از دیگر تفاوت کابینت‌های رنگ شده با کابینت های روکش دار، می‌توان به مشکلات پاشش رنگ اشاره کرد. ایزوله بودن محیط و عاری بودن از هر گونه گرد و غبار، پاشش رنگ در کابینت رنگی را مشکل کرده است. هر چند، دقت و حساسیت پروسه وکیوم ممبران نیز، همین‌طور است. هر گونه غبار و خرده‌ چوب در زیر کار، پس از وکیوم نمایان می‌شود و کار را، بسیار بی‌کیفیت جلوه می‌دهد.

خط رنگ کابینت پلی اورتان در کارخانه نیکاچوب

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت از کابینت ام دی اف، پیشنهاد می‌کنیم  چگونه مراقب کابینت‌ های MDF خود باشیم؟ را در سایت نیکاچوب مطالعه کنید.

کابینت روکش دار
اگر علاقه مند به کابینت های چوبی هستید ولی هزینه برایتان اهمیت دارد،پیشنهاد ما به شما کابینت با روکش چوب طبیعی است.

اگر هنوز برای انتخاب بین کابینت روکش دار و رنگی با توجه به مواردی که باهم بررسی کردیم، مردد هستید، ابتدا پس از مشخص شدن متراژ کابینت، هزینه ای که برای این کار می خواهید اختصاص دهید را ملاک قرار دهید و نهایتا با توجه به علاقه و دیزاین مورد نظر خود رنگ کابینت را انتخاب کنید، و یا راه ساده تر این که با نیکاچوب تماس بگیرید و کاملا رایگان از کارشناسان ما مشاوره بخواهید.

کابینت رنگی
اگر رنگ های خاص کابینت آشپزخانه را میپسندید،پشنهاد ما با کابینت رنگی با رنگ پلی اورتان است.

سوالات متداول

آیا قیمت کابینت رنگی از کابینت روکش دار بیشتر است؟

بر اساس کیفیت رنگ، کیفیت چوب زیر کار و کیفیت روکش، قیمت‌های مختلفی برای هر یک از این کابینت‌ها وجود دارد، اما کابینتِ رنگ همیشه هزینه بالاتری نسبت به کابینت‌های روکش دار دارد.

آیا کابینت با رنگ لاک الکل خاصیت ضد آب دارد؟

خیر، از بین انواع کابینت، کابینت‎های با رنگ پلی اورتان بالاترین مقاوت را در برابر رطوبت و آب دارند اما نه ۱۰۰%. کابینت لاک الکل، پوشش نازکی است که هیچ محافظتی از چوب ندارد و معمولا طرح و نقش چوب نیز، در آن نمایان است.

دکوراسیون آشپزخانهدکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *