لاندری روم چیست و چگونه یک لاندری روم طراحی کنیم؟

لاندری روم (Laundry room) یا اتاق لباسشویی که در گذشته به عنوان رختشورخانه شناخته می‌شد، امروزه به فضایی ایده‌آل برای شستشو، خشکشویی و اتوکشی در منازل و آپارتمان‌ها بدل شده است. در زمان‌های گذشته برای شستشوی لباس در منزل یا سایر پارچه‌ها مانند لحاف و پرده، از زیرزمین، انبار و حیاط استفاده می‌شد. سپس، با فراگیری ماشین لباسشویی و تبدیل شدن آن به وسیله‌ای ضروری در منازل، این دستگاه در آشپزخانه جای گرفت؛ اما امروزه، در بسیاری از طراحی‌های جدید منازل و آپارتمان‌ها، فضایی به عنوان لاندری روم در نظر گرفته می‌شود.

انجام تمام امور مربوط به لباس ها در لاندری روم

در طراحی‌های گذشته، با قرارگیری ماشین لباسشویی در آشپزخانه قطعا صرف صبحانه با منظره لباس‌های کثیف، اصلا خوشایند نبوده و مسلما صدای ماشین لباسشویی در حضور مهمان آزاردهنده بود. همچنین، پس از اتمام شستشوی لباس در منزل باید لباس‌ها به محلی برای خشک شدن منتقل شده و سپس، برای اتوکشی مجددا به فضای دیگری انتقال می‌یافت. ولی امروزه با اختصاص یافتن فضایی کوچک به عنوان لاندری روم، تمامی مراحل شستشوی لباس در منزل، خشک کردن و اتوکشی در همان مکان انجام گرفته و حتی با طراحی و چیدمان مناسب لاندری روم یا رختشورخانه، می‌توان کار شستشوی لباس در منزل را لذت‌ بخش‌تر از گذشته کرد.

دو نمونه از لاندری روم مخصوص فضاهای کوچک

در لاندری روم چه لوازمی وجود دارد؟

در یک اتاق لباسشویی، علاوه بر ماشین لباسشویی، می‌توان در صورت نیاز یک ماشین خشک‌کن مجزا نیز قرار داد. اتو، میز اتو، جالباسی‌ها، بندرخت، مایعات و پودرهای مخصوص رخت‌شویی، قفسه‌هایی برای نگهداری آنها و سایر لباس‌ها و لوازم مورد نیاز، همچنین، سبدهایی برای قرار دادن لباس‌های کثیف و یا تفکیک لباس‌ها از نظر رنگ یا جنس از جمله لوازمی است که در لاندری روم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. همچنین، خرید و تعبیه یک سینک در رختشورخانه می‌تواند گزینه مناسبی برای شستشوی دستی برخی لباس‌ها باشد. مسلما بودجه و میزان هزینه اختصاص‌یافته به لاندری روم، برای خرید تجهیزات قابل سفارش آن نقش تاثیرگذاری بر نوع تجهیزات از نظر کیفیت و کمیت آن دارد.

نمونه ای از وسایل به کار رفته در لاندری روم

بهترین محل جانمایی لاندری روم کدام است؟

قرارگیری اتاق لباسشویی در خانه به عواملی از جمله فضای در دسترس و اولویت‌ها و سلیقه شما دارد. اگر دسترسی آسان و سریع به لاندری روم اولویت شما باشد، باید رختشورخانه را در جایی تعبیه کنید که به‌راحتی بتوانید از آن استفاده نمایید. به عنوان مثال قرار گرفتن لاندری روم در مجاورت حمام و اتاق‌های خواب که معمولا لباس‌های کثیف در آن‌ها جمع‌آوری می‌شوند، کار شما را ساده می‌کند.

همچنین، اگر اولویت شما آسایش و سروصدای کم‌تر باشد، بهتر است که اتاق لباسشویی جایی دورتر از اتاق‌های خواب و مطالعه قرار گیرد.

محل پیشنهادی برای قرار گیری لاندری روم
محل پیشنهادی برای قرار گیری لاندری روم
محل پیشنهادی برای قرار گیری لاندری روم

ابعاد مناسب لاندری روم چیست؟

ابعاد لاندری روم معمولا می‌بایست به اندازه‌ای باشد که فضای کافی برای تعبیه وسایلی مانند ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن را داشته باشد. با بزرگ‌تر بودن فضای در دسترس برای طراحی اتاق لباسشویی، قرار دادن امکانات و تجهیزات بیشتر در آن ممکن خواهد بود؛ اما در صورت محدود بودن فضا، با به کار بردن راهکار‌های پیشنهادی کارشناسان نیکاچوب می‌توانید بهترین طراحی دکوراسیون را برای لاندری روم منزل‌تان داشته باشید.

لاندری روم

استفاده از ابزار تاشو برای اتاق لباسشویی کوچک

بکار بردن ابزار تاشو یا همان اجزای انعطافی به شما کمک می‌کند در محیطی کوچک‌تر، از امکانات بیشتری بهره ببرید. به عنوان مثال، استفاده از میز اتو تاشو در عین حالی که فضای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند منظره‌ای مرتب‌تر به اتاق لباسشویی شما بدهد. همچنین، استفاده از سبد‌های تاشو باعث می‌شود فضای کم‌تری اشغال شود.

استفاده از اکسسوری تاشو در لاندری روم
استفاده از اکسسوری تاشو در لاندری روم

در طراحی اتاق لاندری به دیوار‌ها توجه ویژه کنید

توجه به دیوارهای خالی و استفاده مفید از آن‌ها کمک شایانی به استفاده مفیدتر از فضا می‌کند. با نصب آویزهای دیواری بر روی دیوار‌های خالی، می‌توان جایی برای آویزان کردن حوله‌ها و لباس‌های بزرگ‌ از جمله پالتوها داشت. همچنین، با نصب شلف‌ها بر روی این دیوار‌ها، محلی برای قرار دادن وسایلی مانند صابون‌ها یا حتی لوازم تزئینی ایجاد کرد.

استفاده بهینه از تمام فضای لاندری روم

در طراحی اتاق لباسشویی چه نکاتی مهم است؟

وقتی مکان مناسب برای قرارگیری لاندری روم در خانه را انتخاب و نوع و تعداد وسایل مورد نیاز برای شستشوی لباس در منزل را تعیین کردید، به طراحی رختشورخانه یا لاندری روم خواهیم رسید. در طراحی اتاق لباسشویی به نکاتی که در ادامه می‌آید، توجه داشته باشید.

کفپوش مناسب برای لاندری روم انتخاب کنید!

با توجه به اینکه برای شستشوی لباس در منزل و لاندری روم با آب سروکار خواهید داشت، می‌بایست در انتخاب کفپوش دقت بیشتری داشته باشید. برای این کار، پیشنهاد می‌گردد هزینه بیشتری کنید و کفپوش‌های ضدآب و ضدرطوبت سفارش دهید. با خرید کفپوشی که استاندارد لازم برای این اتاق را داشته باشد، از تحمیل هزینه‌های تعمیر خرابی‌های ایجادشده در اثر رطوبت در آینده جلوگیری خواهد شد.

توجه به کفپوش مناسب برای لاندری روم
توجه به کفپوش مناسب برای لاندری روم

مکان مناسب برای ماشین لباسشویی تعبیه کنید!

ماشین لباسشویی اصلی‌ترین عنصر اتاق لباسشویی است. بنابراین، محل قرارگیری آن در فضای لاندری روم اهمیت بسیاری داشته و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. نصب ماشین لباسشویی بایستی به گونه‌ای باشد که دسترسی آسان به آن امکان‌پذیر باشد. برای سهولت استفاده، بایستی مقابل درب ماشین لباسشویی به اندازه کافی فضای خالی وجود داشته باشد. همچنین، محل نصب آن به نحوی انتخاب گردد که در صورت نیاز، دسترسی به پشت ماشین لباسشویی براحتی مهیا شود و برای انجام تعمیرات احتمالی نیازی به جابه‌جایی‌های زیاد در اتاق نباشد.

توجه به مکان مناسب برای لباس شویی در لاندری روم
توجه به مکان مناسب برای لباس شویی در لاندری روم

وسایل غیر ضروری را در کمدها پنهان کنید!

استفاده از کمدها در طراحی داخلی اتاق رختشورخانه در عین اینکه فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل در اختیارتان می‌گذارد، باعث مرتب‌تر شدن فضا شده و وجهه زیباتری به آن می‌بخشد. استفاده از تجهیزاتی که امکان پنهان کردن آن‌ها در کمدها باشد، مانند میزهای اتو تاشو، فضای کمتری از شما می‌گیرد و از بهم‌ریخته به نظر رسیدن لاندری روم جلوگیری می‌نماید. قرار دادن ماشین لباسشویی و ماشین خشک‌کن در فضایی که با کمد‌ها احاطه شده باشد یا قرار گرفتن درون آن‌ها، به زیباتر شدن اتاق لباسشویی کمک می‌کند.

وسایل غیر ضروری را در کمد لاندری روم بگذارید
وسایل غیر ضروری را در کمد لاندری روم بگذارید

نور لاندری روم باید مناسب باشد!

همانطور که گفته شد، لاندری روم یک اتاق کار محسوب می‌گردد، فراهم کردن نور کافی و مناسب برای لاندری روم می‌تواند از خسته‌کننده بودن شستشوی لباس در منزل بکاهد. بهترین گزینه برای تامین نور، تعبیه پنجره برای استفاده از نور طبیعی است. در صورت عدم امکان تعبیه پنجره، بدلیل کوچک بودن فضای رختشورخانه، از لامپ‌هایی استفاده کنید که تا حد امکان کم مصرف بوده و نیز حرارت کم‌تری تولید می‌کنند. بکار بردن نورهایی با منبع مخفی، به زیبایی و راحتی کار در آن فضا کمک می‌کند.

نور لاندری روم باید مناسب باشد

برای اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایده هایی برای نورپردازی آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

نور لاندری روم باید مناسب باشد

از میزان صداها بکاهید!

اگر کم بودن سروصدای کار کردن ماشین‌های لباسشویی و خشکشویی در فضای خانه برای شما اهمیت دارد، خرید یک درب عایق صدا برای لاندری روم به شما پیشنهاد می‌گردد. همچنین، ریگلاژ کردن ماشین لباسشویی و خشکشویی و  بکار بردن صفحات ضد لرزش تاثیر زیادی در به حداقل رساندن صدا دارد.

لاندری روم
لاندری روم

در انتخاب رنگ اتاق لباسشویی دقیق باشید!

گرچه انتخاب رنگ لوازم، در و دیوار و کمدهای اتاق لباسشویی به سلیقه شما بستگی دارد، اما از آنجا که این اتاق‌ها معمولا کوچک هستند، بهتر است در طراحی آن‌ها از رنگ‌های روشن استفاده بیشتری شود تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. همچنین، رنگ‌های روشن باعث انعکاس روشنایی بیشتر در لاندری روم می‌شود.

رنگ‌های روشن مناسب لاندری روم ها
رنگ‌های روشن مناسب لاندری روم ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب رنگ مناسب، پیشنهاد می کنیم مقاله اصولی ساده در انتخاب رنگ و طراحی دکوراسیون اتاق خواب را مطالعه نمایید.

از نظافت لاندری روم غافل نشوید!

با توجه به اینکه در لاندری روم لباس‌های کثیف و چرک جمع‌آوری می‌شود، بهتر است در پاکیزگی و نظافت آن دقت بیشتری گردد.

 • پس از هر شستشو، اتاق را با مواد تمیز کننده بشویید.
 • در صورت خیس شدن کف اتاق حتما آن را خشک نمایید.
 • از نگهداری طولانی لباس‌های کثیف در این اتاق خودداری نمایید و بصورتی برنامه‌ریزی کنید که در اسرع وقت لباس‌ها را بشویید تا از ایجاد بوی نامطبوع و انتشار آلودگی در منزل جلوگیری گردد.
 • از خوشبوکننده‌های فانتزی و تزیینی برای رفع بوی نامطبوع و همچنین زیباسازی فضا استفاده کنید.
 لاندری روم
لاندری روم

تهویه مناسب برای لاندری روم تهیه کنید!

با توجه به اینکه لاندری روم محل جمع‌آوری لباس‌های کثیف بوده و امکان مرطوب بودن این اتاق وجود دارد، لذا محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها بوده و امکان ایجاد بوی نامطبوع نیز وجود دارد. همچنین، بوی مواد شوینده استفاده‌شده برای شستشوی لباس در منزل، گاهی می‌تواند آزاردهنده باشد. با ایجاد تهویه مناسب در این اتاق می‌توان از انتشار بوی نامطلوب در فضای خانه جلوگیری کرد.

در این مطلب خواندیم که لاندری روم بخشی جدید و مدرن در طراحی داخلی منازل است، در طراحی این رختشورخانه‌های امروزی، توجه به نکات زیر الزامی است:

 • انتخاب مکان مناسب لاندری روم
 • محل قرارگیری ماشین لباسشویی
 • تامین نور مناسب
 • انتخاب رنگ اتاق
 • کفپوش و مصالح ضدآب
 • بهینه کردن فضا
 • پاکیزگی اتاق
 • تهویه مناسب
تهویه از موارد مهم در لاندری روم

اگر می‌خواهید از مزایای لاندری روم یا اتاق لباسشویی بهره ببرید و این فضا را به خانه خود اضافه کنید، پیشنهاد می‌کنیم ضمن تماس با کارشناسان گروه نیکاچوب از خدمات این گروه باسابقه در طراحی دکوراسیون داخلی، دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ استفاده کنید.

لاندری روم
لاندری روم

سوالات متداول

آیا می‌توانم یک لاندری روم در فضای فعلی خانه ایجاد کنم؟

اگر می‌خواهید تمام کارهای مربوط به شستشوی لباس در منزل را در یک جا انجام دهید ولی فضای مخصوص به آن را در خانه ندارید، می‌توانید بخش‌هایی از خانه را که از آنها استفاده‌ مفیدی نمی‌شود، با طراحی و ایجاد تغییراتی، به یک اتاق لباسشویی تبدیل کنید. از جمله این بخش‌ها می‌توان به فضای زیر راه‌پله‌ها، گوشه‌ها و نقاط قناس خانه، رختکن حمام، زیرزمین و حتی بالکن آپارتمان اشاره کرد.

اتاق خواب مستر چیست؟

اتاق خواب مستر بزرگ‌ترین اتاق خواب یک خانه است که دارای ویژگی‌های خاصی نسبت به سایر اتاق‌هاست. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به سرویس بهداشتی، حمام و کلوزت اختصاصی اشاره کرد. در برخی مواقع، لاندری روم می‌تواند بخشی از اتاق مستر باشد.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله اتاق خواب مستر یعنی چی؟؟!! را در وبلاگ نیکاچوب مطالعه فرمایید.

بهترین رنگ برای کمدهای لاندری کدام است؟

انتخاب رنگ‌های روشن برای کمد دیواری باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر دیده شده و همچنین، روشنایی آن بیشتر شود. رنگ روشن و براق داخل کمد دیواری نیز باعث بهتر دیده شدن لباس‌ها و انتخاب راحت‌تر آنها می‌شود.

دکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *