چطور یک آشپزخانه با طرح قدیمی سفارش بدیم؟

با آغاز مدرنیته و هوش مصنوعی، زندگی بشر با تغییرات چشم‌گیری روبرو شده است. این تغییرات باعث شده انسان‌ها برخلاف گذشته زیست راحت‌تری داشته باشند، اما با چشم انداز نه چندان زیبا! امروزه دکوراسیون خانه‌ها و به ‌خصوص دکوراسیون آشپزخانه‌ها از شکل سنتی و قدیمی، جای خود را به خانه و آشپزخانه مدرن و صنعتی داده‌اند و این تغییر سبک برای برخی انسان‌ها‌یی که طرفدار چیدمان آشپزخانه به سبک قدیمی و کلاسیک هستند، تا حدودی آزاردهنده شده است؛ هر چند که ممکن است خیلی‌ها به دنبال آشپزخانه مدرن و مد روز برای خانه خود باشند.  به همین رو، همیشه در دکوراسیون آشپزخانه و حتی خانه، سنت و مدرنیته یکدیگر را به چالش می‌کشند.

برای طراحی آشپزخانه، ایده‌های زیادی وجود دارد که هر کدام در نوع خود جذاب هستند. در مقاله‌ای که پیش‌تر، تحت عنوان «تصاویر طراحی دکوراسیون آشپزخانه : ایده هایی که باید ببینید!» به معرفی چند مورد ازمحبوب‌ترین ایده‌های طراحی آشپزخانه پرداختیم. حالا در این مقاله ازطراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب، به بررسی اصول و تکنیک‌هایی که برای طراحی آشپزخانه با طرح قدیمی وجود دارد، خواهیم پرداخت تا برای سفارش چنین کابینت‌هایی دید کلی پیدا کنید.

آشپزخانه با طرح قدیمی

برای داشتن آشپزخانه به سبک قدیمی، به یاد داشته باشید که مدرنیته یا طراحی مدرن همچنان نقش مهم خودش را در ساختار آشپزخانه دارد؛ زیرا آنچه ما می‌خواهیم برای آشپزخانه با طرح قدیمی چیدمان خاص و حس و حال آن است که از نظر قابلیت فرقی با یک آشپزخانه مدرن با امکانات روز ندارد؛ اما از نظر ظاهری، چشم‌انداز سنتی و کلاسیک خودش را همچنان با رعایت جدیدترین اصول مهندسی و معماری داشته باشد. بنابراین، اصلی‌ترین شاخصه آشپزخانه با طرح قدیمی این است که امکانات و قابلیت‌اش همانند آشپزخانه مدرن است، اما شکل ظاهری آن مدرن نیست.

آشپزخانه وینتیج (vintage) می‌تواند در قالب سبک‌های مختلفی طراحی شود. آشپزخانه با طرح قدیمی ایرانی، آشپزخانه با طرح قدیمی ایتالیایی، آشپزخانه با طرح قدیمی اروپایی و… که همه‌ی این‌ها درگروه آشپزخانه قدیمی جای دارند.

کابینت‌ها در تعیین سبک دکوراسیون آشپزخانه نقش بسیار مهمی دارند. به همین دلیل ما برای داشتن یک آشپزخانه قدیمی‌، نمی‌توانیم از کابینت‌های مدرن استفاده کنیم. بنابراین، مهم‌ترین بخش در دکوراسیون آشپزخانه‌، کابینت‌ها هستند. به همین دلیل در آشپزخانه به سبک قدیمی، واجب است از کابینت‌هایی با سبک سنتی و وینتیج مانند کابینت کلاسیک، کابینت نئوکلاسیک، کابیت روستیک، کابینت چوبی، کابینت چوبی با طرح‌های منبت و مشبک و موارد مشابه از این دست استفاده کرد.

کابینت با طراحی نئو کلاسیک،گزینه ای مناسب برای داشتن آشپزخانه با طرح قدیمی است.
کابینت نئو کلاسیک،گزینه ای مناسب برای داشتن آشپزخانه با طرح قدیمی است.

ویژگی‌های آشپزخانه به سبک قدیمی

انتخاب رنگ‌ها

رنگ‌ها یکی از بارزترین ویژگی‌ها در انتخاب سبک دکوراسیون آشپزخانه هستند. بنابراین، ما برای اینکه آشپزخانه قدیمی داشته باشیم، باید به این موضوع توجه ویژه‌ای کنیم. در گذشته به دلیل کمبود متریال، رنگ‌بندی دکوراسیون محدود بود و به طور معمول، از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شده است. رنگ‌هایی مثل سفید، مشکی، طوسی، و رنگ‌های خانواده‌ی قهوه‌ای. البته به طور محدود از رنگ‌هایی مثل آبی فیروزه‌ای، آبی آسمانی، سبز تیره، زرد، کرم برای زیبایی و شادتر شدن فضا استفاده می‌شود. در کل، برای داشتن آشپزخانه با طرح قدیمی نباید از رنگ‌های پرانرژی و شاد استفاده کنید.

آشپزخانه باطراحی قدیمی با استفاده از متریال طبیعی مانند چوب
کابینت با رنگ طبیعی ،از مهمترین ملاک های آشپزخانه با طرح قدیمی است.

استفاده از چوب

طبیعتا، در گذشته، مهم‌ترین ماده برای دکوراسیون خانه چوب بوده است. به  دلیل اینکه انسان به طبیعت و چوب دسترسی داشته و وابسته بوده و برای ساخت خانه و همین‌طور آشپزخانه از چوب استفاده عمده‌ای می‌شده. به همین خاطر، اگر می‌خواهیم آشپزخانه به سبک قدیمی داشته باشیم، باید به متریال چوب بیشتر توجه کنیم. به طور مثال از کابینت‌های چوبی یا حداقل از کابیت‌های طرح چوب استفاده کنید.

آشپزخانه چوبی جذاب ترین طرح آشپزخانه قدیمی
کابینت چوبی راحت ترین انتخاب برای آشپزخانه با طرح قدیمی خواهد بود.

استفاده از قفسه‌های چوبی بدون درب

چیدمان آشپزخانه قدیمی، نیاز به چند قفسه بدون درب، برای جا دادن وسایلی مانند بشقاب‌ها، لیوان‌ها و کاسه‌ها، باکس نان ‌و یا قابلمه‌ها دارد. این یکی از ویژگی‌های مهم در چنین آشپزخانه‌هایی است.

قفسه های چوبی برای آشپزخانه با طرح قدیمی
طبقه های چوبی انتخاب خوبی برای آشپزخانه قدیمی شماهستند، فقط باید با کمبود جا کنار بیایید.
قفسه های چوبی برای آشپزخانه با طرح قدیمی
از شلف های چوبی برای قراردادن اکسسوری هایی که حس و حال قدیمی تری دارند استفاده کنید.

پنهان کردن لوازم برقی

در گذشته بخاطر کمبود امکانات، انسان‌ها از وسایل دست‌ساز و ابتدایی استفاده می‌کردند. پس ما برای داشتن آشپزخانه با طرح قدیمی باید به این نکته توجه کنیم تا به چشم‌انداز ایده‌آل خود در دیزاین آشپزخانه برسیم.  بنابراین، سعی کنید تا جایی که امکان دارد، لوازم برقی خود را درون کابینت‌ها یا باکس‌های چوبی پنهان کنید.

از المان‌های قدیمی و وینتیج استفاده کنید  

برای داشتن یک آشپزخانه با طرح قدیمی بی‌عیب و تمام عیار، لازم است از لوازم چوبی و حصیری استفاده کنید. مانند:

  • سینی‌های چوبی
  • سبدهای حصیری
  • سرویس کفگیر و ملاقه چوبی
  • گلیم یا فرش وینتیج
  • سرویس قابلمه‌های مسی
  • لیوان‌های سفالی یا مسی
  • پرده‌ی چوبی یا حصیری

و صدها نمونه‌ دیگر، که می‌تواند به زیبایی آشپزخانه قدیمی شما بیافزاید.

کسسوری های آشپزخانه با طرح قدیمی
از قابلمه مسی، سینی و سبد چوبی برای آشپزخانه با طرح قدیمی استفاده کنید.

تجهیزات آشپزخانه

برای تجهیز کردن آشپزخانه با طرح قدیمی باید از لوازم با طرح قدیمی یا وینتیج استفاده کنید، همانطور که کابینت‌ها و المان‌های سنتی را انتخاب کردید. بنابراین، لوسترها و چراغ آویزها، سینک و شیرآلات را هم باید طرح قدیمی انتخاب کنید. حتی لوازم کوچکی مثل جا مایع ظرف‌شویی یا سطل زباله! به این علت که هماهنگی، اصل مهمی در دیزاین آشپزخانه و خانه است. مثلا به المان‌های تصویر زیر توجه کنید.

آشپزخانه زیبا با طرح قدیمی
استفاده از وسایل جدید به سبک قدیمی، تنها راه برای تجهیز کردن آشپزخانه با طرح قدیمی است.

کف‌پوش یا پارکت چوبی

از آنجایی که چوب نقش بسیار مهمی در دکوراسیون آشپزخانه به سبک قدیمی ایفا می‌کند، پس لازم است از کف‌پوش یا پارکت چوبی به جای سرامیک و سنگ استفاده کنید تا آشپزخانه قدیمی شما زیباتر و ایده‌آل تر جلوه کند.

دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ، آشپزخانه و … همگی می‌توانند در قالب‌های سنتی، مدرن یا ترکیبی از این دو ایجاد شوند. هر چند که این مدل‌ها را در آشپزخانه ‌ها و رستوران و کافی شاپ بیشتر می‌بینیم. در نهایت، مدرنیته زندگی را برای انسان معاصر راحت‌تر کرده است و شاید خیلی از این المان‌هایی که در بالا توضیح داده‌ایم، برای برخی اصلا قابل درک و لمس نباشد. انسان‌ها بخصوص ما ایرانی‌ها، هر چقدر هم که از گذشته و سنت‌ نیاکان‌مان دور شویم، بخاطر حافظه‌ ژنتیکی‌مان، بازهم وقتی وارد فضای سنتی و قدیمی می‌شویم، حس نزدیکی عجیبی به اطراف‌مان پیدا می‌کنیم؛ حتی اگر غیرقابل درک باشد.

تصاویر بالا بیشتر دکوراسیون‌های سبک قدیم اروپایی را نمایش داد و خوب سبک‌های سنتی آشپزخانه ایرانی هم دنیایی از جذابیت است و البته که خاص‌تر از دیگران خواهد بود. برای داشتن یک آشپزخانه ایرانی به سبک قدیمی حتما با نیکا چوب تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

رنگ زرد کابینت چوبی برای آشپزخانه با طرح قدیمی
استفاده از پارکت چوبی و کابینت با رنگ زرد آشپزخانه با طرح قدیمی شادتری خواهیم داشت.

پرسش‌ها‌ی متداول

تاریخچه سبک دکوراسون وینتیج چیست؟

در دهه ۱۹۴۰ میلادی با توجه به اینکه جنگ جهانی دوم به تازگی، به اتمام رسیده بود، بخاطر شرایط بد اقتصادی، مردم برای چیدمان منزلشان از مبلمان و وسایل قدیمی و دست‌دوم استفاده کردند تا شروعی همه‌جانبه برای سبک وینتیج در دکوراسیون منزل به حساب آید. اما بعدها در سال ۱۹۹۰ میلادی، بعد از یک جنبش هنری، سبک وینتیج تبدیل به سبکی پرطرفدار و محبوب در دکوراسیون داخلی خانه ها شد.

آیا در چیدمان آشپزخانه با طرح قدیمی می‌شود از لوازم دکوری مدرن هم استفاده کرد؟

برای ایجاد تعادل و حفظ آن در فضای آشپزخانه بین وسایل قدیمی و جدید، لازم است که هر دو نوع دکوری‌ها را در آشپزخانه استفاده کنید. البته توجه کنید که فضا را بیش از حد با لوازم دکوراتیو پر نکنید. چون باعث شلوغی و سلب آرامش می‌شود.

فرق تعامل صنایع چوبی با انسان در مقایسه با صنایع فلزی در دکوراسیون چیست؟

داستان آفرینش برای آدم و حوا در محیطی شکل گرفت که بعد از انسان، حضور درختان بهشتی تعیین کننده سرنوشت آدمی شد. آنجا که در عرفان ایرانی می‌آید که زنجیره تکامل  انسان، از جماد یعنی عناصر به نبات (درختان) و در نهایت، در قامت آدم و حوا تکامل پیدا کرده است؛ یعنی ما به گیاهان نزدیک‌تر تا دیگر عناصر هستیم. به همین علت محصولاتی که ریشه در باغ و باغچه و طبیعت سبز گیاهی دارد، برای ما آرامش‌ آفرین و نشاط ‌آور است.
به همین خاطر هم است که یک آشپزخانه با طرح قدیمی بیشتر ذهن هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

آشپزخانه ایرانی با طراحی به سبک قدیم
آشپزخانه ایرانی با طراحی قدیمی
آشپزخانه ایرانی با طراحی به سبک قدیم
کاشی های فیروزه ای نوستالژی زیبا برای آشپزخانه با طرح قدیمی ایرانی هستند.
آشپزخانه ایرانی با طراحی به سبک قدیم
با کمکی خلاقیت در طراحی مطبخ های قدیمی رابرای خود بازسازی کنید.
آشپزخانه ایرانی با طراحی به سبک قدیم
کابینت چوبی،طبقه های چوبی و کاشی های آبی رنگ همگی تلیفی از تمامی آیتم های یک آشپزخانه با طرح قدیمی هستند.
آشپزخانه ایرانی با طراحی به سبک قدیم

نکته قابل توجه این است که طراحی آشپزخانه و به کار گرفتن متریال‌های متفاوت، می‌تواند قیمت طراحی آشپزخانه را در طیفی وسیع، دستخوش تغییر کند. برای مطالعه درباره قیمت کابینت آشپزخانه به لینک «قیمت کابینت آشپزخانه متری چند؟» مراجعه نمائید.

و ما در شرکت دکوراسون نیکا چوب با برخورداری از سال‌ها تجربه در زمینه دیزاین و دکوراسیون، شما را در انتخاب دکوراسون آشپزخانه‌ با توجه به سلیقه و سبک‌تان به نحو احسن کمک خواهیم کرد.

دکوراسیون آشپزخانهدکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *