داستان آشپزخانه تمام چوب من|از ایده تا اجرا

آشپزخانه تمام چوب اگرچه یک ایده جذاب و اندکی چشمگیر امروزی است؛ اما تفکر آن قدمتی هم‌اندازه تاریخ بشری دارد. می‌پرسید مگر تاریخ کابینت و کابینت سازی چه اندازه قدمت دارد؟ خب، در اینجا خیلی در تکاپوی کابینت نیستیم؛ بلکه در مواجهه با چوب از جنسی صحبت می‌کنیم که با قدمتی به‌اندازه تاریخ در خدمت انواع ساخت‌وسازهای بشری بوده است. با این نگرش که باشیم، طراحی آشپزخانه تمام چوب چندان ماجرای غریبی نمی‌شود؛ یک جریان پسندیده است که گویا با ذات طبیعت دوست انسانی همخوانی خوبی پیداکرده است.

آشپزخانه با کابینت به سبک نئوکلاسیک ومتریال چوب

پرسش‌هایی که در داستان آشپزخانه تمام چوب شما مطرح می‌شود!

چوب، مظهر طبیعت است و هر سازه چوبی می‌تواند معرف یک الهام ماندگار از طبیعتی باشد که ناخودآگاه به سمت‌وسوی آن کشیده می‌شویم. طراحی آشپزخانه ازجنس چوب تماماً یادآور همین روح ماندگاری است که با هر طرح چوبی آن احساس شیرین ما را تقویت می‌کند. احساسی که می‌خواهد در هم‌جواری با چوب، نگاهی کلاسیک و درعین‌حال آرامش‌بخش را تجربه کرده باشد. با این مقدمه، داستان آشپزخانه تمام چوب من و شما تبدیل به یک داستان جذاب می‌شود که می‌خواهد ما را با اولین و اصیل‌ترین متریال‌های مورداستفاده بشری همراه سازد. اما این همراهی از همان ابتدا با سؤالات متعددی همراه است، مانند:

منظور از آشپزخانه تمام چوب چیست؟

برای دیزاین آشپزخانه، ایده‌های متنوعی مطرح است؛ از ایده‌های کلاسیک همراه با خلق یک فضای غالباً سرامیکی در کنار کابینت های کلاسیک و فانتزی تا طرح‌های مدرن امروزی در مواجهه با انواع جنس‌های متنوع که گاهاً بسیار آشنا و شاید هم خیلی غریب باشند. اما استفاده از چوب تقریباً آشناترین انتخاب برای خلق هر فضایی است.

دراین‌بین، هنگامی‌که از طراحی آشپزخانه تمام چوب صحبت می‌کنیم، درواقع قصد آن راداریم که بتوانیم تمام عناصر حاکم بر هر آشپزخانه‌ای را از چوب انتخاب کنیم. با این تعریف ساده از کابینت که اصلی‌ترین عنصر حاکم بر هر آشپزخانه‌ای است تا میز و صندلی و حتی کف‌پوش و دیوار پوش‌های فضای هدف ما، از جنس چوب انتخاب خواهند شد.

آشپزخانه با کابینت به سبک نئوکلاسیک ومتریال چوب

این ایده غالباً برای رسیدن به یک دیزاین آشپزخانه لوکس بااحساس بهره‌مندی از یک فضای گرم و دلنشین مطرح می‌شود؛ وقتی‌که می‌خواهیم همراه با خلق یک آشپزخانه چوبی، همزمان روح حاکم بر طبیعت را داشته باشیم و درعین‌حال از یک فضای لوکس و دلنشین نیز بهره‌مند شویم.

البته برای رسیدن به چنین فضای جذابی لازم است تا اندکی و شاید خیلی بیشتر از دیگر نمونه‌های متداول با‌هدف دیزاین آشپزخانه هزینه کنید.

به‌هرحال، چوب آن‌هم از انواع مناسب در ساخت آشپزخانه چوبی، جنس گران‌قیمتی است. شاید بتوانید با طراحی کابینت آشپزخانه آن‌هم از جنس چوب، حس و حال فضای دل‌نشین چوبی را داشته باشید؛ اما آشپزخانه تمام چوب، یقیناً چیزی فراتر از پرداختن به طراحی کابینت آشپزخانه با چوب می‌باشد.

موضوعی که لازم است در نگاهی تخصصی به آن پرداخته شود. مجموعه نیکا چوب سعی دارد تا این تفکر جذاب در خلق یک آشپزخانه به معنای واقعی تمام چوب را تداعی سازد.

آشپزخانه تمام چوب چه مزایایی دارد؟

نگرش حاکم بر طراحی آشپزخانه چوبی، خلق یک فضای لوکس و البته اصیل است؛ یقینا نمی‌توانید در جمع تمام جنس‌های متداول برای طراحی کابینت آشپزخانه تا دیزاین این فضا، جنسی اصیل‌تر از چوب پیدا کنید.

این حس اصیل بودن، البته بسیار زیبا و جذاب همراه با کشش بالایی نیز هست. ویژگی‌های بصری که تقریباً هر سلیقه‌ای را جذب خود خواهد کرد. اما آیا یک آشپزخانه تمام چوب، خارج از آن حس لوکسی که دارد، مزایای دیگری نیز خواهد داشت؟

پس بهتر است داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان را با مطرح کردن ویژگی‌های برتر فضاهای چوبی ادامه دهیم:

 • عمر بالا: مهمترین ویژگی و شاید بهترین مزیت در داشتن آشپزخانه تمام چوب، عمر بالای چوب است. چوب جنس مقاوم و بادوامی است؛ البته لازم است تا از گونه‌های مخصوص برای طراحی آشپزخانه چوبی استفاده کنید. مانند چوب گردو، بلوط، راش و…
 • جذب صدای بالا: چوب از بهترین جنس‌ها در جذب صدا است. آن‌هم در یک آشپزخانه با طیف وسیعی از لوازم که ممکن است حجم بالایی از انواع سروصداهای آزاردهنده را ایجاد کنند. صداهایی که گاهاً در آشپزخانه‌های عمومی همراه با بازتاب آنها در میانه فضا غیرقابل‌تحمل می‌شوند. آشپزخانه ذاتاً فضای پر سروصدایی است. لکن بهره‌مندی ما از یک متریال باقدرت جذب بالای صدا می‌تواند معرف هوشمندی ما نیز باشد. خب، با این تعریف، ظاهراً در داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان اندکی هوشمند هم خواهیم شد.
 • القای احساس حضور در طبیعت: بگذارید اندکی راحت باشیم؛ آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است و ما نیز در داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان، در جستجوی آرامش در این قلب پرهیاهو هستیم. آرامشی که همراه با ذات طبیعی چوب، گاها احساس ماندن در بطن فضای جنگلی آن‌هم با تجسمی رؤیایی را تداعی خواهد کرد.
آشپزخانه با کابینت به سبک کلاسیک ومتریال چوب

آیا آشپزخانه تمام چوب معایبی هم دارد؟

ظاهراً دیگر خیلی داریم در داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان غرق می‌شویم  و در تعریف‌هایمان از هیجان ماندن در این فضای لوکس و دل‌نشین سیر نمی‌شویم. اما حرفه‌ای بودن هم بد نیست؛ چراکه حرفه‌ای‌ها همواره در بطن کوهی از مزایا و محاسن، موشکاف هستند و گاهاً معایبی نیز بیرون می‌کشند. حتی اگر با یک فضای دل‌نشین و ظاهراً عالی مانند آشپزخانه تمام چوب مواجه باشند.

 • ضعف در برابر رطوبت: رطوبت تقریباً بزرگ‌ترین دشمن چوب است. آن‌هم در فضایی مانند آشپزخانه که تماماً در یک جریان دائمی از حضور آب قرار دارد. البته اگر در هنگام طراحی آشپزخانه‌چوبی هوشمند باشید و از چوب مناسب تا بهره‌مندی از روکش‌های استاندارد دقت لازم را صرف کرده باشید، اسیر این ضعف چوب نخواهید شد. یکی از مواردی که آشپزخانه چوبی مارا از این ضعف به خوبی حفظ می کند استفاده از رنگ‌پاششی یا همان لاک پلی اورتان است.
 • زمان بیشتر برای اجرا: بهتر است در پرداختن به داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان اندکی خوش حوصله باشیم؛ چراکه چوب، جنس کاملاً خاصی است و مراحل آماده‌سازی آن به‌مراتب زمانبرتر از دیگر جنس‌ها می‌باشد. درواقع، طراحی آشپزخانه با متریال چوب تماماً در یک جریان کامل نجاری است و این موضوع خیلی زمانبرتر از  اجرای یک کابینت سازی معمولی است.
 • آشپزخانه تمام چوب هزینه‌بردار است: شاید نباید قیمت بالای اجرای کابینت چوبی را در لیست معایب آن بگذاریم. ولی چه کنیم که اکثر ما در همه حال ذهن حسابگری داریم و در این حساب‌وکتاب‌ها چندان هم از قیمت بالای هر چیزی استقبال نمی‌کنیم، مگر آنکه ارزشش را داشته باشد. در اینجا به قطعیت می‌گویم که یک آشپزخانه تمام چوب ارزش این هزینه‌ها را دارد. در اینجای ماجرا که ظاهراً کم‌اهمیت هم نخواهد بود، بهتر است مطلب قیمت کابینت آشپزخانه و عوامل تأثیرگذار بر آن را مطالعه بفرمائید.
آشپزخانه با کابینت به سبک نئوکلاسیک ومتریال چوب

سبک‌های طراحی آشپزخانه با متریال چوب کدامند؟

آشپزخانه تمام چوب یک جمله کوتاه اما بسیار وسیع شامل طیف گسترده‌ای از سبک‌ها می‌باشد. سبک‌هایی که همگی سعی در خلق یک فضای اصیل و لوکس دارند. اگر بخواهیم داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان را تکمیل کنیم، باید یکی از همین سبک‌های متداول را پسندیده و درنهایت اجرایی کنیم. البته این‌طور نیست که دست شما در خلق خلاقیت‌ها برای طراحی کابینت آشپزخانه بسته باشد. غالباً یک ایده قالب، طرح کلی دیزاین آشپزخانه را تشکیل می‌دهد. ایده‌ای که در استفاده از عنصر خلاقیت در کنار وام گرفتن از دیگر سبک‌ها درنهایت یک فضای آشپزخانه تمام چوب منحصربه‌فرد را ایجاد خواهد کرد. اما سبک‌های اصلی در خلق چنین فضایی کدامند؟

 • آشپزخانه‌های ایتالیایی، ایده‌ای در تکاپوی سادگی در فضاهایی چشمگیر

اگر یک آشپزخانه تمام چوب می‌خواهید و درعین‌حال چندان علاقه به حجم بالای جزئیات و نقش و نگارها ندارید، سبک آشپزخانه چوبی با طرح ایتالیایی پیشنهاد جذابی است. این سبک تقریباً ساده‌ترین ایده در خلق آشپزخانه تمام چوب است. ایده‌ای که سعی در استفاده ازچوب دارد؛ اما این کار را درنهایت سادگی در خلق فضاهایی مانند کابینت به‌کار برده است. درواقع، می‌توان سبک ایتالیایی در آشپزخانه‌های چوبی را به‌نوعی از ایده‌های فانتزی در این عرصه دانست.

آشپزخانه با کابینت به سبک نئوکلاسیک ومتریال چوب(سبک ایتالیایی)
 • آشپزخانه‌های کلاسیک، اصلی‌ترین سبک در کار با چوب:

در نقطه مقابل تفکرات ساده در خلق آشپزخانه ایتالیایی، ایده‌های کلاسیک قرار دارند. آشپزخانه‌هایی که تمام همت خود را در خلق هر چه چشمگیرتر فضا گذاشته‌اند. البته که چنین فضاهای چشمگیری، جنس چشمگیر نیز می‌خواهند. لذا چوب، بهترین ایده برای پرداختن به سبک کلاسیک در دیزاین آشپزخانه می‌باشد.

منبت‌کاری‌های بسیار، نقش و نگارهای جذاب و هنری، خلق تاج بر فضاهای کابینتی و… ویژگی‌های برجسته دیزاین آشپزخانه با سبک کلاسیک است. البته در این سبک محوریت همه‌چیز در تقارن خلاصه‌شده است. در یک آشپزخانه اصیل و کلاسیک چوبی، تقریباً همه‌چیز در یک تقارن ناپیدا حضور دارد.

آشپزخانه با کابینت به سبک کلاسیک ومتریال چوب
 • آشپزخانه شابی شیک (Shabby Chic)، ایده‌ای در امتداد سبک‌های کلاسیک:

هراندازه در خلق آشپزخانه‌های کلاسیک سعی در خلق فضاهایی شبیه به بناهای رومی داریم، در این ایده از دیزاین آشپزخانه می‌خواهیم تا فضای کاخ‌های دوره گوتیک در فرانسه و انگلستان را شبیه‌سازی کنیم. در یک آشپزخانه شبی شیک شاهد تمام المان‌های طراحی مربوط به دکوراسیون‌های اصیل فرانسوی هستیم. یک فضای ملایم باظرافتی خاص در طراحی که غالباً در رنگ‌های روشن همراه با خلق سرستون‌هایی مختصر و البته فضاسازی‌های مربعی شکل در تمام نمای کابینت و دیوارهای آشپزخانه خلاصه‌شده است. کابینت‌های ممبران ایده‌های متداولی در اجرای این سبک هنری هستند.

آشپزخانه با کابینت به سبک کلاسیک ومتریال چوب به رنگ سفید(سبک شبی شیک)
آشپزخانه چوبی به سبک شبی شیک
 • ایده آشپزخانه به سبک سنتی غربی:

این ایده را نمی‌توان به‌راحتی در جمع آشپزخانه‌های تمام چوب قرارداد؛ اما می‌توان شاهد حضور پررنگ و تقریباً کامل تمام المان‌های چوبی، آن‌هم با سبک ساده سنتی غربی در آن باشیم. وجه اصلی و مشخص این سبک، در هم آمیختن جذابی از چوب و سنگ در کنار هم می‌باشد: دیوارهایی با نمای سنگی آن‌هم عاری از هرگونه نظم خاص، در کنار یک کابینت تماماً چوبی همراه با یک مبلمان ساده چوبی، ستون‌ها و سقف‌هایی با تیرک‌هایی چوبی.

آشپزخانه به سبک غربی

چوب‌ها در تکاپوی خلق آشپزخانه‌های دوست داشتنی

آشپزخانه تمام چوب یک ایده کاملاً جذاب برای هرکسی است. ایده‌ای که می‌خواهد فضای آشپزخانه را به محیطی برجسته و قابل‌احترام در فضای خانه تبدیل کند. البته هر چوبی نمی‌تواند چنین زیبایی‌ای را به وجود آورد. ازاین‌رو، در امتداد داستان آشپزخانه تمام چوب خودمان، پس‌ازآنکه تکلیف سلایقتان را مشخص کردیم و دیگر می‌دانیم که می‌خواهیم این هیجان شیرین را با کدام سبک هنری درآمیزیم، لازم است تا نوع چوب را هم انتخاب کنیم. پس لازم است بدانیم که چوب کدام درخت‌ها است که می‌توانند رنگ و بوی طبیعت با حس و حال جنگلی را راهی آشپزخانه‌های ما کنند.

 • آشپزخانه بارنگ و بوی چوب گردو: چوب درخت گردو از آن دست چوب‌ها است که به‌غایت، رنگ و بوی فضایی لاکچری را تداعی خواهد کرد. یک چوب با بافتی زیبا که البته در تنوع جذابی از طیف (Tone) رنگی قوی عرضه می‌شود. البته مزایای چوب گردو تنها در زیبایی خلاصه نشده است. این چوب کاملاً مقاوم با فرم دهی عالی و البته مناسب برای خلق هر نوع نقش و نگاری است. این ویژگی‌های جذاب را در کنار وزن سنگین این چوب متراکم در نظر داشته باشید. به‌هرحال برای داشتن یک آشپزخانه تمام چوب با یک فضای کاملاً لاکچری، چوب گردو بهترین انتخاب است. البته اگر هزینه برای شما اهمیت ندارد.
 • بلوط هم می‌تواند داستان آشپزخانه تمام چوب ما را تکمیل کند: شاید چوب بلوط نتواند آن حس و حال لاکچری بودن چوب گردو را تداعی سازد؛ اما در دوام و استحکام و البته قیمت مناسب چیزی کمتر از چوب گردو ندارد. رنگ چوب بلوط، به قرمزی ملایمی می‌زند. البته بسته به نوع چوب بلوطی که تهیه می‌شود، تناژ این رنگ قرمز نیز تغییر خواهد کرد. نکته مهم در پرداخت نهایی این چوب است؛ چرا‌که سطح چوب بلوط مملو از نقش و نگارهای سحرآمیزی است. نقش و نگارهایی که گویا می‌خواهند فضای آشپزخانه تمام چوب شما‌را تبدیل به یک اثر هنری کرده باشند. چوب بلوط به نسبت گردو از قیمت مناسب‌‌تری برخوردار بوده و گزینه‌ی مناسبی برای انتخاب است.
 • چوب روسی؛ برای آنکه زیاد هزینه نکنید: چوب روسی از بافت زیبایی برخوردار است و در پرداخت نهایی آن واقعا جذاب می‌شود. اگر‌چه هرگز نمی‌تواند آن حس و حال لاکچری بودن را تداعی کند؛ اما برای خلق آشپزخانه تمام چوب از نمونه‌های ساده آن کاملاً مناسب است.
تصویری از انواع مختلف چوب به کار رفته در کابینت
کابینت سبک نئوکلاسیک چوبی
کابینت سبک نئوکلاسیک چوبی
کابینت سبک نئوکلاسیک چوبی

دیزاین آشپزخانه یک ایده‌ شخصی است؛ ایده‌ای که گاها بسیار ساده همراه با روش‌هایی ابتدایی و آشنا اجرایی می‌شود و گاها بسیار خلاقانه همراه با بهره‌گیری جذابی از کنار‌هم‌گذاشتن جنس‌های گوناگون است.

در‌این بین پرداختن به آشپزخانه تمام چوب، تنها پرداختن به یکی از همین ایده‌های متنوع می‌باشد. ایده‌ای که باید برای شما و کاملا همسو با سلایق شما طراحی‌شده باشد. پس اگر می‌خواهید در داستان آشپزخانه تمام چوبی که دارید، موفق باشید، هرگز آن چیزی که می‌خواهید را فراموش نکنید. حتی اگر در نگاهی گذرا خیلی ساده و یا خیلی عجیب به نظر آیند.

ما در مجموعه طراحی دکوراسیون داخلی نیکا چوب – دکوراسیون اداری، تجاری، منزل، رستوران و کافی شاپ آماده هستیم تا رویای جذاب شما را تداعی سازیم.

دکوراسیون آشپزخانهدکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *