تیره یا روشن؟ مسئله این است! | راهنمای سفارش کابینت تیره و روشن

کابینت تیره، کابینت روشن یا ترکیبی از هر دوی این‌ها؟ مسئله‌ای که برای بسیاری از افراد هنگام سفارش کابینت پیش می‌آید این است که کدام رنگ کابینت آشپزخانه می‌تواند فضای زندگی آن‌ها را دلنشین‌تر و بهتر کند. شاید در گذشته‌ای نه چندان دور، ترجیح بسیاری از ما این بود که سفارش از کابینت روشن را در زمره انتخاب‌های اصلی خود قرار دهیم. این موضوع شاید به دلیل فضای سنتی‌تری که در سالیان گذشته باب بود، مطرح می‌شد. اما امروزه نمی‌توان رنگ کابینت آشپزخانه را صرفاً با کابینت تیره یا کابینت روشن تعیین کرد.

در برخی موارد، ناچار هستیم که کابینت تیره را به جای کابینت روشن بکار ببریم. این موضوع بخصوص در مورد افرادی که حساسیت زیادی به کثیفی رنگ کابینت آشپزخانه دارند، بیشتر صدق می‌کند. پس واقعا مسئله این است، تیره یا روشن؟

به هر حال، در این مطلب از طراحی دکوراسیون داخلی نیکاچوب قصد داریم به بررسی رنگ کابینت آشپزخانه، کابینت تیره و کابینت روشن، مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها بپردازیم تا راهنمایی جامع برای سفارش کابینت تیره و روشن در اختیار داشته باشید.

مقایسه کابینت روشن و تیره

می‌دانیم که رنگ کابینت آشپزخانه، مهم و موثر است!

نکته‌ای در روانشناسی رنگ‌ها وجود دارد و آن این است که رنگ‌، به طور مستقیم بر روان و احوالات ما تاثیر می‌گذارد. در واقع، می‌توان گفت که رنگ‌ها با ما سخن گفته و همگی می‌دانیم که در صورتی که رنگ درست در فضای مناسب خود به کار گرفته شود، ‌می‌تواند تاثیرات مطلوبی در خلق‌وخوی ما ایجاد کند.

کابینت‌ها، بخش وسیعی از دیوارهای آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهند و فضای آشپزخانه ما را تامین می‌کنند. علاوه بر این، ساختن و تعویض کابینت آشپزخانه یکی از موضوعات هزینه‌بر و پردردسر خواهد بود. بنابراین، لازم است از پیش، درباره دیزاین کابینت یا طراحی کابینت به درستی تصمیم بگیریم به طوری که نیاز به تغییر آن در آینده نزدیک نداشته باشیم.

کابینت نئوکلاسیک آبی

با این تفاسیر لازم است که علاوه بر انتخاب تولید کننده کابینت حرفه‌ای و کاربلد برای سفارش کار، رنگ کابینت آشپزخانه را با توجه به فضای زندگی و سبک خودمان انتخاب کنیم. به طور کلی، رنگ کابینت آشپزخانه را می‌توان در سه گروه رنگی مختلف و متفاوت قرار دا؛ یعنی کابینت‌های روشن، کابینت‌های تیره و کابینت‌های خنثی. انتخاب اینکه رنگ کابینت آشپزخانه ما کدام یک باید باشد، موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تعیین کردن رنگ کابینت تیره یا کابینت روشن، موضوع هدف ما را به طور دقیق مورد بررسی قرار نمی‌دهد. پس با دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ نیکاچوب همراه باشید تا بدانیم در تعیین کابینت تیره یا کابینت روشن، چه موضوعات و مفاهیم دیگری را باید مورد موشکافی قرار دهیم.

کابینت نئوکلاسیک ترکیب سیاه و سفید

انتخاب ما چه باشد، بهتر است؟ کابینت روشن یا کابینت تیره یا خنثی؟

کابینت روشن

گفتیم که کابینت تیره و کابینت روشن، یک دسته‌بندی کلی برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه می‌باشد. کابینت روشن را می‌توان برای هر نوع سلیقه‌ای مناسب دانست و به احتمال زیاد، درصد زیادی از کابینت‌های جهان را نیز همین رنگ‌های روشن و به خصوص سفید تشکیل داده‌اند.

فرقی ندارد که آشپزخانه شما کوچک یا بزرگ باشد، انتخاب رنگ کابینت روشن یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود؛ چرا که استفاده از کابینت روشن، تناسب زیادی با هر نوع چیدمان خواهد داشت. این موضوع به دلیل خنثی بودن رنگ سفید است. همچنین که کابینت روشن برای فضاهای خانوادگی و محیط‌هایی که لازم است ساده و بی‌آلایش به نظر برسند، گزینه‌ای بهتر خواهد بود.

کابینت روشن نئوکلاسیک

علاوه بر این‌ها، کابینت های روشن برای بازتاب بیشتر نور و بزرگتر دیده شدن فضای آشپزخانه مناسب‌تر هستند.

جدای از تمام چیزهایی که در مورد کابینت روشن گفتیم، بازگو کردن این نکته نیز حائز اهمیت است که استفاده از رنگ‌های روشن به دلیل سرد بودن، به آرامش فضا و حس امنیت هنگام آشپزی و غذا خوردن کمک زیادی می‌کنند. در کل، رنگ‌های کابینت روشن را می‌توان رنگ سفید، کرم و طوسی عنوان کرد. هرچند که ترکیب شدن رنگ سفید با تونالیته‌های رنگی دیگر نیز می‌تواند در گروه انتخاب‌هایی باشد که در قالب کابینت روشن دسته‌بندی می‌شوند.

کابینت روشن نئوکلاسیک

کابینت تیره

اگر بخواهیم کابینت روشن را به عنوان یک راه برای ایجاد حس آرامش در فضای آشپزخانه در نظر داشته باشیم، سفارش یک کابینت تیره خواهد توانست نقشی مهم در ایجاد سبکی متفاوت‌تر از آن ایفا نماید. معمولاً استفاده از کابینت تیره در کافه‌ها، بارها یا فضاهایی که نور کم و تمرکز بسیار لازم دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در سالیان اخیر، استفاده از کابینت تیره، به نوعی مدرنیته و زندگی آپارتمان‌نشینی را در خود بازتاب می‌دهد. کابینت تیره به دلیل بازتاب نور کمتر، می‌تواند تمرکز بیشتری را ایجاد نماید. هرچند که در طراحی هنرمندانه و دقیق رنگ کابینت تیره نیز می‌تواند در ایجاد یک فضای حرفه‌ای برای آشپزخانه ما نقشی مفید بازی کند.

کابینت مدرن تیره

به هرحال، چه از کابینت تیره استفاده می‌کنیم و چه از کابینت روشن، در نظر گرفتن این که فضای آشپزخانه ما چقدر است و چه مقدار نور لازم داریم، از اهمیتی زیادی برخوردار هستند. از طرف دیگر، مبحث سلیقه شخصی و سبک زندگی نیز نباید دور از نظر باشد؛ زیرا ممکن است نوع آشپزی و پخت‌وپز یک نفر با دیگری بسیار متفاوت باشد. با این وجود، لازم است که به موارد و نکاتی که در ادامه به تشریح آن‌ها خواهیم پرداخت، توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

پیش از رسیدن به نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، بهتر است مروری داشته باشیم بر سه طیف اصلی رنگ‌ها که در ابتدای مقاله به آن‌ها اشاره کردیم: رنگ‌های خنثی، رنگ‌های انرژی‌دهنده گرم و رنگ‌های مد روز!

رنگ‌ خنثی

رنگ‌های خنثی در تعریف خود، به رنگ‌هایی گفته می‌شود که نه گرم هستند و نه سرد. این ویژگی در رنگ‌های خنثی باعث شده است که به راحتی با دیگر رنگ‌ها ترکیب شوند. انتخاب رنگ‌های خنثی برای کابینت آشپزخانه یا فضای آن، انتخاب مناسب و هوشمندانه‌ای است؛ زیرا انتخاب کردن اجزاء و دیگر لوازم آشپزخانه را برای شما راحت‌تر از پیش، خواهد نمود.

از رنگ‌های خنثی می‌توان در هر فضایی استفاده کرد. به خصوص در زمان‌هایی که رنگ‌های متضاد به کار رفته در رنگ کابینت آشپزخانه، زیاد باشد. این موضوع باعث می‌شود که فضای کابینت تیره یا روشن شما به حد اعتدال خود برسد.

کابینت‌ تیره در ترکیب شدن با رنگ‌های خنثی، از حالت زمخت خود نیز خارج خواهد شد. رنگ‌های خنثی را می‌توان به رنگ‌های مشکی، خاکستری، بژ دسته‌بندی کرد. هرچند که ترکیب این رنگ‌ها با یکدیگر نیز می‌تواند تونالیته‌های مختلفی از رنگ‌های خنثی را ایجاد نمایند.

کابینت نئوکلاسیک طوسی
کابینت نئوکلاسیک سیاه
کابینت نئوکلاسیک طوسی

رنگ‌های گرم و انرژی دهنده | انتخابی جسورانه و متفاوت

رنگ‌های گروه گرم و انرژی دهنده، رنگ‌هایی هستند که باعث تحریک انرژی و ایجاد فضایی پویا و شاد در محیط آشپزخانه می‌شوند. این قبیل رنگ‌ها معمولاً در گروه رنگ‌های کابینت تیره قرار گرفته و باعث تحریک اشتها و تمایل بیشتر به غذا خوردن می‌شوند.

از آنجا که رنگ‌های گرم و شاد، در نظر بیننده، بیشتر خود را نشان می‌دهند، استفاده زیاد و افراطی از آن‌ها ممکن است باعث خسته شدن افراد گردد. بنابراین، بهترین راه در استفاده از رنگ‌های گرم و انرژی دهنده این است که از آن‌ها در حد اعتدال و در لابلای رنگ‌های دیگر که غالباً باید خنثی باشند، استفاده کرد.

از جمله رنگ‌های گرم می‌توان به قرمز، نارنجی و زرد اشاره کرد. استفاده از این رنگ‌ها بخصوص در کابینت تیره، جذابیت زیادی به محیط خواهد بخشید.

کابینت مدرن تلفیق رنگ زرد و طوسی
کابینت نئوکلاسیک قرمز
کابینت نئوکلاسیک زرد و سفید

در این خصوص بهتر است مقاله راهکارهایی برای آشپزخانه چوبی را رنگ‌های شاد را مطالعه نمائید.

رنگ‌های مد روز (Trends)

این قبیل از رنگ‌ها بیشتر به کار افرادی می‌آید که دوست دارند سال به سال، دکوراسیون خانه یا محل کار خود را تغییر دهند. در بازه‌های زمانی مختلف و هر سال، رنگ‌های خاصی از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شوند و به اصطلاحا ترندز (Trends) می‌شوند. از رنگ‌های مد روز می‌توان در ایجاد آشپزخانه‌ای مدرن و جدید استفاده کرد. خصوصاً که استفاده از این رنگ‌ها در آشپزخانه‌های کوچک و قدیمی می‌تواند ایده‌ای عالی باشد؛ زیرا نمای قدیمی آشپزخانه را می‌توان با استفاده از رنگ‌های مد روز پنهان کرده و چهره‌ای جدید به آن بخشید. رنگ‌های مد روز را می‌توان هم در کابینت تیره و هم در کابینت روشن استفاده کرد.

البته نکته‌ای که در خصوص استفاده از رنگ‌های مد روز در کابینت تیره یا روشن وجود دارد، این است که استفاده از این رنگ‌ها، دارای تاریخ انقضاء هستند و مدت زمان آن‌ها محدود است. بنابراین، لازم است که در بازه‌های زمانی مشخص، اقدام به تعویض رنگ آشپزخانه نمائید. به همین دلیل، فرقی ندارد که کابینت تیره یا روشن داشته باشید؛ اگر قصد استفاده از رنگ‌های مد روز را دارید، باید هزینه و دردسر تعویض آن‌ها را در سال‌های مختلف به جان بخرید! اما احتمالا همیشه از سفارش کابینت خود راضی خواهید بود

کابینت چوبی با رنگ پلی اورتان طوسی با صفحات سنگ
کابینت نئو کلاسیک تیره رنگ به همراه جزیره

رنگی که برای کابینت آشپزخانه خود انتخاب می‌کنید، در یک یا دو گروه از رنگ‌های فوق جای می‌گیرد. با توجه به مواردی که عنوان کردیم، خواهید توانست رنگ و فضای آشپزخانه خود را با کابینت تیره یا روشن بچینید. در این خصوص لازم است به نکاتی که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نکات لازم در خصوص انتخاب رنگ کابینت‌های آشپزخانه

تناسب و هماهنگی با دکوراسیون منزل

انتخاب رنگ کابینت‌ها، تابع هماهنگی با آیتم‌های مختلفی است که در دکوراسیون منزل خود به کار می‌گیرید. تناسب رنگ‌ آشپزخانه با سبک و سیاق دیگر وسایل خانه، از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشت؛ چرا که این موضوع باعث ماندگاری بیشتر و نیز کاهش هزینه‌های بعد از آن خواهد شد.

در صورتی که تناسب آشپزخانه و دیگر اجزای منزل، هماهنگ و همسو باشد، دیرتر از چیدمان خانه خود خسته خواهید شد و می‌توانید مدت بیشتری از ماندن در فضای خانه لذت ببرید.

کابینت مدرن متناسب با فضای منزل

در نظر داشتن اندازه آشپزخانه

استفاده از کابینت تیره باعث می‌شود که بازتاب نور کمتر شود. بنابراین، این موضوع منجر به کوچک‌تر جلوه دادن فضای آشپزخانه خواهد شد. در صورتی که فضا و اندازه آشپزخانه شما کوچک است، بهتر است از کابینت تیره در آن استفاده نکنید. به جای آن، از رنگ‌های روشن که منعکس کننده بیشتر نور هستند، بهره‌مند شوید.

در صورتی که فضای آشپزخانه بزرگ دارید و می‌خواهید فضای آن اندکی معقول‌تر و مرتب‌تر به نظر آید، شاید بد نباشد که استفاده از رنگ‌های تیره را مد نظر قرار دهید.

کابینت مدرن برای آشپزخانه کوچک

توجه کردن به نور آشپزخانه

نوری که آشپزخانه شما دریافت می‌کند نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر آشپزخانه‌تان دارای پنجره و نور کافی نیست و به مقدار مناسب، نور خورشید را دریافت نمی‌کند، باید حتماً از کابینت‌های روشن در آن استفاده کنید؛ چرا که در غیر این صورت، فضای آشپزخانه بسیار دلگیر و بسته خواهد شد. البته این کمبود را می‌توان با استفاده از نورهای مصنوعی جبران کرد که باید هزینه‌های اضافه برای آن را متقبل شوید.

کابینت کلاسیک سفید
کابینت نئوکلاسیک تیره

بعد از تیره یا روشن بودن حالا سوال بعدی اینکه کابینت براق یا مات باشد.

براق یا مات بودن کابینت آشپزخانه نیز موضوعی است که در انتخاب رنگ کابینت‌ها تاثیرگذار خواهد بود. برخی از متریال‌هایی که در طراحی کابینت به کار گرفته می‌شوند، طبیعتاً براق و درخشنده هستند و برخی دیگر، مات به نظر می‌آیند.

کابینت‌های مات، اصالت و آرامش بیشتری را با خود به همراه دارند. در مقابل، کابینت‌های براق، نور محیط را بهتر منعکس کرده و فضا را روشن‌تر می‌کنند. به هر حال، در نظر داشتن اینکه کابینت براق یا مات برای آشپزخانه شما مفید است یا خیر، یک موضوع سلیقه‌ای است که باید آن را در نظر داشته باشید.

کابینت مدرن براق طوسی
کابینت نئوکلاسیک مات طوسی
کابینت نئوکلاسیک سیاه
کابینت مدرن سفید

استفاده از رنگ‌های ترکیبی

استفاده کردن از رنگ‌های ترکیبی در فضای آشپزخانه باعث ایجاد عمق بیشتر در محیط خواهد شد و اگر بتوانید به طور مفید، مناسب و هوشمندانه از رنگ‌های مختلف استفاده کنید، به بزرگتر دیده شدن فضای آشپزخانه کمک زیادی خواهید کرد.

کابینت نئوکلاسیک ترکیب رنگ سفید و طوسی

امروزه، استفاده کردن از رنگ‌های ترکیبی در کابینت آشپزخانه بسیار باب شده است و افراد زیادی به دنبال ایده‌های نو در این زمینه می‌باشند.

انتخاب رنگ کابینت با رنگ‌های ترکیبی و مکمل، هارمونی و هماهنگی بیشتری ایجاد خواهد کرد و باعث می‌شود تا فضای آشپزخانه زیباتر و دلبازتر به نظر آید. کابینت‌هایی که با رنگ‌های ترکیبی ایجاد می‌شوند، دست شما را در انتخاب کردن سایر اجزاء و لوازم آشپزخانه باز خواهند گذاشت.

کابینت نئوکلاسیک ترکیب رنگ سفید وآبی
کابینت نئوکلاسیک ترکیب رنگ سبز و زرشکی

هماهنگی رنگ کابینت با رنگ زمینه آشپزخانه

نکته مهم دیگری که در انتخاب رنگ کابینت‌ها وجود دارد این است که هماهنگی آن با رنگ پس‌زمینه آشپزخانه باید در نظر گرفته شود. رنگ کاشی‌ها، دیوار، کف‌پوش و سقف آشپزخانه از جمله مواردی هستند که در انتخاب رنگ کابینت‌ها باید به آن‌ها توجه شود. رنگ انتخابی در صورتی که با این موارد همخوانی نداشته باشد، باعث ایجاد شلوغی در محیط آشپزخانه خواهد شد.

کابینت مدرن تیره رنگ و هماهنگ با کف آشپزخانه

نظافت و تمیزکاری کابینت‌های تیره و روشن

یکی دیگر از آیتم‌های مهمی که در انتخاب کردن رنگ کابینت‌ها دخالت دارد، نحوه تمیزکاری و نظافت کابینت‌هاست. برخی رنگ‌ها که در کابینت آشپزخانه به کار گرفته می‌شوند، نیاز به مراقبت و نظافت بیشتری دارند و برخی دیگر نیز، اثر لکه‌ها یا جای دست را نشان نداده و نیاز به مراقبت کمتری دارند.

پاک کردن چربی از روی کابینت

برای مثال، رنگ‌های روشن مانند سفید، به سرعت کثیفی‌ها را نشان می‌دهند و لازم است که به سرعت لکه‌ها را از روی آن‌ها پاک کنید؛ چرا که در صورت عدم نظافت سریع و به موقع، پاک کردن لکه‌ها نیز سخت‌تر خواهند شد. در مقابل، بسیاری از رنگ‌ها مانند مشکی یا رنگ‌های گرم و براق، اثر انگشت و جای چربی‌ها را سریع‌تر نشان می‌دهند. در هر حال، برای اینکه بتوانید با آسایش بیشتر زندگی کنید، لازم است که موضع خود در مواجه با نظافت و تمیزکاری آشپزخانه‌ها و کابینت را مشخص نمائید.

سوالات متداول

آیا رنگ کابینت آشپزخانه در قیمت آن تاثیرگذار است؟

بله. رنگ کابینت آشپزخانه بسته به نوع آن، می‌تواند تا حد زیادی در قیمت کابینت آشپزخانه تاثیرگذار باشد. اما همواره این طور نیست! در برخی موارد ممکن است که قیمت کابینت، تنها محدود به جنس آن باشد. به عنوان مثال، در جنس های‌گلاس، تمامی رنگ‌ها دارای قیمت یکسانی هستند. هرچند در اغلب موارد، رنگ کابینت نیز در قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود.

آیا نظافت کابینت‌ها در ارتباط مستقیم با رنگ آن می‌باشند؟

نمی‌توان پاسخ به این سوال را به طور دقیق مشخص کرد؛ چرا که در بسیاری از موارد، جنس کابینت، تاثیر بیشتری در بروز لکه‌ها و کثیف شدن دارد؛ اما در کل، می‌توان گفت که رنگ‌های روشن چون سفید، سریع‌تر جای چربی‌های غذا را نشان می‌دهند.

در مقابل، رنگ‌های تیره مثل مشکی، لکه‌های دست و آلودگی‌های این چنینی را به نمایش خواهند گذاشت. در این خصوص، بهتر است نگاهی به مطلب صفر تا صد نگهداری از کابینت‌ّای چوبی و رنگ شده در آشپزخانه داشته باشید.

آیا می‌توان رنگ کابینت‌ها را عوض کرد؟

پاسخ این سوال نیز در گرو این است که چه جنس کابینت‌هایی را برای آشپزخانه خود انتخاب کرده‌اید. به عنوان مثال، تغییر رنگ کابینت‌های فلزی به راحتی ممکن خواهد بود؛ اما این موضوع در مورد کابینت‌های چوبی و های‌گلاس به طور دقیق صدق نخواهد کرد. هر چند که در کل، تغییر رنگ کابینت‌ها کار ساده‌ و معقولانه‌ای نیست و بهتر است از انجام این کار اجتناب نماید. در صورتی که طرح کابینت‌ها ساده است، می‌توان از برچسب‌هایی به این منظور استفاده کرد.

دکوراسیون آشپزخانهدکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *