جایگاه لاندری روم در هتل | لاندری روم‌ها چگونه کار می‌کنند؟

طراحی لاندری هتل از جمله مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند تا حد زیادی باعث افزایش کارآیی و امتیاز هتل‌ها در بین مسافران شود. اتاق مخصوص لباس‌شویی در هتل نه تنها برای شستشوی لباس‌های مسافران و مهمانان هتل، بلکه برای شستشو و نظافت البسه‌ و رخت‌خواب‌هایی که در خود هتل به کار گرفته می‌شوند، نیز کاربرد خواهد داشت. بنابراین، طراحی یک رختشورخانه در هتل و نحوه چیدمان لاندری روم یکی از موضوعاتی است که در طراحی و ساخت هتل باید به آن دقت شود. این مقاله از شرکت طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب به اصول طراحی لاندری هتل و نحوه چیدمان اتاق مخصوص لباس شویی در هتل می پردازد.

لاندری روم در هتل

طراحی لاندری هتل؛ چیستی، چرایی و علل آن

شاید شما نیز در هنگام رزرو هتل و در بین امکانات و خدمات آن‌ها، به کلمه لاندری برخورد کرده باشید. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که لاندری هتل چه می‌کند و قرار است چطور به شما سرویس دهد؟ البته که توضیح وظیفه اتاق مخصوص لباس‌شویی در هتل با ارائه تمام جزئیات آن کار سختی است، اما توصیه می‌کنیم در ادامه با برخی از مهم‌ترین جزئیات اتاق مخصوص لباس‌شویی در هتل و نیز نحوه حرفه‌ای طراحی لاندری هتل آشنا شوید.

لاندری هتل چیست؟

پیش از این گفته بودیم که لاندری روم چیست و چگونه یک لاندری روم طراحی کنیم؟ اما لاندری یا همان اتاق مخصوص لباس‌شویی در هتل به قسمتی از هتل گفته می‌شود که در آن ملحفه، روتختی‌ها، روبالشتی، پتو، پرده، رومیزی‌ها و اقلامی از این قبیل شستشو می‌شوند. البته که بخش مهم دیگری از وظایف لاندری هتل، شستن و اتوکشی لباس‌هایی است که از طرف مهمانان به آنان واگذار می‌گردد اما به طور کلی، می‌توان گفت که لاندری هتل، شستشو و خشک کردن موارد زیر را به عهده خواهد داشت.

 • ملحفه
 • روبالشتی
 • روتختی
 • پرده
 • پتو
 • رومیزی
 • حوله‌های استخر و سونا
 • یونیفرم کارکنان
 • پارچه‌های مورد استفاده در رستوران
 • لباس‌های مسافران و مهمانان
نمونه ای از لاندری روم در هتل

انواع سرویس لاندری در هتل ها

طراحی دکوراسیون هتل امری تخصصی و حرفه‌ای است. این موضوع در ابعاد متفاوت هتل خود را نشان می‌دهد. اتاق شستشوی لباس نیز از این قاعده مستثنی نیست. هتل‌های مختلف از سرویس خشکشویی یا لاندری به طرق مختلف استفاده می‌کنند.

بد نیست در ادامه به دو نوع اصلی از این سرویس‌ها که در صنعت هتل‌داری مورد استفاده قرار می‌گیرند، نگاهی داشته باشیم.

 • خشکشویی‌هایی که در خارج از هتل‌ها هستند و کار شستشوی ملحفه‌ها، پرده‌ها و البسه خواب و نیز رومیزی رستوران‌ها را انجام می‌دهند.
 • خشکشویی‌هایی که در داخل هتل هستند و کار شستشو و اتو کردن ملحفه‌ها، رومیزی‌ها و لباس‌های مهمانان را انجام می‌دهند.

برای طراحی لاندری هتل لازم است که بدانیم، این روند از ابتدا تا انتها به چه طریق صورت می‌گیرد. با داشتن علم بر اینکه روند کاری و فعالیت اتاق مخصوص لباس‌شویی در هتل به چه صورت است، هتل‌داران بهتر خواهند توانست در طراحی لاندری هتل خود تصمیم‌گیری نمایند. حال بیایید نگاهی داشته باشیم به روند فعالیت یک لاندری در هتل، از ابتدا تا انتهای پروسه کاری آن!

خدمات لاندری روم در هتل

فعالیت لاندری هتل؛ از ابتدا تا انتها

برای اینکه بتوانیم تصویری کامل از نحوه فعالیت یک لاندری در هتل داشته باشیم، باید این پروسه را از آغاز تا پایان انجام کار و از زمان پذیرش سفارش تا تحویل آن مورد بررسی قرار دهیم. فرض را بر این می‌گذاریم که هتل شما، تمام گام‌های ضروری برای داشتن یک سرویس لاندری کارآمد را برداشته باشد. این گام‌ها باید شامل موارد زیر باشند تا یک طراحی لاندری هتل بی‌نقص را شاهد باشیم.

گام اول؛ آموزش خدمه و پرسنل

همانطور که می‌دانیم، پرسنل یک هتل کلید اصلی موفقیت آن مجموعه هستند. این موضوع در خصوص بخش لاندری هتل نیز مصداق دارد. بنابراین، اولین گام برای شروع فعالیت و طراحی لاندری هتل، آموزش پرسنل می‌باشد.

یک سرویس دهی باکیفیت در مرحله اول فعالیت خود، تمام تمرکز را بر محوریت آموزش کارکنان خود قرار می‌دهد. اما این موضوع چطور اتفاق می‌افتد؟ حداقل یک نماینده از طرف سرویس خشکشویی، کارکنان هتل را در جریان جرئیات نکاتی مهم قرار می‌دهد. این نکات از نحوه دسته‌بندی و مرتب کردن البسه تا چگونگی تحویل سفارش و وزن کردن آن‌ها را شامل می‌شود. همچنین، روند شستشو، کار با دستگاه‌ها و بسیاری از موارد دیگر نیز در زمره سلسله فعالیت‌های آموزشی کارکنان قرار دارند.

خدمات لاندری روم در هتل

گام دوم؛ تحویل البسه کثیف

پس از اینکه کارکنان لاندری هتل، آموزش‌های لازم را دیدند، نوبت به این می‌رسد که سرویس لاندری، از زمانی که پیش از این مشخص شده است، ملحفه‌ها، رومیزی‌ها، روبالشی‌ها و لباس‌های کثیف مهمانان را برای شستشو آماده نماید. به طور متوسط، ملحفه‌های تمیز و شسته شده در مدت زمان ۲۴ ساعت آماده تحویل خواهند شد. هر چند که همواره این احتمال وجود دارد که اتفاقاتی غیرمترقبه باعث به تعویق افتادن این پروسه گردد.

گام سوم؛ وزن کردن البسه

یکی از گام‌های مهم در طراحی لاندری هتل و نحوه فعالیت آن‌ها، وزن کردن البسه کثیف است. وزن این ملحفه‌ها پس از اندازه‌گیری، در جایی مشخص ثبت می‌شوند. اقدام دیگری که در این مرحله باید انجام داد، پذیرش ملحفه‌ها در سیستم کامپیوتری مرکزی است که از طریق آن، بر سفارش‌های پذیرفته‌شده نظارت می‌گردد.

به عبارت بهتر، این سیستم مجهز که کارکنان آموزش‌دیده به طور مرتب آن‌ها را چک می‌کنند، تضمین می‌کند که قرار نیست ملحفه‌هایی که از مناطق مختلف آورده می‌شوند با یکدیگر قاطی شوند. در مورد لباس‌های مهمانان و کارکنان هتل نیز لازم است که فرم‌های مخصوص پر شوند.

در این فرم (بخصوص برای مهمانان)، مشخصات شما از جمله نام، شماره اتاق، نوع و تعداد لباس‌ها، نوشته شده تا در هنگام تحویل آن‌ها با مشکل مواجه نشوند.

گام چهارم؛ مرتب کردن البسه

در این بخش از کار، دیگر خبری از کامپیوتر نیست. (حداقل تا پیشرفت‌های آتی!) ملحفه‌ها، رومیزی‌ها، البسه و تمام اجناس تحویل گرفته شده، بر اساس اندازه، رنگ و نوع آن‌ها باید به صورت دستی مرتب شوند. در واقع، این شیوه، باعث اطمینان بخشیدن به پرسنل در جهت عدم جلوگیری از ورود برخی لباس‌ها به بخش‌های دیگر می‌شود. همچنین، تمام لباس‌ها و لابلای ملحفه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند تا از وجود اشیای اضافه در آن‌ها مطمئن شوند.

از طرف دیگر، مرتب سازی لباس‌ها بر اساس رنگ باعث می‌شود تا از خراب شدن لباس‌ها یا اصطلاحاً رنگ پس دادن‌شان جلوگیری شود. بعد از اینکه البسه، پارچه‌ها و ملحفه‌ها از یکدیگر تفکیک شدند، نوبت به آن می‌رسد تا آن‌ها را وارد فرآیند شستشو کنند.

گام پنجم؛ شروع فرآیند شستشو و اتوکشی

حال نوبت به مرحله اصلی که همان شستشوی البسه است، می‌رسد. بسیاری از لاندری‌ها در تلاشند تا شستشو به بهترین و بهینه‌ترین شکل ممکن انجام شود. این کار نه تنها به صرفه‌جویی انرژی و کاهش هزینه‌های مصرفی کمک می‌کند، بلکه در حفاظت از محیط زیست نیز نقش موثری دارد. همچنین، برای خود لاندری نیز صرفه‌جویی‌ها و منافع مالی در پی خواهد داشت.

سیستم‌های جدید و پیشرفته لاندری‌ها حتی از جنس البسه نیز محافظت می‌کنند و این موضوع باعث افزایش عمر آن‌ها می‌گردد. خب بگذارید ببینیم این مرحله شامل چه اقداماتی است تا بهتر بتوانیم در مورد روند طراحی لاندری هتل تصمیم‌گیری کنیم.

 • شستشو: پس از اینکه البسه و ملحفه‌ها مرتب شدند، آن‌ها را کنار می‌گذارند تا وارد فرآیند شستشو شوند. استفاده از ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌هایی که مصرف انرژی کمتری دارند، باعث می‌شود تا بسیاری از هزینه‌های لاندری‌ها کاهش یابد. خوشبختانه در حال حاضر دستگاه‌های امروزی با طراحی منحصربه‌فردی که دارند، می‌توانند تا ۴ برابر انرژی و آب کمتری را برای شستشو استفاده کنند.
 • خشک کردن: پس از تکمیل شدن فرآیند شستشو، نوبت به خشک کردن البسه می‌رسد. دستگاه‌های امروزی دارای سنسورهایی هستند که از خشک شدن بیش از حد لباس‌ها و ملحفه‌ها و آسیب رسیدن به بافت پارچه‌ها جلوگیری می‌نمایند.
 • اتوکشی: در این مرحله، لباس‌ها و ملحفه‌ها به صورت دستی وارد اتوهای بزرگی می‌شوند. این اتوها هم باعث خشک شدن کامل لباس‌ها و هم صاف کردن آن‌ها می‌شوند.
 • تا کردن: در این بین، اقلامی که اتو نشده‌اند را وارد دستگاه‌هایی می‌کنند که کار تا کردن، مرتب کردن و جمع‌آوری آن‌ها روی یکدیگر را انجام می‌دهند.

گام ششم: وزن کشی مجدد البسه و ورود به مرحله تسویه

در این مرحله که آخرین مرحله از فرآیند کار لاندری‌هاست، وزن ملحفه‌ها مجدداً اندازه‌گیری شده و آن‌ها را برای تحویل به هتل آماده می‌کنند. البته آن دسته از لباس‌ها و پارچه‌هایی که آسیب دیده، لکه‌دارشده یا نیاز به شستشوی ویژه دارند، بایستی به صورت جداگانه وزن شوند.

لباس‌هایی که مهمان‌ها به لاندری هتل داده‌اند، نیز وضعیت پیچیده‌ای نخواهند داشت. اگر لاندری هتل جزء خدمات اتاق شما بوده و هزینه آن نیز حساب شده باشد، نیاز به پرداخت مبلغی به لاندری هتل نخواهید بود. در غیر این صورت، مبلغ آن در پایان و هنگام تسویه حساب از شما دریافت خواهد شد.

بنابراین، روند تسویه حساب نیز یکی از مراحل طراحی لاندری هتل است که هتل‌داران باید به آن توجه داشته باشند.

خدمات لاندری روم در هتل

طراحی لاندری هتل و روند مشتری ‌مداری

شاید این سوال برای برخی از مهمانان و مسافران هتل‌ها پیش آید که چگونه لباس‌های خود را به لاندری هتل تحویل دهند؟ در اکثر مواقع، نیاز نیست که این لباس‌ها به صورت مستقیم به لاندری هتل تحویل داده شوند. معمولاً روند کاری هتل‌ها به این صورت است که کیسه‌های پلاستیکی مخصوصی را در اتاق‌ها قرار می‌دهند که روی آن مشخص شده که برای قرار دادن لباس‌های کثیف یا لباس‌هایی که نیاز به اتوکشی دارند، می‌باشند. روی این کیسه‌ها نیز فرم‌هایی قرار دارند که باید مشخصات زیر را در آن‌ها وارد نمائید:

 • نام مسافر
 • شماره اتاق
 • نوع لباس
 • تعداد لباس
 • نوع شستشو یا اتوکشی
 • نحوه تحویل‌دهی لباس

همانطور که گفتیم، روند تسویه حساب به دو شکل متفاوت خواهد بود؛ یکی اینکه در هنگام رزرو اتاق، خدمات لاندری را نیز از پیش خریداری کرده‌اید و نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای شستشوی لباس‌ها نخواهید داشت. یا اینکه مبلغ مورد نیاز را در هنگام تسویه حساب باید به صورت جداگانه پرداخت نمائید.

خدمات لاندری روم در هتل

کاهش هزینه‌ها با هوشمندی در طراحی لاندری هتل

یکی از نکاتی که هتل داران باید به آن توجه داشته باشند، انتخاب دقیق و دقت نظر در طراحی لاندری هتل است. اتاق مخصوص لباس شویی در هتل به دلیل استفاده از دستگاه‌های پرمصرف و نیاز به راه‌اندازی و فعالیت روزانه‌شان، مستلزم انجام هزینه‌های گزاف خواهند بود؛ هزینه‌هایی از جمله برق، آب و دستمزد کارکنان.

از این رو، انتخاب دقیق کالاهایی که در اتاق مخصوص لباس شویی در هتل باید به کار گرفته شوند، موضوعی مهم و حیاتی است. در نظر گرفتن چند نکته کلی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، می‌توانند در این مورد نقش بسزایی داشته باشند.

لاندری روم در هتل

تمیزی و نظافت پرسنل

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هتل‌داران باید به آن توجه داشته باشند، تمیزی، نظافت و آراستگی لباس پرسنل است. از این رو، استفاده روزانه از لاندری هتل نه تنها باعث ایجاد درآمد برای هتل می‌شود، بلکه وضعیت پرسنل هتل را نیز تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

پس، طراحی لاندری هتل و به کارگیری هوشمندانه آن، یک معادله دو سر برد برای هتل‌داران به ارمغان خواهد آورد. بنابراین، یکی از وظایف لاندری هتل‌ها، تحویل به موقع لباس پرسنل و شستشوی به موقع آن‌هاست.

استفاده از ماشین‌های باکیفیت و کم‌مصرف

کاهش هزینه‌هایی که مرتبط با مصرف انرژی یا به عبارت بهتر، بهینه‌سازی مصرف انرژی هستند، حیاتی‌ترین روند طراحی لاندری هتل است. بهترین ماشین‌های لباس‌شویی در لاندری هتل‌ها به ترتیب متعلق به کشورهای آلمان، سوئد، آمریکا، کانادا و ایتالیاست.

انتخاب یک ماشین که علاوه بر کم‌مصرف بودن، به طور موثر باعث تمیزی لباس‌ها می‌شود، تا حد زیادی باعث بهبود وضعیت لاندری هتل‌ها می‌شود. همچنین، استفاده از ماشین‌های خشک‌شویی که در مدت زمان اندک باعث خشک شدن کامل و بدون آسیب‌رسانی به لباس‌ها می‌شود، نیز بسیار مهم است.

طراحی اصولی اتاق لاندری هتل

یکی دیگر از نکاتی که در طراحی لاندری هتل باید به آن توجه داشت، انتخاب درست و طراحی اصولی لاندری هتل است. اینکه وضعیت و محل قرارگیری هر کدام از دستگاه‌ها به چه صورت باشد تا سریع‌ترین روند و کمترین زمان برای طی کردن مراحل مختلف شستشوی لباس و تحویل آن‌ها انجام شود، موضوع مهم دیگریست.

اصولاً طراحی لاندری هتل با توجه به اینکه ابعاد خدمات هتل چقدر است می‌تواند به شیوه‌های مختلفی صورت گیرد. در طراحی دکوارسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ نیکا چوب می‌توانید با اتکا به تجربه متخصصان ما، بهترین طراحی لاندری هتل را داشته باشید.

خدمات لاندری روم در هتل

پرسش های متداول

آیا وجود لاندری در هتل‌ها الزامیست؟

استفاده از اتاق مخصوص لباس شویی برای هتل‌ها، نه تنها لازم، بلکه ضروریست؛ چرا که لاندری‌ها علاوه بر اینکه یک درآمد جانبی برای هتل‌ها و خدمات‌شان ایجاد می‌کنند، بلکه از طرفی باعث به صرفه‌ بودن و کاهش هزینه‌ها نیز خواهند شد. از سوی دیگر، نیاز به شستشوی مرتب و منظم لباس کارکنان و ملحفه‌ها نیز در دستور کار لاندری هتل‌ها خواهد بود.

چرا در لاندری هتل لازم است از وسایل مرغوب استفاده شود؟

استفاده از ماشین‌های لباس‌شویی باکیفیت نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان اتاق لاندری می‌شود، بلکه احتمال آسیب رساندن به لباس‌ها را نیز کاهش خواهد داد. از این رو، هزینه‌ای که در ابتدای امر برای تجهیز اتاق لاندری می‌شود، صرفه‌جویی‌های بسیاری را در آینده به رقم خواهد آورد که باعث کوتاه‌تر شدن نقطه سربه‌سر در بیزینس خواهد شد.

آیا بهتر است لاندری روم درون هتل باشد یا بیرون از آن؟

این موضوع تا حد زیادی بستگی به وضعیت هتل، تعداد اتاق‌ها و نحوه خدمات‌رسانی آن‌ دارد. اما از آن‌جایی که عموماً هتل‌ها نیاز به شستشوی مداوم ملحفه‌ها و نظافت اتاق‌ها دارند، بهتر است لاندری روم در خود هتل یا حداقل در نزدیک‌ترین فاصله از آن باشد. به این صورت، دسترسی به محل شستشوی لباس‌ها با حداقل زمان و کمترین هزینه صورت خواهد گرفت.

دکوراسیون هتل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *