ترفند های تمیز کردن آشپزخانه برای خانه تکانی عید

تمیز کردن آشپزخانه

خانه تکانی در نزدیکی ایام سال جدید، یکی از رسم و رسوم های مردم ایران است. همه خانواده ها در آخرین روزهای سال شروع به نظافت تمامی قسمت های خانه از آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام و… می کنند. اما مشغله های کاری باعث شده است که بیشتر افراد به دنبال روش هایی برای افزایش سرعت در تمیز کردن خانه باشند. آشپزخانه یکی از مهم ترین قسمت ها در فضای خانه است، به این دلیل که لوازم و اثاثیه زیادی مثل کابینت، سینک، فر، گاز، شیرآلات، یخچال و فریزر، ظروف کریستالی، ظروف چوبی و لوازم بسیار دیگری در فضای آن قرار دارد. همچنین در تمامی طول روز برای تهیه غذا و سرو آن از محیط آشپزخانه استفاده می شود، به همین دلیل تمیز کردن آشپزخانه و نظافت آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

در اینجا سعی کردیم روش های تمیز کردن آشپزخانه در تمامی طول سال و به خصوص برای خانه تکانی عید را به صورت مختصر و موردی برای افزایش سرعت کار، توضیح دهیم.

روش تمیز کردن دیوار و کف آشپزخانه

تمیز کردن دیوار و کف

برای پاک کردن سرامیک، کاشی و کفپوش آشپزخانه می توانید از محلول ترکیبی آمونیاک، آب گرم و سرکه استفاده کنید. پس از استفاده از این محلول روی سطوح، تمامی قسمت ها را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

تمیز کردن یخچال و فریزر در خانه تکانی آشپزخانه

تمیز کردن یخچال و فریزر در خانه تکانی آشپزخانه

یکی از مهمترین قسمت ها در آشپزخانه که نظافت آن اهمیت زیادی دارد، یخچال و فریز است. باید در تمامی طول سال و برای چندین مرتبه تمامی قسمت های یخچال و فریزر را تمیز کنید. در ابتدای کار برق یخچال را قطع کنید. پس از آن تمامی مواد غذایی را خارج کنید و میوه های فاسد یا لوازم تاریخ گذشته را دور بریزید. قفسه های پلاستیکی و کشوها را خارج کنید و تمامی آن را با آب گرم و مواد شوینده، تمیز کنید. می توانید برای تمیز کردن قسمت های داخلی یخچال و فریزر از محلول جوش شیرین و آب استفاده کنید. قسمت های خارجی، درب و بدنه را نیز با مواد شوینده و یک دستمال نرم و مرطوب تمیز کنید.

تمیز کردن کابینت در خانه تکانی آشپزخانه

تمیز کردن کابینت در خانه تکانی آشپزخانه

یکی از مهم ترین قسمت ها برای تمیز کردن آشپزخانه که تاثیر زیادی در نتیجه کار دارد، کابینت ها هستند.

  • تمیز کردن کابینت ام دی اف: برای تمیز کردن کابینت ام دی اف می توانید کمی شامپو فرش را در آب گرم حل کرده، و با دستمالی مناسب تمام سطوح را تمیز کنید. حتما با یک دستمال نرم تمامی قسمت ها را خشک کنید.
  • تمیز کردن کابینت فلزی: برای تمیز کردن کابینت های فلزی می توانید مواد شوینده ملایم را با کمی آب گرم مخلوط کنید و تمامی سطوح را پاک کنید. بهتر است بعد از استفاده از مواد شوینده، سطح رویی را با دستمال مرطوب تمیز کنید.
  • تمیز کردن کابینت چوبی: برای تمیز کردن کابینت چوبی می توانید کمی جوش شیرین را با روغن های طبیعی روی سطوح استفاده کنید. پس از آن توسط یک مسواک نرم تمامی قسمت ها را پولیش بکشید و پس از براق شدن و تمیزی سطوح، از یک دستمال پرزدار استفاده کنید.

مطلب مرتبط: چگونه مراقب کابینت های ام دی اف خود باشیم؟

روش تمیز کردن سینک ظرفشویی در خانه تکانی آشپزخانه

روش تمیز کردن سینک ظرفشویی در خانه تکانی آشپزخانه

می توانید از محلول های ضد عفونی کننده قوی برای جرم گیری و تمیز کردن سطوح استفاده کنید. پاک کردن سینک آشپزخانه با نوشابه نیز روش بسیار خوبی است. نوشابه را روی یک دستمال بریزید، تمامی سطوح سینک را دستمال بکشید، پس از آن می توانید با دستمال دیگر تمامی سطوح را تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات در خانه تکانی آَشپزخانه: علاوه بر استفاده برش لیمو برای تمیز کردن سطوح شیرآلات و شستشو با آب گرم می توانید از محلول سرکه و آب نیز استفاده کنید. سرکه را با آب ترکیب کنید، تمامی سطوح را با این محلول دستمال بکشید و پس از ۱۰ دقیقه با آب گرم بشورید.

تمیز کردن کانتر کابینت در خانه تکانی آشپزخانه

تمیز کردن کانتر کابینت در خانه تکانی آشپزخانه

  • کانتر چوبی

روغن خانگی را با کمی جوش شیرین ترکیب کنید و تمامی سطوح را پولیش بکشید. پس از آن می توانید توسط یک دستمال پرزدار سطوح را تمیز کنید.

  • کانتر ام دی اف

شوینده های ملایم را با آب گرم ترکیب کنید و تمامی سطوح را تمیز کنید. استفاده از دستمال نرم برای خشک کردن سطوح را فراموش نکنید.

  • کانتر سنگ مرمر

می توانید لکه های رنگ روی کانتر سنگ مرمر را با کمک چاقو تراش دهید و پس از آن با شوینده های ملایم، سطح را تمیز کنید.

برای پاک کردن لکه های روغنی روی سطوح کانتر سنگ مرمر از ترکیب شوینده ها با آب گرم استفاده کنید.

برای لکه های قدیمی که تمیز نمی شوند می توانید از ترکیب چند قطره آمونیاک، مخلوط هیدروژن پراکسید با آب گرم استفاده کنید.

تمیز کردن فر در خانه تکانی آشپزخانه

تمیز کردن فر در خانه تکانی آشپزخانه

قبل از تمیز کردن فر توسط دستمال یا جارو شارژِی تمامی بقایای مواد غذایی از داخلی ماکروفر را خارج کنید. می توانید از محلول آمونیاک برای تمیز کردن داخل فر استفاده کنید و پس از ۳۰ دقیقه تمامی قسمت ها را با آب گرم بشویید.

روش های دیگری همچون استفاده از محلول جوش شیرین و آب گرم، استفاده از مخلوط سرکه یا لیمو و اسپری کردن محلول مایع ظرفشویی و آب برای تمیز کردن سطح داخلی فر وجود دارد.

اگر قسمت هایی از داخل فر زنگ زده باشد، می توانید به راحتی و توسط نوشابه تمامی زنگار داخل فر را از بین ببرید.

تمیز کردن ماکروفر

یک لیوان آب به همراه چند برش لیمو را به مدت ۵ دقیقه در فر روشن قرار دهید. پس از آن به راحتی می توانید با یک دستمال تمامی قسمت های داخل ماکروفر را تمیز کنید.

تمیز کردن هود در خانه تکانی آشپزخانه

تمامی فیلتر ها را خارج کنید و به مدت یک ساعت در محلول آب گرم و آمونیاک قرار دهید. پس از آن توسط آب گرم تمامی قسمت ها را شستشو دهید. برای تمیز کردن سطوح خارجی فر می توانید از بخارشوی استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز در خانه تکانی آشپزخانه

تمیز کردن اجاق گاز در خانه تکانی آشپزخانه

می توانید توسط بخارشوی تمامی سطوح خارجی گاز را تمیز کنید. برای تمیز کردن مشعل گاز و سطوحی که غذا روی آن پخته می شود، ترکیب محلول آمونیاک و آب را اسپری کنید. پس از گذشت نیم ساعت می توانید توسط یک دستمال مرطوب، تمامی سطوح را تمیز کنید.

تمیز کردن کتری و سماور

برای از بین بردن رسوبات داخلی کتری و سماور می توانید ترکیبی از جوش شیرین و آب را به نسبت ۲ به ۱ را در کتری بجوشانید. همچنین می توانید سرکه را به مدت ۱۰ دقیقه در کتری بجوشانید تا تمامی رسوبات از بین روند.

پس از انجام هر یک از روش های بالا حتما دو مرتبه آب را در کتری و سماور بجوشانید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی

حلقه های لاستیکی محفظه را تمیز کنید. فیلتر پایین ماشین لباسشویی را جرمگیری کنید. با یک مسواک نرم محفظه مواد شوینده را بشویید. حال قرص ماشین لباسشویی یا جوش شیرین را داخل ماشین لباسشویی بریزید و دستگاه را روشن کنید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

یک فنجان جوش شیرین در قسمت پایینی دستگاه و یک فنجان سرکه به بخش بالایی دستگاه بریزید و پس از آن ماشین ظرفشویی را روشن کنید.

اگر علاوه بر تمیز کردن آشپزخانه قصد ایجاد تغییر در طراحی دکوراسیون منزل یا آشپزخانه را دارید، کارشناسان و متخصصین نیکا چوب آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی هستند.

آموزشدکوراسیون آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *