فاکتورهای انتخاب میز کامپیوتر استاندارد|انواع میزکامپیوتر

امروزه با توجه به اینکه نیاز به کامپیوتر جزء نیازهای اساسی اکثریت افراد بوده و علاوه بر منازل، در اغلب ادارات و شرکت‌ها یک ابزار کاربردی محسوب می‌شود، استفاده از میز کامپیوتر مناسب تبدیل به یک امر ضروری شده است.در طراحی دکوراسیون، انتخاب یک میز کامپیوترمناسب و مدرن ، تاثیر چشمگیری در ظاهر یک اتاق و محیط کار دارد و می‌ تواند در نگاه اول افراد را جذب کند و جلوه خاصی در محیط شما ایجاد کند. همچنین با توجه به اینکه ممکن است استفاده از کامپیوتر زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، انتخاب یک میز کامپیوتر مناسب که علاوه بر در نظر گرفتن قیمت کالا، مدل و فضایی که برای میز در نظر گرفته‌اید، معیارهای استاندارد در آن رعایت شده باشد، حائز اهمیت است. در مطلب زیر اندازه، جنس و انواع میز کامپیوتر مورد بررسی قرار گرفته است تا مطالعه آن در انتخاب میز کامپیوتر مناسب به شما کمک کند.

میزکامپیوتر کاربردی و تلفیقی

ابعاد استاندارد برای یک میز کامپیوتر مناسب چقدر است؟

نشستن طولانی مدت پشت میز و کار با کامپیوتر تأثیرات مختلفی روی اسکلت بدن می‌گذارد. پهنا و ارتفاع میز دو فاکتور اساسی در انتخاب میز به شمار می‌روند که عدم رعایت این دو مورد در ابعاد میز کامپیوتر می‌ تواند تاثیرات نامطلوبی برای سلامتی شما به وجود آورد. ارتفاع استاندارد برای میز کامپیوتر معمولا بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر است. ابعاد میز کامپیوتر می‌تواند با توجه به قد و جثه افراد متغیر باشد و باید در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشید؛ زیرا در صورتی که استاندارهای لازم برای ابعاد میزکامپیوتر رعایت نشود، می‌تواند باعث آسیب به بدن شود. ارتفاع میز تعیین کننده محل موس، صفحه کلید و مانیتوراست. ارتفاع یک میز کامپیوتر مناسب باید به نحوی باشد که زمانی که با کامپیوتر کار می‌کنید مچ دستتان خم نشود و آرنج شما زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. همچنین، فاصله موس و صفحه کلید باید حتی‌الامکان به هم نزدیک ، و نحوه قرار گرفتن صفحه کلید روی میز شما باید به گونه ای باشد که حرف B صفحه کلید روبروی شما قرار گیرد.

رعایت استانداردهای میز کامپیوتر

در میز کامپیوتر مناسب فاصله مانیتور تا چشمان شما باید بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بوده و خط بالایی صفحه مانیتور با چشمان شما در یک خط مستقیم قرارگیرد. اگر این فاصله در میز کامپیوتر کمتر از حد استاندارد باشد، چشم‌ها آسیب می‌بیند و در صورتی که  این فاصله بیشتر از حد استاندارد باشد، علاوه بر چشم‌ها، ستون فقرات و گردن نیز دچار آسیب می‌شود.

ارتفاع زیر میز در میز کامپیوتر مناسب نیز باید به گونه‌ای باشد که فضای مناسب برای قرار گرفتن پاها در نظر گرفته شده باشد.

طول استاندارد برای میز کامپیوتر مناسب بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر و عمق آن ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر است. این اندازه می‌تواند با توجه به فضایی که برای میز در نظر گرفته‌‌اید‌، تغییر کند اما باید به این نکته توجه شود که سطح میز باید به گونه‌ای باشد که برای تمام اشیا و وسایل فضای کافی در نظر گرفته شود.

در انتخاب میز کامپیوتر باید این نکته رعایت شود که سطح میز نباید خیلی روشن یا خیلی تیره باشد زیرا باعث نامساعد شدن شرایط روشنایی می‌شود.

رعایت استانداردهای میز کامپیوتر

چگونه نوع میز مناسب برای محیط خود را انتخاب کنیم؟

میز کامپیوتر انواع مختلفی دارد که با توجه به سلیقه فردی و محیطی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، می‌توان از میان آن‌ها میز کامپیوتر مناسب را انتخاب کرد.

میز کامپیوتر معمولی

ارتفاع میز کامپیوتر معمولی حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر است و برای افراد با قد نرمال ساخته شده‌ است و اغلب آن‌ها دارای صفحه کشویی کیبورد هستند. این میز برای افرادی که می‌خواهند در خانه از آن استفاده کنند و برای کار به وسایل جانبی زیادی نیاز ندارند، گزینه مناسبی است. در این نوع میز باید فضای لازم برای پاها تعبیه شده باشد و همچنین چون اکثریت افراد از این نوع میز به عنوان میز تحریر نیز استفاده می‌کنند باید طول و پهنای میز مناسب باشد.

میز کامپیوتر ساده

میزهای مدیریتی

این میز نسبت به میز معمولی از نظر ساخت استادانه‌تر، با طراحی منحصر به فرد و دارای جزئیات بیشتری است. ارتفاع آن همانند میز معمولی ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر است ولی عرض آن بیشتر است. اغلب دارای چند کشو و کمد کوچک اضافی نیز می‌باشد. به دلیل آنکه طراحی دکوراسیون اتاق مدیریت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است باید در انتخاب میز کامپیوتر مناسب، مهارت و تخصص لازم را به کار برد.

میز کامپیوتر مدیریتی
میز کامپیوتر مدیریتی

میزهای مدرن

در طراحی میز کامپیوتر مدرن علاوه بر اسکلت‌بندی، به طرح و رنگ توجه خاصی می‌شود و تلاش طراحان بر این است که سبک مینیمال ایجاد کنند. میز کامپیوتر مدرن در عین سادگی، اگر متناسب با محیط انتخاب شود و ابعاد میز کامپیوتر رعایت شود جلوه‌ی خاصی به محیط می‌بخشد. طراحی میز کامپیوتر مدرن به نحوی است که میز دارای فضای مفید برای استفاده باشد و حجم فضای اضافی اشغال نکند همچنین وزن میز کامپیوتر مدرن در مقایسه با میزهای قدیمی کمتر است واین ویژگی باعث می‌شود که امکان جابجایی آن‌ها راحت‌تر شود.

میز کامپیوتر مدرن

میز L شکل

این نوع میز جز میز کامپیوتر مدرن محسوب می‌شود. این میزها از نظر ساخت دو تکه هستند و زمانی که دو قسمت در کنار هم قرار می‌گیرد میز شکل L  پیدا می‌کند. ابعاد میز کامپیوتر L  شکل متغیر است و به علت ظاهر میز بهترین محل برای قرار گرفتن آن گوشه‌های اتاق است. این میز به دلیل آن‌که همه چیز روی آن کاملا در دسترس است، یکی از محبوب‌ترین میزهای موجود در بازار است.

میز کامپیوترال
میز کامپیوتر ال

میز U شکل

میز U شکل نیز همانند میز L شکل به دلیل ظاهر میز از جمله میزهای کامپیوتر مدرن می‌باشد. این سبک میزها از سه بخش تشکیل شده است. یک قفسه در وسط و دو میز در طرفین باعث می‌شود که میز شکلی مشابه U ایجاد کند. ابعاد میز کامپیوتر U شکل نسبت به سایر انواع میز بزرگ‌تر است و فضای بیشتری را اشغال می‌کند و برای افرادی که فضای زیادی برای کار احتیاج دارند، گزینه مناسبی است.

میز کامپیوتر u
میز کامپیوتر u

میز همراه یا میز تاشو

این نوع میز نمونه سبک و قابل حمل است چون ابعاد میز کامپیوتر تاشو نسبت به سایر میزها کوچک‌تر است و فضای کمتری را اشغال می‌کند، مورد توجه برخی از کاربران قرار می‌گیرد.

میز کامپیوتر همراه

میز دیواری

این نوع میز برای خانه هایی که فضای کوچکی دارند و یا افرادی که از اتاق خود برای کار استفاده می‌کنند ولی فضای زیادی برای قرار دادن میز ندارند، گزینه بسیار مناسبی است زیرا ابعاد میز کامپیوتر دیواری به نحوی است که فضای کمی را اشغال می‌کند و این ویژگی باعث می‌شود این مدل میز جز مدل‌های پرطرفدار میز کامپیوتر مدرن باشد. برخی از این میزها دارای قفسه هستند که می‌توان برای قرار دادن وسایل و کتاب‌ها از آن استفاده کرد.

میز کامپیوتر دیواری
میز کامپیوتر دیواری
میز کامپیوتر دیواری

کدام مدل میز برای محیط شما مناسب است؟

میز چوبی

میزهای چوبی جز قدیمی‌ترین نوع میزها هستند. بعضی از آن‌ها کاملا از چوب ساخته شده و بعضی دیگر اسکلت و پایه‌های فلزی دارند و فقط رویه میز از جنس چوب است. گاهی می‌توان برای صرفه جویی در هزینه از روکش‌‌های چوب طبیعی برای روی میز استفاده کرد به طور کلی، چون وسایل چوبی حالت فنری نداشته و محکم و بادوام هستند، گزینه بسیار مناسبی می باشند. در انتخاب میز کامپیوتر مناسب به این نکته توجه کنید که در محیط‌هایی که از رنگ تیره استفاده شده یا فضا کم است حتی‌الامکان از انتخاب میز چوبی پرهیز کنید زیرا فضای شما را کوچک‌تر نشان می‌دهد.

اگر یک میز چوبی مناسب برای خود انتخاب کنید علاوه بر استفاده از طراوت و شادابی چوب یک میز مدرن و ساده زیبا خواهید داشت پیشنهاد ما به شما میز کامپیوتر و تحریر نیکاچوب خواهد بود که با رعایت تمامی استانداردها و زیبایی با طراحی مینیمال یک خرید مناسب خواهید داشت.

میز کامپیوتر نیکاچوب

میز شیشه ای

میز کامپیوتر شیشه‌ای نسبت به میز چوبی مدرن‌تر است. در بیشتر مواقع، اسکلت میز از جنس فلزی یا چوبی تولید می‌شود. در انتخاب میز کامپیوتر مناسب به این نکته توجه کنید که میز شیشه‌ای در حالی که بسیار زیباست اما خیلی سریع لک می‌شود و جای انگشتان روی شیشه می‌ماند. اگر قصد دارید محل‌کار خود را با دکور شیشه دیزاین کنید به این نکته توجه کنید که میز کامپیوتر شیشه‌ای با ایجاد یک فضای ساده و شکیل ، در جذب افراد تأثیر بسزایی دارد و باعث شفافیت و روشنایی بیشتر فضا می‌شود اما نکته ای که باید به آن توجه کنید نور فضا است که به درستی طراحی شود که شاهد بازتاب نور از صفحه میز به چشم هایتان در زمان فعالیت خود نباشید.

میز کامپیوتر شیشه ای
میز کامپیوتر شیشه ای

میز فلزی

این مدل میز به علت رویه فلزی میز در برابر لکه و خراش بسیار مقاوم است اما به علت اینکه سطح میز از جنس فلزی است معمولا سرد است و این ممکن است برای برخی افراد ناخوشایند باشد. گاهی در این نوع میز از پایه‌های فلزی و رویه شیشه ای یا ام دی اف استفاده می‌شود.

میز کامپیوتر فلزی

میز MDF

میز MDF چون نسبت به سایر میزها از وزن کمتر و قیمت مقرون به صرفه‌تری برخوردار است و به راحتی قابلیت حمل و جابجایی دارد جز میزهای پرطرفدار محسوب می‌شود. همچنین جنس این نوع میز در برابر رطوبت، فشار، ضربه و حرارت آسیب‌ پذیر است و مقاومت قابل قبولی در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد. میزهای کامپیوتر MDF در اندازه‌های مختلف طراحی می‌شود و در فضاهای مختلف می توان از این سبک میز استفاده کرد. برای افزایش استحکام و زیبایی بیشتر میز در لبه‌های میز از نوار پی وی سی استفاده می‌شود.

میز کامپیوتر ام دی اف

در انتخاب صندلی میز کامپیوتر چه ویژگی‌هایی باید رعایت شود؟

با توجه به محیطی که در آن از کامپیوتر استفاده می‌کنیم، میزان ساعت استفاده از کامپیوتر متغیر است. در حالت کلی، می‌توان گفت که هر یک از ما حدودا ۸ ساعت از شبانه‌روز را روی صندلی می‌نشینیم؛ بنابراین، انتخاب یک صندلی مناسب و با کیفیت علاوه بر افزایش بهره‌وری و جلوگیری از درد و خستگی مفرط، از آسیب‌ به کمر، گردن و ستون فقرات جلوگیری می‌کند.

  • صندلی باید ارگونومیک باشد یعنی با اندام و قد شما مطابقت داشته باشد.
  • ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد.
  • صندلی باید بتواند به راحتی بچرخد تا دسترسی به همه‌ی بخش‌های میز امکان پذیر باشد.
  • پشتی صندلی باید قابلیت تنظیم در چندین حالت را دارا باشد.
  • روکش صندلی باید از موادی تهیه شود که قابلیت رد شدن هوا را داشته باشد.

امروزه میزها در طراحی و مدل‌های مختلف در بازار وجود دارند. برای انتخاب یک میز کامپیوتر مناسب باید به نوع دکوراسیون محیط و اندازه فضا توجه شود.

میز کامپیوتر

پیشنهادات و نکات تکمیلی

به عنوان مثال اگر یک فضای کوچک در اختیار داشته باشیم، باید از انتخاب میز چوبی و رنگ تیره برای میز اجتناب کنیم؛ زیرا باعث می‌شود فضا کوچکتر به نظر بیاید و باید از رنگ روشن و میز شیشه‌ای یا MDF استفاده شود.

امروزه برای انتخاب میز کامپیوتر مناسب بیشتر از میز کامپیوتر مدرن استفاده می‌شود؛ زیرا میزهای قدیمی جای زیادی را اشغال می‌کردند و وزن زیادی داشتند؛ اما در میز کامپیوتر مدرن، کشو و قفسه اضافه حذف شده و میز فضای اضافی اشغال نمی‌کند و دارای فضای مفید است.

در ادارات و شرکت‌ها بیشتر از میز MDF استفاده می‌شود؛ زیرا علاوه بر ظاهر مدرن میز، قیمت مقرون به صرفه تری دارد و و با توجه به فضا، می‌توان از بین انواع مختلف میز، میز کامپیوتر مناسب را انتخاب کرد.

پیشنهاد می‌کنیم در شرکت‌ها، برای اتاق مدیریت با توجه به ابعاد اتاق از میز L شکل یا میز U شکل استفاده کنید؛ زیرا از نظر اندازه، ابعاد میز کامپیوتر برای اتاق مدیریت باید بزرگ‌تر باشد و مدیر به راحتی به وسایل دسترسی داشته باشد.

برای میز منشی با توجه به فضایی که برای منشی در نظر گرفته می‌شود، می‌توان از میز معمولی و میز L شکل استفاده کرد. علاوه بر فضا، انتخاب میز منشی به نوع محیطی که در آن فعالیت می‌شود، بستگی دارد؛ به عنوان مثال برای محیطی که کوچک است و رفت و آمد در آن زیاد نیست، ابعاد میز کامپیوتر، کوچک‌تر و سبک میز ساده‌تری در نظر گرفته می‌شود ولی در محیطی که مراجعین زیادی دارد باید در انتخاب میز دقت شود؛ زیرا علاوه بر اینکه یکی از اجزای اصلی در دکوراسیون است ، در جذب افراد و دیدگاه آن‌ها نسبت به محیط بسیار مؤثر است.

در متن فوق انواع میز، جنس میز و همچنین ابعاد میز کامپیوتر را مورد بررسی قرار دادیم. حال شما با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید و سلیقه فردی خود می‌توانید نوع میز کامپیوتر مناسب مورد نظر خود را انتخاب کنید. مجموعه طراحی دکوراسیون داخلی نیکاچوب با سال‌ها تجربه در زمینه دکوراسیون اداری با نمونه های اجرا شده موفق در این زمینه می تواند مشاور خوبی برای شما باشد.

دکوراسیون اداریدکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *